ОНИ којима живот зависи од примања из Србије: болесни, пензионери, сиромашни, социјално угрожени, вишечлане породице, просветари, здравствени радници и сви други који добијају примања у динарима из буџета Србије, покушали су данас у пошти у Ранилугу да подигну свој новац. Али нису успели.

Помоћни радник у Медицинској школи у Великом Ропотову Ивица Китановић је један међу стотинак Срба који су безуспешно чекали да подигну динара.
„Као што видите, у Пошти у Ранилугу нема новца и нема наде да се може подићи. Не можемо да опстанемо, не можемо своју децу да прехранимо”, каже Ивица.
Ништа лакше није ни младим родитељима. Зорица Томић из Ранилуга је мајка троје деце и живи од социјалне помоћи и дечјег додатка.
„Тешко се сналазимо. Морамо по новац да идемо у Бујановац и Врање, чекамо и по два сата, децу морамо да поведемо, све нас то кошта више од две хиљаде динара”, каже Зорица забринута за будућност своје породице.

Нису само грађани директно угрожени. Питање је како да функционишу школе, болнице и друге јавне институције јер до њих не стижу средства за материјалне трошкове, па су забринути како ће систем функционисати у будућности.
Проблем су и стипендије ученика, каже Миодраг Јовановић, директор Медицинске школе у К. Каменици.
После ступања на снагу одлуке Централне банке Косова када је забрањено коришћење динара на Косову, грађани Косовског Поморавља су приморани да за своју плату, пензије и социјална давања путују до Бујановца или Врања. То изискује додатне трошкове и вишесатно задржавање на административним прелазима, а изостанак с посла, сам по себи, ствара додатне невоље и корисницима јавних услуга.
(РТВ Пулс)
ИСПРЕД експозитуре Банке Поштанске штедионице у Северној Митровици и данас је окупљен велики број грађана, а међу њима су се нашли и радници здравства – лекари, медицинске сестре, техничари и хигијеничарке који покушавају да подигну зарађени новац.

Радник техничке службе Дома здравља Раде Илић каже да више од недељу дана не може да подигне плату.

– Ја сам један од најстаријих радника у мом колективу. Никада није било горе ни теже у мом радном веку. Мој лични доходак је био 19. овог месеца, а сада је 27, ја нисам могао до сада да је подигнем. Иначе сам ожењен, имам троје деце и петоро унучади, и сви чекају на мене. Ово ничему не води, велики притисак је на нама – наводи Илић.
Весна Божовић, која ради у КБЦ Косовска Митровица већ 43 године, каже да је забринута због ситуације са новцем.
– Плату не можемо да подигнемо, морамо да идемо у централну Србију. Пошто сам будући пензионер, ја живим у паници јер живим сама, а треба да се оде до Србије, а имам пратеће болести па треба лекови да се купе. Нисам само ја у питању, има и тежих социјалних случајева који себи не могу да приуште да оду и да подигну свој доходак. Ситуација је страшно алармантна, не знам чему ово води. Ми се надамо, упркос свим мерама које предузимају према нама, ми се не дамо. Колико год да су оштри и изричити да нам не дају динар, да овде функционишемо, ми не намеравамо да напустимо Косово – поручила је Божовићева.
За све ово време мог рада се није десила ситуација да ми не можемо да подигнемо наше дохотке, оно што смо зарадили. Сви знају како је тешка ситуација овде, ограничени смо за лекове, средства за рад и живот. Одлука Приштине не води ничему, ми смо у незавидној ситуацији, за нашу децу и породице. Многи од нас смо једини примаоци и од нас зависи много, и за останак, опстанак и рад на овим просторима – наводи она.

ПЕТАР Петковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију, који је данас учествовао на састанку у оквиру дијалога Београда и Приштине, обратио се из Брисела.

