Црква као живот и судбина
Црква Светог архангела Михаила у селу Ракитница подигнута је у 14. или 15. веку, преживела је ропства и разарања
„Ту у храму су затварали овце. Ми смо служили помен 2012. или 2013. године – отац Дарко и ја… Балега, све је смрдело на овце”, каже свештеник Стево Митрић. То је била њихова прва и последња посета Цркви Светог архангела Михаила у селу Ракитница код Подујева. „Однели смо две иконе, Господа и Мајку Божију и видели да је ту неко нешто радио.” Митрић је у том периоду био у Приштини са оцем Дарком Маринковићем, црква им је била успут, јер су одлазили у село Медраговац, код три српске породице које су живеле на самој административној линији са централном Србијом. Одлазили су из своје градске изолације и пустиње и помагали заборављеним и остављеним људима.
Извештаји после сукоба 1999. године говоре да је црква спаљена и оскрнављена, као и да је срушен њен јужни зид. На јединој доступној фотографији види се зарасли улаз и лепа розета изнад њега. Неколико одлазака, једна фотографија и све је потонуло у тишину и ћутање. Онда је 28. новембра ове године, на Дан албанске заставе, самозвани православни свештеник Никола Џуфка објавио да је у храму „први пут у историји Косова одржана прва православна миса на албанском језику”, да је основао „Албанску националну цркву”, као и да је одлучио да ова српска светиња буде посвећена Фану Нолију. Вест је муњевито прошла кроз српску јавност, док је албанско јавно мњење готово није ни приметило.
Лепи крај поред Батлавског језера, препун је споменика ОВК. Два сата током јутра покушавамо да схватимо где је Ракитница коју су Албанци преименовали у Ракиницу. Бирамо ретке пролазнике, а новинар Гласа Америке Будимир Ничић испред огромног спомен-комплекса Захиру Пајазитију, овдашњем народном хероју, опонаша албански изговор села Турућица и успева – деца показују да се налази са друге стране долине. Кад је пробао са Ракиниц – одмах је препознат. Завршили смо у шуми без пута, неколико стотина метара даље. На крају се сналазимо и крећемо ка цркви, али узбрдица, блато и излокани макадам заустављају наш аутомобил одмах иза малог албанског гробља.
Како је Џуфка, ексцентрик жељан медијске пажње и искључен из православне цркве, могао да нађе овај храм?
Ми успевамо тек из другог пута, у сумрак, уз помоћ Синише Живића, свештеника Станише Арсића и џипа. Испред је косовска полиција, стижемо на пространи плато на чијем се дну налази црква. Љубазни командир указује пуно поштовање према свештенику, рукује се са свима, његови пратиоци у цивилу записују наша имена. Они су овде већ били, отац Станиша гледа у велики катанац, схвата да не може да уђе, стаје испред малих врата и моли се. Неколико дана раније Никола Џуфка, заједно са својим пратиоцем Кристијаном Загалијем и групом Албанаца, упао је и фактички преузео храм Српске православне цркве. Разапео албанску заставу у олтару, око кога данас обилази легитимни свештеник канонске цркве и завлачи главу кроз уски прозор на дебелим зидовима са поломљеним стаклом. Покушава да види шта има унутра. Остаје заглављен, једном руком фотографише, па се извлачи и гледа у црну мрљу на телефону.
„Ето, изгледа да су унутра оставили епитрахиљ”, говори за себе, претура црепове, бачене камене плоче, налази орнаменте и на њима урезана ћирилична слова. Узима их и држи као светињу, заједно са давно истопљеним свећама.
Не зна се ко је изводио радове на објекту и наслеђу СПЦ, али је потпуно извесно да су то урадили појединци или институције које су довеле Џуфку да на овом пустом месту „служи”. Околни Албанци су храм звали Киша Лазарит или Лазарева црква, јер су по предању овде преноћиле мошти кнеза Лазара када су из Приштине после Косовског боја пренесене у Раваницу.
„Било би добро да понесете икону Светог цара Лазара и наших светитеља, па да стоје тамо”, јавља поруком отац Сава Јањић, игуман Високих Дечана, пре него што смо изгубили сигнал. Свештеник Станиша држи у мантији своје иконе, јер нема где да их стави – храм је заузет и окупиран.
„Не би Албанци нападали и рушили православне цркве на Косову када би у њима били албански свештеници”, идеја је која се могла чути од појединих међународних чиновника и Албанаца либералне оријентације, нарочито после погрома 17. марта 2004. године. Ширила се међу албанском емиграцијом у Америци, посебно оној у Бостону, заснованој на ширењу култа Фана Нолија, писца, политичара и оснивача Албанске православне цркве. На крају је усвајају и екстремни националисти који су се окупили у храму Светог архангела Михаила на „служби” освајања и националног романтизма. Извештај који су послали говори о присуству представника општине Подујево. Против свих учесника упада и скрнављења Епархија рашко-призренска најављује тужбе.
Албанизација и косовизација Српске православне цркве и српског културног наслеђа заснована је на два, наизглед, супротстављена принципа – великоалбанској идеји и косовском моделу изградње нове нације. Нова нација, „косовари”, према америчком моделу државне нације, требало би да „уједначи” противречности и „успостави нову реалност на терену”. У њеној основи српско и османско наслеђе и њихово власништво прешло би у руке „косовара”, нарочито у оним деловима где Срби не живе, одакле су протерани или су у потпуној мањини.
Опасни преседан у Подујеву показује три фазе у којима нестаје духовно и културно наслеђе: уништавање, обнова без дозволе и на крају узурпација и преузимање. Дубина српског цивилизацијског присуства не огледа се само у Љевишкој, Дечанима, патријаршији, већ и у стотинама цркава, црквишта, испосница, спомен-обележја, фресака, градина остале без старања, на широком простору, од пећина Шар-планине до центра Призрена. Та цивилизација се ломи и доводи у питање у овој малој пустињи код Подујева. Храм је подигнут у 14. или 15. веку, преживео је ропства и разарања. Према сведочењу Милана Ивановића, у њему су били и остаци фресака, старо гробље са крстовима. Послератни извештаји укључујући и ОЕБС-ов бележе да постоје два крста. Ових дана их нисмо нашли, нестали су као и два крста са храма.
Отац Станиша диже главу према небу и розети и ћути. Розета је слична онима у Раваници, као што је ова црква у забити повезана са циклусима зла, сеоба, рушења и обнове, слично судбини народа којем припада.
Манастир Високи Дечани: Оштро осуђујемо ширење дезинформација
Манастир Високи Дечани о неистинитим тврдњама да купује имовину Срба у суседним селима. Из Манастира Високи Дечани су саопштили да нису истините тврдње неких чланова приштинске владајуће странке Покрета Самоопредељење да манастир купује имовину од Срба у суседним селима са политичком агендом.
Посланица Фатмире Муљхаџа Колчаку је у објави на Фејсбуку у понедељак навела да манастир купује куће и некретнине од локалних Срба у Гораждевцу како би се „осигурало да подручје не буде насељено Албанцима”.
Манастир Високи Дечани је у саопштењу нагласио да су ове тврдње, које су пренели приштински медији, потпуно лажне и злонамерне.
„Манастир не користи ту имовину”.
„Манастир нема намеру нити поседује средства за такве активности, посебно у контексту када косовске власти, упркос судским пресудама, не признају властиту манастирску имовину”, саопштио је манастир на платформи X (бивши твитер).
Објашњено је да је искључиво ангажовање манастира било да помогне једној српској породици, која није имала где да живи, да купи кућу пре неколико година, међутим, да манастир не користи ту имовину нити стиче било какву имовину у локалним селима.
У саопштењу се такође апелује на медије да провере све информације у вези са манастиром.
„ Верујемо да је то темељ професионалног новинарства” – истакли су из манастира.
Ветон Сурои: Нацрт ЗСО садржи трећи ниво власти, тешко да ће проћи кроз уставни филтер
Ветон Сурои
Саветник премијера приштинских институција Албина Куритија, Косова, Ветон Сурои, рекао је да нацрт статута Заједнице српских општина садржи трећи ниво власти, пише Газета експрес.
„Биће тешко да нацрт прође кроз уставни филтер. Највеcћа суштинска замерка је да ли постоји потреба за треcћим органом власти на Косову или не, а то је питање које прати Косово и Метохију од 2013. године”, рекао је Сурои.
Према његовим речима, нацрт ЗСО који је објавио некадашњи директор Косовске информативне агенције Бурим Рамадани бави се детаљним радом групе међународних експерата.
„Наводни нацрт се бави детаљним радом групе међународних експерата, а узет је у обзир Споразум из 2013. године, у потпуности је узет у обзир Споразум из 2015. године, сугестије Уставног суда, пресуде су засноване на два закона Косова, односно Закон о локалној самоуправи и Закон о међуопштинској сарадњи, а та два закона се случајно поклапају са почетком дијалога”, рекао је Сурои.
Специјалне јединице Косовске полиције најавиле нов протест
Специјалне јединице
Припадници из Специјалних јединица, истраге, јавног реда и других одељења Косовске полиције најавили су протест за 9. децембар, преноси Газета Експрес.
Припадници Специјалних јединица и других полицијских јединица незадовољни су категоризацијом плаćања за опасност на раду.
Припадници Специјалне интервентне јединице Косовске полиције и Јединице за руковање експлозивним направама протестовали су 1. новембра испред зграде Владе Косова, захтевајући преиспитивање категоризације плаćања за опасност на раду. Они су тражили да им накнада за ризик буде 50 одсто основне плате, а не како је Влада дефинисала у седам категорија, са различитим новчаним вредностима.
Након протеста 1. новембра, Специјална интервентна јединица упозорила је на још један протест 7. новембра, али је обустављен пошто им је обећан састанак са премијером привремених приштинских институција Албином Куртијем како би се започео дијалог. Међутим, састанак који је трајао око три сата између премијера Куртија и представника Специјалне интервентне јединице и заменика генералног директора полиције Фехмија Хотија завршен је без икаквог договора.
Вулин: Поглавље 35 средство уцене Европске уније којим хоће да натера Србију да призна Космет
„Двадесет другог јануара 2014. године, као министар без портфеља задужен за Косово и Метохију предводио сам делегацију Србије у разговорима са Европском унијом на тему поглавља 35. У име државе Србије јасно сам рекао да поглавље 35 није замена за Бриселски дијалог и да у њему не могу да се решавају статусна питања, као и да поглавље 35 није простор за покретање нових тема које нису договорене у Бриселском дијалогу. Представници Европске уније су потврдили да је тако као што сам рекао, али девет година касније, поглавље 35 је за ЕУ постало средство уцене којим треба да добију оно што нису успели да изборе у преговорима са Александром Вучићем и Србијом, средство које треба да послужи за притисак на Србију, да напусти себе и призна такозвано Косово. Не може се постати члан Европске уније, а не затворити сва поглавља, па тако и поглавље 35, а не може се затворити поглавље 35 без признања Косова. Сигурно постоји нека друга реч осим лажови која описује скуп вредности Европске уније и људе који је заступају, али ја тренутно не могу да је се сетим. Европску унију воде лажови, а ми себе треба да престанемо да лажемо да ћемо постати чланица ЕУ без признања Косова и уласка у сукоб са Русијом. Србија је премала земља да учини тако велику гадост као што је признање Косова и увођење санкција Русији. Србија коју води Александар Вучић и Србија чију владу формира наша коалиција неће признати независност Косова и неће увести санкције Русији”, поручио је Александар Вулин у својој писаној изјави коментаришући покушаје измене поглавља 35 од стране ЕУ.
Стејт дипартмент: Грађани Космета потенцијалне мете за регрутовање од стране насилних екстремистичких организација
Стејт дипартмент
Амерички Стејт дипартмент саопштио је да су на Косову и Метохију током 2022. године правосудне институције наставиле да изричу ниске казне за оптужбе у вези са тероризмом, али и да су „грађани Космета у или ван земље потенцијалне мете за регрутовање од стране насилних екстремистичких организација, етнонационалистичке или верске оријентације”, преноси РСЕ.
У извештају који се односи на борбу против тероризма, наводи се да је Приштина 2022. године наставила да враћа своје грађане из логора и центара у Сирији.
„ На Космет се до сада вратило преко 120 грађана. Процењује се да је још 80 грађана и даље у камповима за расељена лица или заточеничким центрима, или на ратиштима у Сирији. Настављене су ниске казне за оптужбе везане за тероризам”, наводи се у извештају америчког Стејт департмента.
Према САД, грађани, како унутар ткз Косова, тако и ван њега, „потенцијалне су мете за регрутовање од стране насилних екстремистичких организација, етнонационалистичке или верске оријентације”.
Исто тако, у извештају о Косову помиње се и оптужница против Иљбера Беље за организовање и учешће у терористичкој групи. Беља је враћен на ткз Косово у мају, у заједничким напорима са САД.
У извештају се помиње и случај подизања оптужнице против четири особе осумњичене за припремање терористичких аката против уставног поретка. Они се сумњиче да су покушали да створе организационе структуре за извођење терористичких напада на Косову контактирањем високог званичника групе Исламска држава.
Стејт департмент је саопштио да је у јуну Основни суд у Приштини ослободио четири особе: двоје осумњичених за припремање напада на ноћне клубове, цркве и косовске снаге, а двоје за друга кривична дела, и да су пуштени због недостатка доказа.
