Клаудија Тени: Приштина да се прогласи одговорном за непоштовање међународних споразума
Тени је навела да САД не би требало да наставе да наоружавају и финансирају Куртијев режим
Клаудија Тени
Америчка конгресменка Клаудија Тени, председавајућа Српским кокусом, поручила је да је одлука Стејт департмента да САД испоруче Приштини ракете “џавелин” погрешна, опасна и невероватно запаљива, посебно док су тензије повећане на Западном Балкану.
“Ова одлука само долива уље на ватру и повећава вероватноћу од избијања новог сукоба”, написала је Тени у саопштењу објављеном на платформи Х, преноси Спутњик.
Како је навела, ова одлука награђује Приштину док она наставља да игнорише претходне међународне обавезе, као што су оне договорене Бриселским споразумом из 2013. године.
“Због тога сам представила закон којим би се подржао Бриселски споразум из 2013. како би се Приштина прогласила одговорним за непоштовање међународних споразума”, написала је она.
Тени је навела да САД не би требало да наставе да наоружавају и финансирају Куртијев режим који очигледно не поштује међународне норме.
“Знамо да слање додатног наоружања Приштини неће довести до мира. Уместо тога Београд и Приштина су дипломатским путем постигли напредак у постизању стабилног, безбедног и просперитетног региона Западног Балкана”, додала је она.
Истакла је да ће зато иницирати заједничку резолуцију о неодобравању испоруке оружја у оквиру Закона о контроли извоза када Конгрес буде званично обавештен о овој продаји.
“Позивам Конгрес да експедитивно усвоји ову резолуцију и такође, позивам председника да промени курс”, поручила је Тени.
Запад ћути док Курти отима српску земљу
Косовска Митровица – Три дана пред Нову годину Скупштина општине Северна Митровица и „градоначелник” Ерден Атић донели су одлуку да се 2,7 хектара у ширем центру Косовске Митровице додели тзв. косовском министарству полиције, а на отимање ове српске земље још нема никаквих реакција међународних представника на Космету. Чињеница да је овог пута изостала макар и формална замерка страних дипломата због овог чина представља преседан, нарочито због тога што је тако важну одлуку донела власт сачињена од Албанаца, изабрана на нелегитимним изборима у априлу прошле године, без учешћа Срба.
„Градоначелник” Атић, који је као кандидат Самоопредељења Албина Куртија на овим изборима „победио” са 519 гласова, тј. са мање од три одсто подршке укупног броја бирача, већ је учинио неколико корака на штету Срба, а последњи је поменуто одузимање земљишта које је код Митровчана познато под називом Код војног ремонта. Тако ће албанска „већина”, која би се у редовним околностима борила тек за прелазак цензуса, сада отети једну од централних површина где су се некада налазиле механизација и особље Војске Југославије, а у данашње време више српских предузећа. Упркос томе што су западни представници на Космету позивали на нове локалне изборе на северу КиМ и сагласни су да актуелни састав власти не одржава вољу већине, Атић не показује намеру да одустане. Напротив, више нема ни формалних осуда.
Иначе, од завршетка рата на земљишту где је некада био и „војни ремонт” налазе се многе институције које функционишу у систему Републике Србије, међу којима доминантно место заузима Општина Косовска Митровица, с више од три стотине запослених. Нешто мање запослених је и у српским предузећима ЈКП „Стандард”, које покрива водовод и градску чистоћу, а ту је и новосаграђена спортска хала, која ће, као и остале зграде, бити нелегално заузета од стране локалне албанске администрације, тј. по налогу косовског министарства полиције, у чијем су „домену” сви „инфраструктурни пројекти”.
Сада се, као и у претходним ситуацијама, поставља питање када ће припадници специјалне јединице полиције Росу под командом Приштине, сами или у присуству Кфора, како су чинили приликом заузимања општинских зграда у Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, насилно упасти у овај простор од 2,7 хектара, где се на објектима још вијоре српске тробојке. Регионални командир косовске полиције за север, Ветон Ељшани, на питање „Политике”, каже да полиција не зна када ће доћи до одузимања земљишта.
„Оно што је познато јесте да је скупштина општине северна Митровица, на предлог министарства полиције то земљиште дала на управљање њима, али ће министарство то земљиште дати на коришћење министарству инфраструктуре. Оно што је битно јесте да на простору војног ремонта неће бити полицијска или војна база, већ регионални центар за обуку возача”, каже Ељшани. На наше питање шта ће бити са општином која функционише у српском систему, односно са особљем српске локалне самоуправе, али и са радницима „Стандарда”, запосленима у спортској хали, Ељшани одговара: „То није питање за полицију. Да кажем и да све земљиште на било којој територији Косова, а од јавног је значаја, потпада под министарство полиције, а они одлучује шта с њим. Тако, рецимо у Бањској, земљиште на којем је бања може да да министарству здравља.”
Случај парцеле у Косовској Митровици само је наставак отимања земљишта на северу Космета, а на удару Приштине су и приватни поседи. Десет хектара земље у власништву Срба запосето је у Зубином Потоку, житељи Лепосавића остали су без 83 хектара, док је Приштина градила нелегалне полицијске, а по некима и војне базе, на магистралним путевима који воде ка прелазима Јариње и Брњак. Најновији потез албанских одборника који седе у нелегитимној скупштини северне Митровице, где је тек двоје-троје Срба, на челу с потпредседницом општине, за коју се не зна ни ко ју је, а ни када делегирао, унео је нову забринутост међу српским становништвом, не само у граду на Ибру већ и на целом северу Космета. А нарочито међу становнике Косовске Митровице који живе у зградама и кућама око „војног ремонта”, у студентским домовима у овом делу града, где је и средња Техничка школа, као и Основна школа „Бранко Радичевић”, али и где је велика фреквенција људи с обзиром на то да није далеко ни аутобуска станица.
Велика фреквенција и људи и аутомобила присутна је и због новосаграђеног моста, чију је изградњу финансирала Република Србија, а који води ка чувеном Дудином кршу, односну води ка магистралном путу Приштина – Косовска Митровица – Звечан – Лепосавић и даље ка прелазу Јариње. Одмах по доношењу одлуке албанских одборника о парцели од 2,7 хектара огласио се и званични Београд, упозоравајући да је „окупациони гаулајтер Албина Куртија из северне Косовске Митровице” учинио нови корак ка милитаризација севера Космета. Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић истакао је да је на овакве потезе више пута упозоравана међународна заједница и захтевао ургентну реакцију међународних званичника.
Поткопани темељи и пробијено корито реке
О „историјату” провокаторских потеза на српском земљишту на северу КиМ говори и чињеница да је у децембру тешка механизација Приштине прокопала путеве у звечанској општини у селу Банов До, у којем искључиво живе староседеоци Срби. Приштина је уништавала њиве, багерима вадила стогодишња храстова стабла, али и младице тек засађених воћака, без икаквог питања или обавештења, односно дозволе мештана, чији преци су вековима на овој земљи. Приштина је наводну одлуку донела како би „сељанима обезбедила бољи пут”, не марећи што је поткопала и многе темеље кућа, али и пробила корито реке, поред које ови вредни сељани вековима саде баште и сеју пољопривредне културе.
Да је намера Приштине другачија, чуло се и од самих мештана, али и житеља звечанске општине који говоре да је „циљ Куртија да заузме и овај део севера, односно да село Видомирић, насељено искључиво Албанцима”, повеже с магистралним путним правцем, преко Бањске, односно Балабана, и даље са албанским селима у општини Лепосавић. На магистралном путу у општини Звечан, на ободу албанског села Шаљска Бистрица (које припада општини Лепосавић) у децембру 2022. године нелегално је подигнута база Приштине, која се уназад две недеље додатно проширује и ојачава бетонским блоковима, али и својеврсним утврђењима. Село Видомирић је једно од три албанска села у општини Звечан, а налази се изнад саме Косовске Митровице и међи се са овом општином. Поред Видомирића, већински албански живаљ насељава и села Бољетин и Жаже, одакле су забележени напади, односно пуцњава на возаче фреквентног магистралног пута који води ка административном прелазу Јариње и даље ка централној Србији.
Суд у Приштини поништио одлуку владе о експропријацији земљишта на северу КиМ
ПРИШТИНА – Основни суд у Приштини, одељење за управна питања, донео је пресуду којом је поништио прелиминарну одлуку владе привремених приштинских институција о експропријацији земљишта у општинама Лепосавић и Зубин Поток из маја прошле године и вратио је на поновно одлучивање и разматрање.
Како преноси портал Косово онлајн наводећи да је имао увид у пресуду, суд је на тај начин, одлуком која је донета 18. децембра, заправо потврдио да су те експропријације земљишта биле нелегалне и у супротности са законом, а базе тзв. косовске полиције изграђене на тим површинама без правног основа, на шта власници и јавност на северу КиМ указују већ месецима.
“Поништава се прелиминарна одлука тужене Владе Републике Косово број 09/142 од дана 10. 05. 2023. а предмет се враћа туженој страни на поново разматрање и одлучивање”, наведено је у решењу суда.
Суд у Приштини је ову пресуду донео поступајући према тужбеном захтеву Миљана Ј. и Јордана Ј., који су се том суду обратили 21. јуна у поступку против владе привремених приштинских институција, са захтевом да се поништи одлука о експропријацији донета 10. маја 2023. године, а у којем су навели да је део њиховог земљишта у насељу Газиводе (катастарска зона Вељи Брег) у општини Зубин Поток обухваћен одлуком о нелегалној експропријацији.
Суд је уважио све аргументе подносилаца тужбе да је прелиминарна одлука неоснована, да је противна Закону тзв. Косова о експропријацији, да у оспореној одлуци нема никаквог образложења зашто се врши екпропријација земљишта, да су базе изграђене на приватном земљишту и пре него што је поступак експропријације почео и да су поменутом одлуком Приштине прекршена и начела заштите права имовине.