Петковић је истакао како се већ годинама Србија сусреће са притисцима, али да знају врло добро како да се понашају у таквим ситуацијама.
– Преко 55 хиљада рачуна иде преко Банке Поштанске штедионице, важно је да се чује и њихов глас јер су део решења. До тог састанка је дошло онако како смо ми инсистирали – казао је Петковић.
Директор Канцеларије за КиМ још једном је нагласио да је неопходан политички ниво да се нађе решење, а не на начин како ти Бисљими практикује шаљући друге представнике, те да што пре дође до решења и да оно буде брзо да људи могу да добију своје плате и пензије јер ће кренути да се исељавају.
– Ако се не дође до решења, јасно је да је циљ Куртијеве одлуке да протера Србе – додао је.
Петковић је додао да је ово неопходан механизам када је реч о платном промету према Србима на КиМ.
ЕУ се такође слаже са ставом Београда, истакао је Петковић.
– Неопходан је политички ниво. Не можете са људима који немају никакав политички маневар да преговарате… Не можемо и нећемо да одустанемо од српског народа на КиМ. Србија ће да одради све да омогући примања нашем народу на КиМ – поручио је за крај.
Обраћање
На почетку обраћања Петковић је истакао да су разговори били веома тешки, али да се делегација Београда трудила да аргументовано и одлучно укаже на то колико катастрофалне последице има једнострана одлука Аљбина Куртија и власти у Приштини да укине динар и забрани платни промет за око 100 хиљада Србија који живе на територији КиМ, али ид ругих националних мањина.
Поред Петковића, делегацију су чини представници Министарства финансија, те Банке Поштанске штедионице.
Петковић је истакао како је Бисљими одбио да учествује на овим преговорима, што указује на то да Београд жели да све решава кроз дијалог, за разлику од Куртија који доноси ексалаторне мере који имају за циљ протеривање српског народа са простора КиМ.
– Једнострана уредба Куртија и тзв. Централне банке Косова, подразумева тражење решења које захтева политички ниво. Последице ње су политичке и оне утичу на опстанак српског народа на КиМ. Када Бисљими каже да није потребно да долази, јер ово није тема за дијалог, о динару и платном промету се никада није разговарало у дијалогу, али с тим да ово утиче на живот и опстанак Срба на КиМ наравно да ће се о томе разговарати у Бриселу – казао је Петковић.
Истакао је и то да је прави разлог доношења ове одлуке протеривање Срба са КиМ.
Како каже, не постоји прави разлог тзв. уредбе тзв. Централне банке Косова, јер они и не познају детаље о платном промету, већ је реч о чисто политичкој одлуци.
– Ми ћемо као одговорна страна учинити све да пронађемо решење. Инсистирали смо на томе да спорни делови уредбе буду уклоњени, али смо говорили о томе да Банка Поштанска штедионица мора остати да функционише на КиМ, јер преко ње иду сва плаћања за наш народ на КиМ… Ако немају могућности да добију примања за све трошкове, поставља се питање како ће да опстану – упитао је Петковић.
Истиче и то да је важно рећи како је Србија у Бриселу покренула сва важна питања и проблеме са којима се сусрећу Срби на КиМ.
– Истрајни смо да пронађемо решење да Срби могу да приме плате и пензије… Ако Курти забрањује транспорт динара и онемогућава рад Поштанској штедионици, поставља се питање како ће људи да подигну паре. Зато морамо да пронађемо решење које је одрживо и неће угрозити опстанак народа на КиМ. Све што Курти ради јасно указује да не жели да формира ЗСО – каже Петковић.
Петковић је још једном указао да за решавање овог питања треба и политички ниво.
– Зато смо овде и бићемо увек присутни у Бриселу, јер је једноставно то место за решавање проблема. Чим буде дошао нови позив Лајчака, наравно да ћемо да се одазовемо – додао је.
Подсећамо, у Бриселу се данас одржао састанак у оквиру дијалога Београда и Приштине током којег је требало да се разговара о уредби тзв. Централне банке Косова о укидању динарског платног промета на територији Косова и Метохије.
Делегацију Београда предводи директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, а са приштинске стране најављено је да ће на састанку учествовати представник такозване Централне банке Косова. На састанак је позвао специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.
- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts