У УТОРАК 16. марта 2004. у касним ноћним сатима медији у Приштини јавили су да су тројица дечака, косметских Албанаца, старости 8, 11 и 12 година, смртно страдали утопивши се у Ибру, у селу Чабра, недалеко од Зубиног Потока.
Пре две деценије, 17. и 18. марта 2004. године, над Србима Косова и Метохије догодио се погром у коме је 16 Срба убијено, на стотине повређено, 4 000 протерано, а уништено је више од 1 000 кућа, цркава, манастира, светиња.
Етнички мотивисана ерупција насиља Албанаца над косовскометохијским Србима, изазвана је, осим страховитом мржњом, медијском кампањом која је приказивала да су албански дечаци наводно натерани у Ибар. Извештавање албанских медија било је тенденциозно и сасвим неистинито.
Током насиља на КиМ 17. и 18. марта 2004. убијено је најмање 27 особа, од којих 16 Срба, док је 11 Албанаца живот изгубило у обрачуну с припадницима међународних снага безбедности.
Дан уочи утапања дечака у Ибру, 15. марта 2004, из аутомобила је, у Чаглавици, рањен осамнаестогодишак Јовица Ивић.
Сутрадан 16. марта, друштва ветерана такозване ОВК организовала су демонстрације због привођења појединих ратних заповедника косметских Албанаца, осумњичених за ратне злочине. Током претходног месеца, фебруара, ухапшена су четворица. Процењује се да је демонстрирало 18.000 лица.
У уторак 16. марта 2004. у касним ноћним сатима медији у Приштини јавили су да су тројица дечака, косметских Албанаца, старости 8, 11 и 12 година, смртно страдали утопивши се у Ибру, у селу Чабра, недалеко од Зубиног Потока. Како је тада јављено дечаци су бежали пред српским нападачима, што се наводно догодило тог дана.
Представник УН Нирај Синг, портпарол полиције, изјавио је тим поводом, да нису пронађени докази да су Срби одговорни за утапање албанских дечака. Он је притом разјаснио да је дечак, наводни сведок, био под притиском новинара Албанаца који су га усмеравали шта да говори. Притом се његова верзија суштински разликовала оног што су други такође присутни тврдили.
Током наредна два дана на Косову и Метохији догодила се ерупција етнички мотивисаног насиља. Масовна окупљања, која су можда у почетку била и спонатана, убрзо су преусмерена против Срба, њихових домова, светиња и споменика.
Око поднева, 17. марта, висе хиљада локалних Албанаца прешавши мост на Ибру пут северног дела Косовске Митровице, напало је тамошње Србе. Започела је пуцњава. У граду су били видни Албанци са аутоматским оружјем. Припадници међународних снага безбедности употребили су сузавац и шок бомбе.
У поподневним сатима јављено је да је седам особа погинуло, четири Албанца и троје Срба, а више од 200 је рањено у Косовској Митровици. Потврђено је да су Срби убијени снајпеским оружјем из јужног дела града. Повређено је и 11 француских припадника КФОР.
Уследили су напади на Србе у низу места широм Косова и Метохије, у Липљану, Обилићу, Зубином Потоку, Лапљем селу, Чаглавици. Процењује се да је више од 50.000 Албанаца учествовало у погромима 17. марта.
Више хиљада Албанаца, према појединим наводима њих чак 12.000, напало је Србе у Чаглавици, јужном предграђу Приштине, негде после 13 часова. Снајпером је у том месту рањено десет особа српске националности. Српске куће су паљене. Припадници КФОР из Шведске, Норвешке и Финске, који су држали тај сектор, интервенисали су против насилника. Имали су притом 16 повређених.
Током поподнева припадници КФОР и УМНИК, евакуисали су Србе из Чаглавице и других села у том појасу.
Паралелно, нападнути су Срби преостали у Приштини, у насељу “Ју програм”. Станови су блокирани, приземље запаљено, на Србе је пуцано, нападани су хладним оружјем. Скандирано је такозваној ОВК и отворено позивано на убијање Срба. Припадници КФОР, углавном ирска формација, након вишечасовне интервенције, евакуисали су тамошње Србе. Хулигани су се потом усмерили на локалну цркву Христа Спаса, коју су демолирали и запалили.
Током вечери уследили су напади на цркве и манастире. Запаљена је, осим бројних српских домова широм Косова и Метохије, и Богородица Љевишка у Призрену, као и Богословија и Саборна црква Светог Георгија у том граду. Уништени су Манастир Светих Архангела и Црква Светог Спаса. Обе српске цркве у Косову Пољу су такође запаљене.
У Липљану су убијене четири особе српске националности. Куће Срба су масовно паљене. Нападнути су и они који су покушали да се склоне у локалну цркву. И у тој вароши припаданци КФОР настојали су да евакуишу Србе.
Погром је истовремено трајао широм Косова и Метохије. Све српске куће у селу Свињаре код Вучитрна, спаљене су. У Пећи је нападнута и канцеларија УН, као и оближње куће Срба повратника у насељу Бело Поље.
Посебно тешка била је ситуација у Призрену. Локалне српске куће и црквени објекти нападнути су, укључујући древну Богословију Светих Ћирила и Методија, задужбину Симе Игуманова, која је запаљена. Једна особа је погинула у пожару. Бројни су претучени. У Призрену је уништено, спаљено, 56 српских кућа и пет цркава, међу њима и Богородица Љевишка, са непроцењивим културним и историјским наслеђем. Демолирани су и запаљени сви објекти Српске цркве у Призрену, Црква Светог Спаса, Црква Светог Георгија, храмови посвећени Светом Киријаку и Светом Николи, као и манастир Светих Архангела код Призрена. Локални КФОР, састављен од Немаца, није интервенисао.
У вечерњим сатима портпарол УМНИК Дерек Чепел, изјавио је да је насиље на Косову било унапред планирано. Поново је притом нагласио да су оптужбе да су албански дечаци у Ибру у селу Чабра страдали бежећи од Срба, што је био изговор за погром над Србима, неосноване.
Погроми су настављени и сутрадан 18. марта. У раним поподневним сатима објављено је да је главнокомандујући Јузног крила НАТО, адмирал Грегори Џонсон, преузео команду над КФОР-ом и одобрио размештање додатних снага.
Ибрахим Ругова, тада на положају такозваног председника Косова, позвао је међународну заједницу да хитно донесе одлука о независности Косова.
Напади, паљевине и пљачке наставили су се у Урошевцу, Племетини, Угљарима, Косовској Митровици. Јављено је да у месту Облић, северозападно од Приштине, више нема Срба.
У вечерњим сатима запаљена је црква Светог Саве у Косовској Митровици. Запаљена је црква Светог Николе у Приштини. Албански екстремисти бацили су бомбе на станице полицијске службе у Липљану и Обилићу.
Монахиње манастира Девич евакуисане су од стране данских припадника КФОР, пошто је најмање 1.000 наоружаних Албанаца окружило манастир који је опљачкан, разорен и запаљен.
Око 22 сата заповедник Јужног крила НАТО-а Грегори Џонсон изјавио је да насиље које не престаје на Косову указује на постојање организованог обрасца.
Сутрадан, Џонсон је оценио да је масовно насиље које траје на Косову “етничко чишћење”.
Увече, 19. марта представник УНМИК Дерек Чепел саопштио је да је у сукобу на Космету, током претходна два дана, погинуло 28, а повређено више од 600 лица.
У понедељак 22. марта, у вечерњим сатима, Дерек Чепел објављује да су ухапшена 163 лица због подметање пожара, пљачке, убистава и других кривична дела током, како се изразио “међуетничких” сукоба на Косову. Речено је да је, према проценама, 51.000 особа учествовала у 33 појединачна догађаја.
По Чепелу, 28 лица из обе заједнице је погинуло, а 870 је повређено. Како је рекао, нападачи су спалили или дигли у ваздух 30 српских цркава, оштетили 11 цркава и манастира и уништили 286 кућа. У нередима су уништена и 72 возила УН.
Укупно, током погрома над Србима на КиМ 17. и 18. марта 2004. убијено је најмање 27 особа, од којих 16 Срба. Повређене су стотине Срба, као и десетине припадника међународних снага који су се сукобили с локалним албанским екстремистима штитећи нападнуте, њихове домове, имовину, светиње и споменике.
Током погрома порушено је колико се зна 935 српских кућа и запаљено 35 верских објеката, укључујући 18 споменика културе, међу којима и древна црква Богородице Љевишке, са почетка 14. века. Прва литургија у њој служена је тек шест година касније.
Девастација и трагови пожара нису сасвим отклоњени. Године 2006. стављена је на листу споменика под заштитом УНЕСКО. Богородица Љевишка, била је епископско средиште српске цркве у средњем веку. Раскошнију форму добила је у време Краља Милутина (1282-1321) мада је и раније била архијерејско средиште призренског епископа.
Према подацима Епархије рашко призренске СПЦ, из априла 2004, укупан број уништених црквених објекта током погрома марта 2004. је приближно стотину. Уништене су бројне светиње, фреске, иконе, црквене реликвије, при чему је начињен ненадокнадив губитак за културно наслеђе не само Срба него глобално.
Међународни тужиоци и судије на Косову и Метохији процесуирали су седам случајева уништавања цркава, а 67 особа је осуђено.
Погром албанских екстремиста над Србима 17. и 18. марта 2004. на Косову и Метохији осудили су тада Савет безбедности ОУН, Европска унија, као и тела односно званичници низа земаља.
Вечерње Новости
Српски народ је примио ударце који су били намењени Русима. Једини су који су ратовали против Западне империје Срби су подигли штит и барјак слободе. Наш је дуг према Србима огроман. Ми Србима дугујемо Косово. Да Косово опет буде српско. То је наша морална и историјска дужност.
- Александар Дугин
Куртијеве слуге (бивши Срби) послушници Радоице Радомировића шиптарског потрчка који су скинули спрску заставу изпред зграде општине Лепосавић
-Владимир Петронијевић – насеље Тврђен општина Лепосавић
-Милош Вучковић насеље Тврђен општина Лепосавић
-Лука Милуновић насеље Чукарак општина Лепосавић
-Слађан Мијајловић село Мекиниће општина Лепосавић
-Главнокомандујући издајник Радоица Радомировић
ЧАСТ И БРУКА ЖИВЕ ДОВЕКА
Србину из Партеша неко поломио 220 кошница са пчелама.
Породицу Васић из Партеша је један Албанац најпре пријавио за наводну крађу 37 кошница. Полиција је дошла, претресла кућу и ухапсила главу породице због оружја, а Албанац однео 37 кошница са пчелама под изговором да су његове.
Данас им је неко поломио све кошнице.
ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић оштро је данас реаговао због укидања ћириличних натписа на саобраћајним знаковима на КиМ.
Може Курти да се обрачунава с ћириличким саобраћајним знаковима, али не може да прекине нераскидиву везу српског народа са њиховом државом Републиком Србијом! Онај који зна само за насиље, никад неће знати шта је миран суживот, рекао је Петковић.
Преживела је српска ћирилица векове, преживеће и малог тиранина, написао је Петковић на друштвеној мрежи Икс.
УЗ АСИСТЕНЦИЈУ такозване косовске полиције, радници које је ангажовало тзв. Министарство инфраструктуре у Приштини данас су почели да уклањају табле на ћирилици и да постављају нове – на албанском и српском језику, али на латиници.
До сада су називи насеља били исписани на ћирилици, а сада се на њиховом месту постављају нове табле.
Припадници тзв. косовске полиције налазе се уз раднике који се крећу из правца Рудара ка Јарињу.Радници скидају табле са именима места на којима су до сада имена места била исписана ћирилицом, а потом и латиницом на српском језику, и на њихово место постављају нове где је назив места прво исписан на албанском, а потом на српском, али на латиници, преноси Косово онлајн
КиМ – Тзв. Министар животне средине, просторног планирања и инфраструктуре Љибурн Аљиу је навео да је Министарство на чијем је челу преузело обавезу да на северу и целом КиМ замени све табеле и саобраћајне знаке на ћирилици.
Спремите их доста јер ћете их мењати често, јер су вам све нове табле на северу КиМ управо ишаране.
НА таблама са двојезичним називима српских места на северу Косова, које су јуче постављене уз асистенцију тзв. косовске полиције, у току ноћи између четвртка и петка црним и црвеним спрејом прецртани су називи на албанском, док су остали само натписи на српском.
На таблама су прецртани натписи на албанском језику, а остали су само они исписани латиницом на српском језику.
Током јучерашњег дана, уз асистенцију тзв. косовске полиције, радници које је ангажовало Министарство инфраструктуре кренули су да уклањају табле на ћирилици и да постављају нове – на албанском и српском језику, али на латиници.
Само ви мењајте, фарбаће се и вечерас.
Слабо вам нешто стоје ови знакови на шиптарском, изгледа да их ветар срушио
ПОМОЋНИЦА директора Канцеларије за КиМ Милена Парлић изјавила је данас, поводом 20-годишњице од погрома над српским народом на Косову и Метохији, да је дошло коначно време да представници међународне заједнице изврше притисак на представнике привремених институција самоуправе у Приштини да коначно пред лице правде изведу оне који су починили злочине над српским народом.
Она је додала да представници међународне заједнице дугују то жртвама и породицама српских жртава.
Парлићева је подсетила да је тог 17. и 18. марта 2004. године, у једном дану страдало девет српских цивила, спаљено 35 православних светиња, протерано 4.000 Срба, обесрбљено и етнички очишћено шест градова и девет села.
Парлићева је рекла и да је Канцеларија у сарадњи са српским народом и општинама са већинским српским становништвом организовала Недељу сећања у којој се кроз изложбе о спаљеним манастирима, домовима српског народа, кроз филмове који говоре о страдањима, трибине, подсећамо на голготу коју је српски народ доживео.
Према њеним речима, централни догађај обележавања одржаће се у недељу поменом, који ће служити епископ рашко-призренски Теодосије уз присуство великог броја народа не само севера, Поморавља, Сиринићке жупе и Метохије, већ и великог броја интерно расељених лица, који су протерани из својих домова.
– Када кажем да ће бити велики број Срба из расељеништва, породице несталих лица, 17. март је нажалост прилика да се српски народ сети и првог погрома, да се сети преко 4.000 страдалих Срба, да се сетимо голобрадих војника који су бранећи по Уставу своју државу и свој народ страдали, да се сетимо и оних који нису желели да напусте своје домове, цивила који су на истим убијани или отимани, да се сетимо и оних који су отимани на радним местима са својих њива, браће и сестара преко 230.000 наших браће и сестара који су протерани са својих домова, 150 спаљених светиња – рекла је Парлићева.
Велтвохе: Данашња Србија не би дозволила трагичне догађаје из 2004.
17. марта навршава се 20 година од етничког чишћења Срба, када су порушене цркве и манастири, који су и даље угрожени
Приштина, Чаглавица, 17. марта 2004: припадници Кфора посматрају српске куће у пламену
Догађаји који су се одиграли пре тачно две деценије, у року од 48 сати на данашњем Косову, а то је доказани погром над српским становништвом, срамота су која се дубоко урезала у националну свест Срба и Србија никада не би дозволила понављање сличних трагичних догађаја, истиче швајцарски недељник “Велтвохе”.
Магазин указује да се 17. марта навршава 20 година од етничког чишћења Срба, када су порушене цркве и манастири, који су и даље угрожени.
