СРПСКА листа је данас, поводом инцидента у Доњој Битињи, затражила од Еулекса и Кфора, као међународних организација задужених за мир и безбедност на Косову и Метохији, да у складу са својим мандатима превентивно делују и спрече наставак прогона и малтретирања српског народа, јер “искуство нас учи да косовске институције, као и до сада, неће ништа учинити”.
– Време за саопштења је прошло, потребне су нам јасне и правовремене акције које ће спречити егзодус српског народа, наглашава се у саопштењу Српске листе.
Данас око поднева једно лице албанске националности пуцало је из пиштоља у центру села Доња Битиња и поставило венац на кућу Светислава Стојковића.Овај, ничим изазван инцидент изазвао је узнемирење српског народа у општини Штрпце, у којој су и даље свежа сећања на прошлогодишње Бадње вече када је албански припадник Косовских безбедносних снага пуцао и тешко ранио Стефана и Милоша Стојановића, истиче се у саопштењу. Српска листа подсећа да за напад на Стефана и Милоша до данас албански припадник КБС није кажњен, па се данашњи нови инцидент догодио, јер се стекао утисак да је оружани или било какав други напад на Србе дозвољен и да за таква дела нема никакве одговорности. Овакав притисак на српски народ у Сиринићкој жупи и учестали инциденти су директна последица антисрпског наратива режима Аљбина Куртија чије институције свакога дана крше права српског народа и тиме дају пример другим есктремистима да могу да се овако понашају према Србима, напомиње Српска листа.
АЛБАНАЦ из околине Призрена испалио је данас око поднева више хитаца у центру села Доња Битиња, у општини Штрпце, а на зиду куће Србина Светислава Стојковића поставио венац са цвећем.
Из Полицијске станице у Штрпцу за Косово онлајн су потврдили да је особа која је пуцала ухапшена.
Према речима мештана Доње Битиње, на зиду куће Светислава Стојковића, који живи и ради у Швајцарској, постављен је венац са цвећем и поруком на албанском језику. Они су се одмах након пуцњаве окупили на том месту, а један од њих Јовица Сталетовић истиче да се можда само пуком срећом није десило ништа озбиљније и нико није повређен. – Негде око 11.45 смо чули појединачну, а затим четири пута рафалну пуцњаву. Док смо се питали шта је било, окупили смо се овде и видели да је венац постављен ту где не треба да буде, јер ту никада није постојао гроб, које је мало ниже. Сетио се после 81 године да му је деда погинуо у Другом светском рату, а убили су га Бугари, није погинуо од Срба, прича Сталетовић.
Додаје да се ради о Албанцу из Мачитева код Призрена.
Желе да нас застраше. Ајде што је поставио венац, али зашто је пуцао?. Шта би било да се неко нашао у близини, као за Бадње вече прошле године? Могао је неко да настрада, каже он забринуто.
Додаје и да је окупљеним мештанима, пред полицајцима, „псовао српску мајку“.
– Он се после тога вратио, метак стоји још увек ту, а чауре је сакупио, казао је Сталетовић.
Инцидент је код мештана изазвао страх.
– Уплашени смо, комшије су нам ту, шта знамо кога крију и шта раде, јер би и они сада требали да буду солидарни са нама. Са комшијама немамо лоше, али долазе са стране… Пре неколико вечери, на годишњицу смрти Адема Јашарија палили су ватру изнад цркве, а то нисмо пријавили. А, то су наше комшије радиле и провоцирале, казао је Сталетовић.
Мештани кажу и да су чланови исте албанске породице и пре шест година покушали да у дворишту куће породице Стојковић поставе споменик, али су се тада окупили у знак протеста и споменик је одмах уклоњен.
Из Полицијске станице у Штрпцу су за Косово онлајн потврдили да се догађај десио, да је истрага у току, а да је лице које је пуцало ухапшено.
Ради се о 68-огодишњем Албанцу Н.Н. из општине Сува Река, којем је одређено задржавање у трајању од 48 сати.
Село Доња Битиња је мултиетничко село у коме живе и Срби и Албанци.
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да је референдум о смени градоначелника у четири општине на северу Косова и Метохије још једна превара премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
Вучић је рекао да ће о томе детаљније говорити наредних дана.
Најављујући да 15. марта у Београд долази специјални изасланик Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак, Вучић је казао да ће после тог састанка објаснити шта планира Курти.Обратићу вам се 16 или 17. марта после разговора са Лајчаком – навео је Вучић, одговарајући на питања новинара током обиласка Војнотехничког института у Жаркову.
ЦИК прихватио петиције, гласање о смени градоначеника 21. априла
ПРИШТИНА – Централна изборна комисија у Приштини (ЦИК) прихватила је данас петиције грађана за смену председника четири општине на северу Косова и Метохије, и одредила 21. април за гласање о њиховом разрешењу.
Након тога ће, уколико се изгласају њихове смене, бити организовани нови избори за председнике општина, пренели су данас приштински медији.
ЦИК је прихватила петиције за смену актуелних председника албанске националости у општинама Северна Митровица, Зубин поток, Звечан и Лепосавић, који су изабрани на изборима прошле године, а које је бојковотало већинско српско становништво у тим општинама.