Суд истиче да влада привремених приштинских институција није успела да у прелиминарној одлуци образложи постизање јавног циља у случају одобравања експропријације непокретности за јавни интерес и да није доставила доказе да је одржала јавну расправу у општини Зубин Поток, где се налазе имања подносилаца тужбе.
Суд је пресудио и да тужени, односно влада привремених приштинских интитуција, “није јасно образложио и аргументовао зашто је у конкретном случају потребно извршити експропријацију непокретности подносиоца тужбе, није разјаснио чињенице за власнике имовине за које је издата прелиминарна одлука за експропријацију, за шта ће се конкретно експропријација и како ће се извршити законска јавна сврха у случају експропријације”, наводи портал.
Суд је оценио и да је повређено право на имовину које је заштићено Протоколом 1. Конвенције за заштиту основних људских права и слобода, али и највишим правним актом тзв. Косова.
Влада у Приштини је 10. маја 2023. године ретроактивно донела одлуку о експропријацији земље која припада Србима, а на многим од тих парцела већ су изграђене нелегалне базе тзв. косовскје полиције.
У тој одлуци је наведено да се “одобрава експропријација за јавни интерес непокретности које су неопходне за реализацију инфраструктурних пројекта од јавног интереса”.
Срби на северу КиМ истичу да је одлука о експропријацији њихове имовине и изградња база тзв. косовске полиције нелегална и нелегитимна и да је то само један од притисака Приштине са којима се суочавају.
Спахиу: Била би национална издаја да Курти формира ЗСО, а да се не вијори косовска застава у Београду
Политички аналитичар и професор Неџмедин Спахиу сматра да би премијер привремених приштинских институција Албин Курти починио „националну издају” у случају да формира Заједницу српских општина, а да се у Београду како каже, не вијори застава Космета.
Спахиу је уверен да ће Курти основати Заједницу општина са српском већином јер, како каже, није национални интерес Косова и Метохије да не спроведе француско-немачки план.
Штрпце: Допремљен контингент лекова у Дом здравља
После више месеци опструкције привремених приштинских институција да се помогне неопходним лековима здравствене установе на Косову и Метохији, конвоји хуманитарне помоћи који стижу из централне Србије су ипак, успели да стигну до домова здравља и болница где је потребно.
У Дому здравља у Штрпцу данас је стигао контингент лекова неопходних за нормално функционисање ове здравствене установе, каже директор Дома здравља, др Саша Крстичић.
Он се нада да ће након ове испоруке проток лекова бити нормалан, што би олакшало рад дома здравља.
„После дужег временског периода добили смо један контингент лекова. Ради се о лековима који су неопходни за нормално функционисање дома здравља, добили смо веће количине инфузионих раствора, ампулиране лекове, аналгетике, антидијабетике, нешто таблетарних лекова за лечење астме и дијабетеса, лекове против болова, нешто антибиотика… После испоруке вакцине ово је други контигент који смо добили у краћем временском периоду. Надамо се да ће све препреке које су досад биле присутне бити отклоњене, да ће проток лекова бити нормалан и да ћемо нормално моћи да функционишемо у будућем периоду”, казао је Крстичић.
Истиче и да имају довољане количине сезонске вакцине против грипа и да није касно да се пацијенти вакцинишу чак и до краја фебруара.
„Интересовање је као и ранијих година велико. Имамо и довољне количине вакцина за друге потребе, за редовну вакцинацију деце. Што се тиче сезонске вакцине против грипа могу да се вакцинишу деца од шестог месеца, па све до шездесетпете године живота. Обично се даје људима који имају хроничне болести као што су дијабетичари, астматичари, опструктивни болесници, кардиоваскуларни болесници… Вакцина је поливалентна, штити од већег броја вируса тако да практично нема контраиндикација, осим ако особа није алергична на компоненте вакцине”, казао је Крстичић.
Директор Дома здравља истиче да су нагле промене времена довеле до тога да је недавно био повећан број пацијената, пре свега деце, са вирусним инфекцијама сличним грипу, а да је тренутна епидемиолошка ситуација боља.
Полиција открила да премијер Ирске данас и сутра борави на КиМ
Премијер Ирске Лео Варадкар боравиће данас и сутра на Космету, саопштила је полиција. Из владе у Приштини нити других институција нема информација нити најаве о посети Варадкара.
У саопштењу полиције Косова пише да ће због посете високог госта из Ирске „доћи до привремених прекида саобраћаја, у кратким интервалима у правцу главног града, као и на појединим сегментима путева где се очекује пролазак службене пратње”.
Најављено је и да ће на тим деоницама доћи до преоријентације саобраћаја на алтернативне правце.
Полиција у Приштини је у саопштењу затражила пуно разумевање грађана и учесника у саобраћају.
Којим поводом Варадкер борави, о чему преговара остаје загонетка.