Према законима на ткз Косову, за терористичка дела и против уставног поретка предвиђене су различите казне. Од 2015. године на Косову је забрањено и учешће у страним ратовима, а по закону су предвиђене казне до 15 година затвора.
Стејт департмент је истакао да ткз Косово има законе за борбу против финансирања тероризма, али је рекао да недостаје стратегија за решавање претњи у вези са тероризмом.
„Међутим, кратке казне, превремени и условни отпуст и неорганизованост надзора после пуштања на слободу представљају претњу по безбедност”, наводи се у извештају.
Што се тиче терористичких инцидената 2022. године, Стејт департмент помиње и хапшење бившег полицајца Србина Дејана Пантића у децембру 2022. године под оптужбом за тероризам, „након напада који је укључивао експлозивне направе на локалне канцеларије Централне изборне комисије и на особље ове комисије у Северној Митровици”.
Његово хапшење подстакло је локалне становнике да поставе барикаде на северу ткз Косова, блокирајући неколико недеља путеве који воде до прелаза Јариња и Брњак.
Барикаде су уклоњене након што је Пантићу мера безбедности промењена са притвора на кућни притвор.
Такође, у извештају се помињу и оружани напади на полицију на северу Косова, које косовска влада описала као „терористички чин”.
„Косовски тужиоци су ове инциденте класификовали у вези са оптужбама за тероризам и предметима против уставног поретка”.
Што се тиче аспекта безбедности на северу Косова, насељеним већином Србима, у извештају Стејт департмента се наводи да „безбедносна питања и политичка нестабилност на северу Косова настављају да ограничавају способност Владе Косова да прошири своја овлашћења у том делу региона”.
Мисија Натоа на ткз Косову, Кфор и Мисија ЕУ за владавину права, Еулекс, сарађивали су са ткз Косовском полицијом на промовисању безбедног окружења и јачању владавине права.
Стејт департмент помиње и оцену америчке амбасаде у Приштини да је од почетка руске инвазије на Украјину у фебруару прошле године дошло до пораста дезинформација на ткз Косову и да је „све више подстицање на насилну екстремистичку мисао и међунационалну поларизација допринела повећању међуетничких тензија на северу ткз.Косова”.
Месец дана притвора бившем саветнику Пацолија због умешаности у убиство супруге
Основни суд у Приштини одредио је данас притвор у трајању од месец дана Наиму Мурсељију, бившем саветнку некадашњег председника привремених приштинских институција Беџета Пацолија, и још двојици осумњичених за умешаност у убиство супруге Мурсељија, Љиридоне Мурсељи.
Како преноси Коха, Наим Мурсељи је оптужен за кривично дело „тешко убиство у саизвршилаштву”, Гранит Плава за „теско убиство и поседовање оружја без дозволе”, а Куштрим Кокала, за којег су приштински медији раније пренели да је припадник такозваних косовских безбедносних снага, за „договор о извршењу тешког убиства”.
На захтев тужилаштва за одређивање притвора, данас је одржано рочиште, на којем је сведочио Наим Мурсељи, који је тврдио да је током злочина и сам био у опасности и да није побегао са лица места.
У оптужници се наводи да је Мурселљи наоружао Плавог и обећао му новац у износу од 30.000 евра за убиство Љиридоне Мурсељи, као и да је исценирао злочин.
Како се прецизира, постоји основана сумња да је Н.М, „са намером да на лукав начин лиши живота супругу”, договорио убиство са Г.П, опремио га оружјем и исценирао кривично дело разбојништво, саопштено је из суда.
Наводи се и да је Н.М. управљао аутомобилом, у којем су били његова супруга и двоје деце, а потом се појавио Г.П са маском на глави и револвером у руци.
„По претходном договору, окривљени Н.М. и деца изашли су из аутомобила и напустили лице места”, додаје се у оптужници, у којој се наводи да је Л.М. остала у аутомобилу када је Г.П. пуцао из непосредне близине и погодио је у врат, а она је од поледица задобијених рана преминула на лицу места.
Мурсељи и још двојица осумњичених за умешаност у убиство Љиридоне Мурсељи ухапшени су у петак.
Приштински медији у четвртак су објавили да је Љиридона Мурсељи убијена у аутомобилу, у којем је била са породицом.
- Latest Posts by Nenad Vasiljevic
-
Министарство информисањa и телекомуникацијa
- -
СУЂЕЊЕ ПО ТУЖБИ РОДИТЕЉА УЧЕНИЦЕ УБИЈЕНЕ У „РИБНИКАРУ”
- -
Сарајево хоће рат!
- All Posts