Верификацију потписа за смену албанских градоначелника у четири општине на северу КиМ, ЦИК је завршила 1. марта. На изборе у априлу 2023. године изашло је свега око 3,5 одсто бирача од укупно 45.950 уписаних.Од тада се на челу четири општине на северу КиМ, у којима Срби чине 95 становништва, налазе градоначелници Албанци.
Епархија: нико нас није контактирао, очекујемо упис земљишта Високих Дечана
Епархија рашко-призренска саопштила је да ни Епархију ни манастир Високи Дечани нико из приштинских институција није контактирао у вези са извршењем одлуке уставног суда у Приштини о враћању имовине манастиру и изразили очекивање да ће власти у Приштини коначно да упишу земљу манастира у катастар.
У одговору Епархије медијима поводом најновијег развоја догађаја око питања земље манастира Дечани и осам година неизвршавања одлуке Уставног суда Косова, објављеном на платформи Икс подсећа се на изјаве највиших приштинских званичника протеклих година да одлука тог суда о манастирској земљи наводно није легално донета и да не може бити извршена, као и “да о њој треба да се води некакав дијалог са Црквом”.
Подсећа се и да је Епархија након консултација које је имала са правним саветницима и више контаката са међународним представницима у Приштини, изнела став да се око те одлуке тзв уставног суда, која је обавезујућа и коначна, не може водити никакав дијалог, нити правити договор јер је то противно законским принципима у свим демократским друштвима.
Додаје се и да се Епархија обраћала и централном катастру тзв Косова који има пуно право да упише земљу чиме би се сутоматски ажурирало катастарско стање имовине манастира на општинском нивоу, будући да је општина Дечани годинама одбијала да изврши одлуку уставног суда.
Из Епархије наводе и да је уставни суд такође саопштавао да одлука мора да се спроведе, али да није било разумевања ни спремности ни локалног централног катастра тзв Косова да се одлука изврши, без икаквог образложења.
ОДНОСИ тзв. премијера Аљбина Куртија и тзв. владе коју води са Сједињеним Америчким Државама су на најнижој тачки, од како је Самоопредељење преузело други мандат на Косову.
Ниво сарадње и сусрета америчких званичника са Куртијем је ограничен, пише Репортери, позивајући се на поуздани дипломатски извор, који каже да је то “рестриктивна мера” САД, због Куртијевог некоординисано понашања које подрива, успорава или чак угрожава напредак у примени споразума са Србијом и заоштрава ситуацију на северу Косова.
САД су јасне да их Курти не третира као партнера, експлицитно је изјавио помоћник америчког државног секретара Џејмс О’ Брајен.
Не износим нејасне претње у јавности – биле су речи које је пре око месец дана високи званичник Бајденове администрације, задужен за европске и евроазијске послове, пренео тзв. Влади Косова и тзв. премијеру Аљбину Куртију.
Упозорење Џејмса О’Брајена уследило је након што је, према његовим речима, Аљбин Курти “обећао да ће радити” на забринутости САД по питању нове регулативе ЦБК о укидању динара.
– Рекао бих, ако нас не третирају као партнера, нећемо ни ми владу Косова третирати као партнера – приметио је О’ Брајен 13. фебруара 2024. у интервјуу за “Глас Америке”, посећа Репортери.
Месец дана касније, чини се да су односи САД и тзв. Владе Косова ескалирали. Вашингтону је то јасно, па су почели да спроводе неку врсту казне за Куртија.
Ниво сарадње и сусрета са Куртијем је ограничен, а то је, према извору Репортерија, “рестриктивна мера” због некоординисаног понашања и деловања шефа косовске владе, што, према мишљењу САД, подрива, успорава или чак угрожава напредак у примени споразума са Србијом и заоштрава ситуацију на северу Косова.
Сходно томе, Куртијеви састанци са високим америчким званичницима су ограничени, осим у случају када неки високи званичник САД путује у Приштину са “јасним и неопходним налогом” за тзв. Владу Косова.
Тзв. влада Косова је, међутим, у среду, незванично, преко члана Куртијевог кабинета, демантовала да је обавештена или примила било какву такву дипломатску “ноту” из САД. Дан раније, у уторак, и сам премијер Аљбин Курти је у иступању пред новинарима “уверавао” да његова Влада не квари односе са савезницима.
Ипак, чини се да је америчка “рестриктивна мера”, за коју Влада Косова каже да не постоји, почела да се примењује, будући да се током дводневног боравка у Приштини Ерин Меки из УСАИД-а, није састала са Куртијем, да би из америчке амбасаде у Приштини, уследило објашњење да је она “изабрала кога жели да сретне током посете Косову”.
Меки се сасатала са Вјосом Османи, и у том разговору истакла 25-годишње присуство УСАИД-а на Косову и обећала да ће САД наставити своју посвећеност Косову, упркос извесним неслагањима са владом.
Америчка казна за Куртија, тако отворено, не дешава се први пут. У новембру 2022. године, министарки правде Аљбуљени Хаџију и још неколицини владиних званичника, САД су забраниле посету Вашингтону, као казну за Куртијеву одлуку о регистарским таблицама која је уследила због “велике кризе” на северу.
Лајчак: Приштина блокира основни споразум, обавезно формирање ЗСО
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је данас да је Приштина та која блокира основни споразум о нормализацији односа и његова примену, као и да је оснивање Заједнице српских општина неизбежно у сваком контексту „пута Приштине” ка европским телима.