SLIKA DANA IZ PRIŠTINE, MASKIRANI I NABILDOVANI DOŠLI DA TRAŽE PARE: Scena sa protesta Kurtijevih specijalaca
Pripadnici specijalne interventne jedinice tzv. kosovske policije (FIT) protestuju ispred zgrade vlade u Prištini.
Kako su naveli pripadnici FIT-a, odlučili su se na protest kako bi izrazili nezadovoljstvo odlukom o novčanim naknadama za kosovsku policiju, koja je doneta na sednici vlade u petak.
Prema predlogu, pripadnici elitnih jedinica – Jedinice za specijalne intervencije, Jedinice za brze intervencije i Jedinice za blisku zaštitu dobiće dodatnih 150 evra na osnovnu platu.
Protestovali su pripadnici Jedinice za specijalne intervencije kosovske policije, i jedinice za rukovanje eksplozivnim napravama, zahtevajući promenu kategorizacije poslova i povećanje dodatka za rizik.
Okupljeni pripadnici policije su zatražili od premijera Aljibna Kurtija da razmisli i sastane se sa njima, kako bi razgovarali o realizaciji njihovih zahteva, dodajući da neće prestati sa protestima, dok se ne ispune zahtevi.

„Nećemo odustati dok se naši zahtevi ne realizuju. Pozivamo premijera i vladu da preduzmu konkretne korake u njihovoj realizaciji. Poštovani premijeru, dobro znate sa kakom opasnošću i pretnjama se suočavamo, ne samo tokom obavljanja službene dužnosti, već i u privatnom životu. Zato, nemojte se igrati sa našim dostojanstvom, sa životima naših porodica. Dokazali smo se u više navrata u prošlosti i nedavno u neutralizaciji terorističke grupe 24. septembra. Zahtevamo da razmotrite dat predlog za naknade za rizik i prihvatite naše zahteve i radujemo se što ćemo se uskoro sastati i zajedno rešiti”, poručili su specijalci.

Такозвана косовска полиција, припадници Еулекса, надлежни из Института за судску медицину из Приштине и антрополози врше испитивања на старом православном гробљу у Северној Митровици, кроз које је недавно прокопан пут.
Како је рекао Александар Арсенијевић из ГИ Српски опстанак надлежни претражују посмртне остатке на месту где је пробијен пут али се очекује да испитају и земљу која је са гробља однета на оближњу депонију.
“Траже остатке како би могли поново да их похране. Истрага је завршена прије неколико дана, међутим, ја сам инисистирао у полицији да се истражи поново и да се претражи и врати земља која је однета на депонију”, рекао је он.
Додаје да очекује да ће остаци поново бити сахрањени.
Куртијев спас јефтина демагогија
(Фото EPA-EFE/MARTIN DIVISEK)
Штрајк полиције, рудара, просветара, незапосленост већа од 35 одсто је суморна свакодневица на Косову и Метохији. Да би сакрио поразне резултате дво и по годишње владавине коју је обежило више од 400 етнички мотивисаних напада на Србе, и драстичан пад животног стандарада премијер привремених приштинских институција Албин Курти се ослања на јефтину демагогију јер му је само тако нешто преостало.
Реагујући на јучерашњи протест тзв. специјалне интервентне јединице Косовске полиције (ФИТ), Курти је указао да сваки члан те јединице има опрему вредну близу 10.000 евра, као и да ће сада уз редовна примања, која су премашила 2.200 евра, имати и специјални додатак за ризик од 150 евра месечно.
„Просечна примања велике већине припадника те елитне јединице ове године су премашила 2.200 евра месечно (основна зарада плус додаци). Сада ће имати и додатак на ризик од 150 евра месечно, све док оваква ситуација траје на северу земље, што је највиши ниво овог додатка. Свако од њих ће крајем новембра, поред увећане плате, ретроактивно добити и нето износ од 1.350 евра (додатак за ризик фебруар-новембар 2023)”, навео је Курти на Фејсбуку, који није имао храбрости да се са припадницима полиције суочио очи у очи, чак и у његовом кабинету.
Написао је да је просечна плата у приватном сектору на Космету 470 евра, док је у јавном сектору 700 евра и прецизирао да је у приватном сектору запослено око 340.000 грађана, а у јавном око 80.000 грађана.
„Потребе, а не само жеље, увек су једноставније од решења. Живимо на Косову и Метохији, где је БДП по глави становника месечно око 460 евра. Ове године су 2.134 косовска полицајца или скоро 27 одсто, у просеку примала више од 1.000 евра месечно. Има 203 косовска полицајца који су ове године имали већа примања од председника Републике (1.890 евра бруто, коефицијент 18), а у јуну и јулу их је било близу 700 (што наравно укључује апсолутну већину чланова Националног синдиката полиције)”, навео је Курти који вероватно једини верује у статистику на коју се позвао.
Припадници специјалне интервентне јединице Косовске полиције (ФИТ) протестовали су испред зграде покрајинске владе како би изразили незадовољство одлуком о новчаним накнадама за Косовску полицију, која је донета на седници Владе у петак. Према предлогу, припадници елитних јединица – Јединице за специјалне интервенције, Јединице за брзе интервенције и Јединице за блиску заштиту добиће додатних 150 евра на основну плату.
Каква „држава” такав попис: Курти још не пописује, а кад ће не знамо
(Фото EPA-EFE/ENES SAHITI)
Више пута одлаган, најпре 2021, затим 2022, па и у августу ове године, попис становништва на Косову и Метохији у организацији тзв. Владе Косова није почео ни јуче иако је то било предвиђено одлуком власти у Приштини.
Процене су да би пописивачи могли на терен за „пет до десет дана”, али – ни то није сигурно.
Заменик директора тзв. Агенције Косова за статистику Иљир Бериша јуче је, наиме, потврдио да попис становништва на „Косову” није почео, иако су на то били обавезни према одлуци Владе Албина Куртија од 23. августа ове године. Бериша је рекао и да премијер Курти није одобрио њихов захтев за ново одлагање пописа, иако још нису спремни да крену са тим послом, пренео је портал „Љајми” у Приштини.
Бериша је објаснио и да би за неколико дана требало да стигну таблет рачунари као и да буде завршено запошљавање 4.500 матичара и надзорника као и да се заврши обука
„Премијер Албин Курти није прихватио наш захтев за одлагање пописа становништва и рок за регистрацију почиње од данас, 1. новембра до 15. децембра”, рекао је Бериша.
Према његовој изјави, Курти им је „дао рок од 45 дана да процес пописа заврше”.
По процени Берише, ако попис почне за „пет до десет дана, биће завршен у року”.
Претходно, 23. августа ове године, тзв. Влада Косова донела је одлуку да попис уместо 1. септембра како је раније било предвиђено, почне два месеца касније, 1. новембра. Курти је тада, оптужујући Централну комисију за попис за низ пропуста, објаснио да до „кашњења долази због кашњења” у процесу организације пописа.
„Иако су припреме обављене упркос отпору који је чак и унутар Централне комисије произвела Заједница општина Косова, не можемо почети процес пре 1. новембра. Дакле, два месеца касније због немогућности Косовске агенције за статистику да планира детаље”, рекао је Курти.
Сада се, међутим, испоставило да су и два додатна месеца мало, па се и даље не зна када би попис могао да почне.
Заменик директора Агенције за статистику „Косова” Иљир Бериша, три дана уочи 1. новембра међу разлозима за кашњење пописа навео је стање на северу КиМ и проценио како је „могуће да ће српска заједница на Северу бојкотовати попис”.
Бериша је тада открио и да је АСК од владе „Косова” тражила да се попис одложи за следећу годину, али је Курти тај захтев касније одбио.
Последњи попис становништва на „Косову” обављен је 2011. године и тада је српска заједница овај посао у највећој мери бојкотовала. Од више од 100.000 Срба колико их је тада по неким проценама било на КиМ, тада је, уз 1.616.000 Албанаца пописано тек нешто више од 25.000 припадника српске заједнице.
Занимљиво је и да иако по свим проценама на Косову тренутно не живи више од милион људи, тамошњој Агенцији за статистику требаће читавих 45 дана да попис обави. Тренутно није сигурно да ће и тај рок бити испоштован.
„Велики део албанске популације се одрекао држављанства новонастале државе Косово и према проценама тамо сада не живи више од милиона људи. Срба који су остали на Косову, такође према проценама, тренутно је око 120.000. Та чињеница не одговара Албину Куртију и зато он, од како је на власти, помера датум одржавања пописа а притом је узео од Европске уније 4,8 милиона евра који су били намењени томе да се види колико људи укупно живи на Косову”, изјавио је за „Косово онлајн” Демо Бериша, председник Матице Албанаца Србије.
Што се тиче српске заједнице на Косову, према садашњим условима, сасвим је извесно да ће попис у највећој мери бити бојкотован, преноси РТ Балкан.
- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts