ОРУЖАНЕ снаге Албаније и такозване Косовске безбедносне снаге извеле су заједничку вежбу “Фекени 23”, на војном полигону у Бизи, у Албанији.
Овим потезом, а након краткотрајног захлађења односа, Тирана наставља улогу водећег тутора Приштине, без обзира на то што лажна држава упорно крши међународне споразуме и хвали се наслеђем терористичке “Ослободилачке војске Косова”.
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти не пропушта прилику да каже како је “КБС наследница ОВК”, чији су ознаке обавезан декор на готово свим јавним прославама. Тако је било и прошлог месеца, на обележавању дана тзв. косовских снага, када су у касарни “Адем Јашари” могли да се виде и припадници Куртијеве војске који су униформе окитили симболима “велике Албаније”. Потом су, поводом дана независности Албаније, специјалци тзв. Косова славили позирајући испред амблема ОВК, у маскирним униформама, с повезима преко лица, држећи аутоматске пушке, док су на главама носили кече.
Министар одбране привремених приштинских институција Ејуп Маћедонци јуче је објаснио шта су на истом полигону радиле албанске и приштинске оружане снаге:
– Сврха ове вежбе је испитивање капацитета пешадије у зимским условима, терен, а услови полигона у Бизи омогућавају реализацију циљева, проверу стечених вештина и капацитета јединица које учествују у вежби.
Такозване Косовске безбедносне снаге формиране су пре пет година, иако је Резолуцијом 1244 Савета безбедности била предвиђена демилитаризација тзв. ОВК и других наоружаних група Албанаца на Косову и Метохији. Према том документу Кфор је једина оружана снага на КиМ. Међутим, одлуком владе у Приштини, а доношењем закона, трансформација тзв. КБС у “војску” почела је од 2018, а планом је предвиђено да после деценије у строју буде 5.000 људи.
Захваљујући спонзорима који им дотурају оружје и опрему, тај процес би могао да се заврши и раније. Од Турске су, на пример, осим дронова, добили и друге системе – хаубице, минобацаче, противоклопне системе, офанзивне системе. Приштина своје официре шаље и на школовање у земље НАТО, а организују и заједничке вежбе. Курти је управо обнародовао и да је влада одлучила да додатно отвори касу за тзв. КБС, па ће буџет за “одбрану” премашити 200 милиона евра, односно два одсто БДП.
Приштински министар одбране Маћедонци похвалио се и да ће наредних дана отпутовати у посету САД, где би требало да се састане са помоћником америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмсом О’Брајеном, али и да ће одржати бројне састанке са званичницима америчког министарства одбране.
Он је најавио и амбициозне планове за 2024:
– Пријавило се 600 људи и половина њих је завршила обуку, а половина се тренутно обучава у КБС. То значи да се приближавамо броју од 4.000 од укупно 5.000 припадника.
Влада ткзв Косова донела је одлуку о додатном издвајању финансијских средстава у износу од 40 милиона евра за ткзв Косовске безбедносне снаге. Са тим издвајањем, овогодишњи укупан буџет за КБС износи више од 200 милиона евра, односно више од два одсто БДП-а, а то је услов за чланице НАТО.
Кфор: Безбедно окружење свима
КОМАНДАНТ Кфора Озкан Улуташ посетио је базу Нотинг Хил у Лепосавићу и истакао да НАТО мисија остаје посвећена свакодневној и потпуној имплементацији мандата УН, са циљем да осигура безбедно окружење за све. Он је разговарао са командантом базе и особљем Кфора које патролира дуж административне линије. Улуташ је, такође, посетио српску православну цркву Светог Василија Острошког, где га је дочекао отац Милутин Попадић, објављено је на фејсбук-страници Кфора.
Сведок против Тачија тражио 200.000 евра да повуче исказ
Хаџи Шаља дао је налог раније ухапшеним саучесницима да наговоре особу заштићеног идентитета да одустане од својих тврдњи, застрашујући је и обећавајући јој награду
Суд за ратне злочине ОВК у Хагу
Бивши припадник ОВК Хаџи Шаља из Малишева, који је пребачен у Хаг због застрашивања сведока ратних злочина на КиМ, терети се да је заједно са раније ухапшеним Сабитом Јанузијем и Исметом Бахтијаријем, у априлу незаконито контактирао особу која треба да сведочи у процесу против вођа ОВК Хашима Тачија, Кадрија Веселија, Реџепа Селимија и Јакупа Краснићија.
Како се наводи у оптужници, Шаља је дао налог Јанузију и Бахтијарију, па су они у два наврата појединачно контактирали са сведоком како би га озбиљним претњама и обећавањем награде навели да повуче изјаву или да се уздржи од давања исказа, саопштио је суд.
Након што су више пута долазили у његов дом, наговарали га да одустане од сведочења и слали му СМС поруке, сведок је постао озбиљно забринут за себе и своју породицу. У једном тренутку, видео је три особе у аутомобилу испред његове куће. Када му је Јанузи понудио награду за повлачење исказа, сведок је према оптужници рекао да му спреме 200.000 евра и „имаће договор”. Јанузи је одговорио да ће пренети његове речи. У оптужници се не наводи о чему је овај сведок требало да говори на суђењу Тачију. Његов идентитет скривен је иза ознаке „сведок 1”.
Тужилаштво додаје да је Шаља са умишљајем ометао службена лица, укључујући тужиоце и истражитеље у вршењу службене дужности.
Шаља је у јучерашњем првом појављивању пред судом изјавио да разуме оптужницу која му је прочитана, али да не може да се изјасни о кривици док му тужилаштво не достави сав пратећи материјал. По правилима суда, Шаља има право да се о кривици изјасни у року од 30 дана.
Судија за претходни поступак Никола Гију накнадно ће заказати заседање на којем ће се Шаља изјаснити да ли је крив за оптужбе које му се стављају на терет. Припреме за суђење биће, по одлуци судије Гијуа, размотрене на расправи о стању у поступку у петак, 15. децембра.
Шаљини саучесници Јанузи и Бахтијари, како је „Политика” известила, ухапшени су на КиМ 5. октобра, а затим су пребачени у хашки притвор. Обојица су у првом појављивању пред судијом изјавила да се не осећају кривим. Тужилаштво у Хагу је истакло да ометање правде сматра крајње озбиљним кривичним делом и да ће наставити истраге и гоњење свакога ко је умешан у било који такав случај, укључујући и оне који застрашују или ометају сведоке или пружају финансијску или другу врсту подршке да се таква дела учине. Главна тужитељка Кимберли Вест назначила је да је заштита сведока приоритет у раду тужилаштва. „Омогућавање грађанима Косова да могу без узнемиравања говорити истину о ономе што им се десило је од велике важности не само за способност ове институције да спроведе правду него и за владавину права на Косову”, истакла је Вестова.
Због сумње да је ометао суд, у Хаг је пребачен и бивши градоначелник Малишева Исни Килај. Оптужница против њега још није подигнута. Због истог кривичног дела, ометања суда и застрашивања сведока, раније су на по четири године и три месеца затвора били правоснажно осуђени лидери ветерана ОВК Хисни Гуцати и Насим Харадинај.
Гуцати је пуштен на превремену слободу после две трећине одслужене казне.
Након што је откривено да су Тачи, али и његови саучесници Кадри Весели и Реџеп Селими у притвору у Хагу неовлашћеним особама откривали поверљиве податке из поступка и тражили од њих да утичу на сведоке, суд им је забранио све контакте, а дозвољено им је једино да разговарају са адвокатима.
Тачију забрањене посете због застрашивања сведока
Адвокат Дејвид Хупер и Хашим Тачи у суду у Хагу
Хашим Тачи је у затвору хашког суда открио идентитет заштићених сведока особама које су му долазиле у посету са циљем да ти људи контактирају са њима и затим утичу на њихова сведочења. Због тога је тужилаштво хитно наложило да му се ограничи комуникација и забране посете, телефонски позиви и писане поруке док о даљим мерама не одлучи суд.
Поред тога, наложена је присмотра сваке комуникације, као и видео и аудио снимање. Поред Тачија, на заштићене сведоке су посредством људи који им у затвор долазе у посету, покушали да утичу и Кадри Весели и Реџеп Селими, због чега је тужилаштво забранило њихову међусобну комуникацију иза зидина затвора у Схевенингену.
У документу који је потписала нова специјализована тужитељка Кимберли Вест, наводи се да су сведоци који имају вишеструке мере заштите пријавили да су са њима контактирале особе које су желеле да спрече или измене њихово сведочење, као и да су их инструисали оптужени Тачи, Весели и Селими или њихови посетиоци у притвору.
Вестова наводи да су још у марту са породицом једног заштићеног сведока контактирали људи које су упутили Тачи и Весели тражећи да сведок повуче свој исказ. Помињу се и посете током лета, када су Тачи и Весели такође давали инструкције како да се сведоцима пренесе порука. Током разговора у притвору Тачи је шапутао, у просторији је пуштана музика или су говорили истовремено како се оно што причају не би јасно чуло, а у извештају се закључује да су то чинили свесни да се разговори можда надзиру.
Тужилаштво поседује снимке и транскрипте прислушкиваних Тачијевих разговора из којих се може утврдити да је више пута својим познаницима давао инструкције како сведоци треба да сведоче. Тражио је да им пренесу поруку: „Изађи одавде као херој. Немој да изађеш посрамљен.” Такође, тражио је и да се једном сведоку каже да буде кратак и да не дозволи да га 12 сати саслушавају јер неће издржати толико, а да му се нешто не омакне. Тачи је такође тражио да сведоци децидно тврде да је њихов вођа био Адем Демаћи.
У другом разговору, Тачи је поред осталог поменуо да му у свом исказу сведок „ради о глави”. Он је такође својим посетиоцима показивао копије исказа сведока.
Тужилаштво посебно истиче да су у све ово умешана и тројица Албанаца са Косова, који су недавно ухапшени и пребачени у Хаг због застрашивања сведока – Сабит Јанузи, Исмет Бахтијари и Исни Килај, због чега је потребно да не буду ни у каквом међусобном контакту.
„Ако неко хоће да пошаље поруку, послаће је”, рекао је Весели једном од својих посетилаца, пре месец дана.
Тачијев брат Бљерим пре неколико дана саопштио је да је суд изненада без образложења забранио посете у Хагу свим лидерима ОВК. Поред недавних хапшења тројице Тачијевих сарадника, на КиМ се настављају претреси објеката особа за које се сумња да ометају хашке процесе.
Како је медији извештавају, сведок Ђерђ Дедај је на суђењу почетком новембра повукао све своје раније наводе у којима је Тачија и команду ОВК оптужио за злостављања и изјавио да му је живот угрожен тиме што је приморан да сведочи. Казао је и да неко плаћа људе да га нападају због сведочења у Хагу.
НАКОН што је у октобру одбила да пусти једног од лидера ветерана терористичке ОВК Насима Харадинаја на условну слободу после две трећине издржане казне, председница Специјализованих већа Косова у Хагу Екатарина Трендафилова је сада, два месеца касније, донела другачију одлуку. Харадинај је данас пуштен на слободу.
Он је осуђен на четири године и три месеца затвора, јер је обелоданио тајну документацију из истраге Специјализованог тужилаштва и открио идентитете и личне податке заштићених сведока. У затвору је био од 25. септембра 2020. године када је ухапшен на КиМ и пребачен у Хаг.
Председница суда у октобру је одбила захтев за његово пуштање, јер су му у притвору изрицане дисциплинске мере и јер је оцењено да се није довољно рехабилитовао.
Кривична дела за која је Харадинај осуђен су несумњиво тешка, имајући у виду
застрашујући ефекат, који је откривање поверљивих информација имало у односу на сведоке и потенцијалне сведоке, али низ фактора говори у прилог измени казне – навела је Трендафилова. – Харадинај је током времена проведеног у притвору имао прилику да размисли о својим поступцима. У извештају секретара наводи се да се у протеклих неколико месеци придржавао правила која тамо важе. Харадинај је изразио кајање и чврсту решеност да се убудуће уздржи од радњи које би могле представљати кривична дела против правосуђа и да се придржава свих услова из одлуке о пуштању на слободу.
Председница суда је нагласила да ће одлука о пуштању бити повучена уколико се Харадинај не буде придржавао неког од услова изнетих у њој.
У октобру је на условну слободу већ пуштен Хисни Гуцати, који је на исту казну и за исто кривично дело осуђен заједно са Харадинајем.
ЕУ одговара Србији: Охридски споразум и анекс су правно обавезујући
⬇️Документ који је сачинила Србија, којим је изразила да не намерава да спроводи делове Споразума на путу нормализације односа са Косовом, као и анекс његове имплементације, изазвао је забринутост у дипломатским круговима чланице Уније. земље европске.
⬇️Међутим, ЕУ је у одговору на питања медија саопштила да Споразум у целини остаје правно обавезујући и да су се 2!!!!!!!стране о томе договориле у Охриду.
➡️„Европска унија понавља да је споразум правно обавезујући, у целини, за обе стране: Његова примена биће саставни део релевантног европског путовања“, рекао је Стано.
⬇️Према његовим речима, Споразум и анекс за примену „постали су правно обавезујући писаним саопштењем високог представника ЕУ [Жозепа Борела], 18. марта 2023. године”.
Наравученије: Потписали сте гледајте или обавезали свеједно како то назвали имлементирали итд ,навукли вас мангупи криви сви осим вас…
🇷🇸Косовске власти крче шуму и праве пут широк 6 метара на потезу између Видомирића и Бановог Дола у општини Звечан — и све то на приватној својини српских домаћина које нико о изградњи пута није ни питао.
Ово је чиста узурпација земљишта и кршење права на приватну својину
Како сазнајемо дошло је и до чарки између мештана и шиптарских терориста који не желе да обуставе радове
Ељшани: Последњи дан за пререгистрацију возила, рок неће бити продужаван, од сутра казне
„Уколико “полиција” наиђе на овај аутомобил, зауставиће их и конфисковаће таблице. Писаће се казна возачу у износу од 150 евра, пола ако одмах плати. Такође, возач ће бити одузета ВИД документа (саобраћајна дозвола). Власник ће моћи сам да уклони возило са пута. Ако на исто возило наиђемо опет, оно ће бити заплењено и послато на царину“, рекао је Ељшани.
Питање возачких дозвола је, према његовим речима, следећа тема којом ће се бавити.
На Бистричком пункту у току
је рација свих возила и путника у аутомобилима. Росу врши и провјеру свих докумената.