“С правом постоји жива култура сећања на страшни масакр хиљаде муслиманских Бошњака у Сребреници 1995. године. Такође и Битка за Вуковар у источној Хрватској 1991. никада није заборављена. Исто важи и за четрдесетак убистава косовских Албанаца у селу Рачак 1999. године. У свим овим случајевима, српске милиције су идентификоване као починиоци. Међутим, догађаји који су се одиграли пре тачно две деценије у року од 48 сати на данашњем Косову тешко да су вредни освртања међународне заједнице, а доказано се радило о погрому над српским становништвом”, подвлачи “Велтвохе”.
Лист подсећа да је 17. и 18. марта 2004. године, под вођством екстремиста “косовско-албанске терористичке организације ОВК”, етнички очишћено најмање шест градова и 10 села.
Додаје да је најмање 19 људи погинуло, а око 1.000 повређено, протерано чак 4.000 Срба, уништено 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката.
“Тада су Срби немилосрдно убијани само зато што су Срби. Али и мртвим Србима је у оргији насиља коју је покренут, украден мир, јер ни гробља нису била поштеђена. Двадесет година касније, 200.000 расељених Срба живи ван Косова”, наводи “Велтвохе”.
Међународне оружане снаге, истиче магазин, нису учиниле ни приближно довољно да испуне свој мандат добијен од Савета безбедности УН.
“Позната Резолуција УН 1244 из 1999. године окончала је рат на Косову и имала је за циљ да створи политичке услове за коначно решење као прелазну солуцију под међународним надзором”, указује лист.
🇷🇸 Влада тзв. “Косова” наложила укњижавање 24 хектара земље манастиру Високи Дечани
Влада тзв. “Косова” у Приштини наложила је данас Катастарској агенцији Косова да спроведе одлуку Уставног суда о земљи манастира Високи Дечани, скоро осам година након њеног доношења, потврдио је премијер локалних институција Аљбин Курти.
Он је то рекао на седници владе, међу првим тачкама, а говорећи о потенцијалном чланству “Косова” у Савет Европе.
Из манастира Високи Дечани, са друге стране, у кратком коментару за “КоССев” наводе да ће свој одговор дати тек када буду добили поседовни лист о власништву над 24 хектара земље на коју се односи пресуда Уставног суда.
ПРЕДСТАВНИЦИ Српске листе, на челу са председником проф. др Златаном Елеком, разговарали су у Приштини са специјалним представником САД за Западни Балкан Габријелом Ескобаром и амбасадором САД на тзв. Косову Џефријем Ховенијером.
На састанку се разговарало о проблемима српског народа на Косову и Метохији са посебним акцентом на једностране потезе тзв. Владе у Приштини којима се угрожава опстанак српског народа.
Представници Српске листе су указали на потребу хитне и одлучне реакције како би се спречио егзодус српског народа са Косова, коме се одлукама тзв. косовских институција угрожавају елементарна људска права.Одлука о забрани динара и укидање платног промета 25 година након сукоба, милитаризација општина са српском већином, забрана робног промета са централном Србијом, насилно увођење градоначелника без легитимитета у зграде општина на северу, али и институционални прогон Срба и отимање имовине наших грађана, као и угрожавање функционисања и опстанка СПЦ на овим просторима захтевају снажну, енергичну и хитну реакцију демократског света чиме би се спречило протеривања Срба са вековних огњишта – истакли су представници Српске листе, а наводи се у саопштењу.
Ескобар после састанка с Куртијем: Питање употребе динара мора одмах да се реши
Амерички званичник је истакао да Сједињене Државе раде све за такозвано “Косово”, од Охрида, кандидатуре у СЕ, испоруке “џавелина”, али да постоје одређени изазови због односа Приштине према Србима
Наставићемо да радимо на овоме, али мислим да је ово ургентно хуманитарно питање које мора одмах да се реши. Надам се да је влада спремна да буде флексибилна приликом наставка дијалога, који је заказан за уторак”, рекао је Ескобар.
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је да није успео да убеди Аљбина Куртија да промени одлуку о забрани употребе динара и да се нада да ће до договора доћи главни преговарачи Београда и Приштине који би, како је рекао, требало да се у уторак састану у Бриселу.
– Нажалост, нисам био успешан. И даље се надам да ће главни преговарачи у уторак у Бриселу наћи хитно решење како би се дошло до трансфера новца у евро за те људе – рекао је Ескобар за Радио слободна Европа на албанском.
Он је рекао да је покушао да убеди Куртија да суспендује одлуку док ЕУ, САД и тзв. Влада Косова не дођу до дугорочног решења по питања средстава која стижу из Србије.Тражио сам од премијера да суспендује одлуку док ми заједно са Европском унијом, САД и (тзв.) Владом Косова радимо на дугорочнијем решењу које одговара вашим потребама, односно електронским трансферима у еврима преко косовског система. Али, сада морамо нешто хитно да урадимо. Нажалост, нисам успео да га убедим у то – изјавио је Ескобар.
Удружење новинара Србије са огранком Друштвом новинара Косова и Метохије (ДНКиМ) иразило је протест јер већини медија који извештавају на српском језику није дозвољено да прате састанак заменика помоћника државног секретара САД за Западни Балкан Габријела Ескобара и председнице тзв. Косова Вјосе Османи.
Како се наводи у саопштењу ДНКиМ, службеник председништва тзв. Косова данас је пустио само два српска медија да извештавају са састанка, док је осталима без објашњења онемогућио улазак.
– Новинари су почетком 2023. године предали захтеве за двогодишњу акредитацију, али их из канцеларије Вјосе Османи до данас нису добили. Прошле године српски новинари су више пута тражили акредитације, али су добијали одговор да дођу други пут. И поред тога, до данас су пуштани на догађаје у председништву, на основу списка пријављених за извештавање – истичу из УНС и ДНКиМ.У саопштењу додају да се онемогућавањем и ограничавањем рада новинара крши право на информисање, које је загарантовано локалним прописима и међународним конвенцијама. Иначе, УНС и ДНКиМ истичу да је неопходно да сви медији који раде на КиМ могу да извештавају са догађаја од значаја за грађане на Косову и Метохији.
🇺🇸🇷🇸Хил: Питање забране динара на КиМ најсвежије, али фундаментално је формирање ЗСО
Потребно је решити више проблема и питање укидање динара је најсвежије и можда и најтеже. Ипак, фундаментално питање које се мора решити и које је већ договорено у прошлости је Заједница српских општина. Оснивањем те заједнице, сви остали проблеми, као што су паралелне структуре или употреба динара, требало би да буду решени”, рекао је Хил у интервјуу.
ПОСЛАНИК Европског парламента и новоименовани известилац за укидање виза Србима са Косова и Метохије Матјаж Немец оценио је данас да је могуће да се брзо реши питање визне либерализације за носиоце српских пасоша са КиМ, које издаје Координациона управа Србије, и истакао да је на ЕП да донесе одлуку о овом питању до краја априла.
Немец, који је недавно израдио нацрт извештаја о визној либерализацији за носиоце српских пасоша са КиМ, које издаје Координациона управа Србије, рекао је за Танјуг да су главне тачке тог извештаја да Срби са КиМ добију визу и могућност да путују у ЕУ и оценио да не постоје велике препреке за решавање овог питања.
– Мислим да нема великих препрека око тога. Сви мисле да је потребно да се нађе пут до овог решења. Срби који живе на Косову су у том смислу дискриминисани. Мислимо да је могуће што брже да се добије решење и да ћемо доћи до решења, рекао је Немец.
Снимак Куртијевих слуга (бивших Срба) из канцеларије општине Лепосавић
Радоицони сарадници, бивши Срби шиптарске и Куртијеве слуге у једној од општинских канцеларија у Лепосавићу након што су скинули сопствену заставу (Србску) са општинске зграде, дрогирани оптужују једни друге и псују једни друге.
У скидању српских државних симбола у Лепосавићу учествовали су Владимир Петронијевић, Милош Вучковић, Лука Милуновић и Слађан Мијајловић сви из општине Лепосавић.
Нека остане записано који је шљам у најтежем тренутку за српски народ на КиМ прешао на страну шиптарских терориста.