Завршено гласање на осам бирачких места у пет општина у Србији
Гласање на осам бирачких места у пет општина у Србији, на којима су данас поновљени избори за посланике Скупштине Србије, завршено је вечерас у 20.00 часова.
Биралишта су отворена јутрос у 7.00 сати, а гласало се на два бирачка места у Бачком Петровцу, три у Белој Паланци и на по једном месту у општинама Беочин, Мионица и Петровац на Млави.
Републичка изборна комисија донела је решење 30. децембра да се на осам бирачких места у пет општина у Србији 2. јануара понови гласање на парламентарним изборима и да се због тога штампа 5.352 гласачка листића.
Избори се поновљају на бирачким местима на којима није било могуће утврдити резултате гласања на изборима одржаним 17. децембра, као и на оним местима на којима су поништени резултати гласања због уочених изборних неправилности. У суботу су поновљени избори на 35 бирачких места за Скупштину Србије.
Рок за подношење приговора после поновљених избора је 72 часа од затварања бирачких места и утврђивања прелиминарних резултата.
Републичка изборна комисија у року од 96 часова од пријема свих збирних извештаја о резултатима гласања доноси и објављује за сва бирачка места укупан извештај о резултатима избора.
За улазак у скупштину и освајање посланичких мандата потребно је да се пређе цензус од три одсто, а странке и коалиције националних мањина у расподели мандата учествују и ако освоје мање од три одсто.
Према закону о избору народних посланика, РИК у року од десет дана од дана објављивања укупног извештаја о резултатима избора решењем додељује мандате кандидатима за народне посланике по њиховом редоследу на изборној листи.
Рок за формирање Народне скупштине је 30 дана од објављивања коначних резултата, док је рок за формирање нове владе 90 дана од формирања Народне скупштине.
Према подацима РИК-а, на основу обрађених 8.265 бирачких места од укупно 8.273, највише гласова освојила је листа „Александар Вучић-Србија не сме да стане” 1.781.695 гласова или 46,74 одсто.
Изборна листа „Србија против насиља” освојила је 902.108 гласова или 23, 66 одсто, изборна листа „Ивица Дачић- премијер Србије” 249.709 гласова или 6,55 одсто, изборна листа „Др Милош Јовановић- Нада за Србију” 191.397 гласова или 5,02 одсто, листа „Ми – глас из народа, проф. Бранимир Несторовић” 178.669 гласова или 4,69 одсто.
СНС убедљиво победила на поновљеним изборима
Српска напредна странка саопштила је да је листа “Александар Вучић – Србија не сме да стане” вечерас са убедљивом разликом победила на свим бирачким местима на којима су одржани поновљени избори.
У односу на резултате избора који су одржани 17. децембра, Српска напредна странка увећала је своју доминацију на 70 одсто освојених гласова.
Најснажнија подршка грађана остварена је у Белој Паланци где је листа “Александар Вучић – Србија не сме да стане” освојила 84.27 одсто гласова, а другопласирана је листа “Србија против насиља” са освојених 3,44 одсто гласова.
Српска напредна странка захваљује се на огромној подршци и помоћи председнику Републике Србије Александру Вучићу и народу Србије који су, како се наводи у саопштењу, “наша снага”.
“Наставићемо још јаче да се боримо како бисмо убрзали економски напредак Србије, повећали животни стандард грађана и очували самосталност и независност државе, јер Србија не сме да стане!” – поручује се у саопштењу СНС-а.

Нахденк зајтен: Убедљива победа СНС и тежак пораз прозападне опозиције, Вучићева власт није угрожена
“Треба да будемо срећни због неутралне Србије која може да послужи као мост између Истока и Запада”
Немачки сајт ”Нахденк зајтен” анализирао је резултате избора у Србији у чланку под називом “Србија после избора: Власт председника Вучића није угрожена”, у којем је оценио да тврдње опозиције о изборној превари у Србији нису убедљиве.
У чланку, чији је аутор Бернд Душнер, наводи се да коалиција “Србија против насиља” (СПН) само уз помоћ Запада може да дође на власт и да су САД, ЕУ и Немачка појачали притисак на Београд да одустане од политичке неутралности и добрих односа са Русијом и Кином од рата у Украјини, а да СПН виде као важну полугу за то.
Указујући на протесте које је организовао СПН након “тешког пораза” на парламентарним и локалним изборима 17. децембра, физичке нападе на чланове Републичке изборне комисије и “покушај хулигана” да упадну у Градску скупштину у Београду, аутор чланка оцењује да су сви ти догађаји могли да одају утисак да је Београд на ивици “обојене револуције”.
Озбиљан пораз опозиције
Аутор наводи да је СНС однела убедљиву победу на изборима са освојених 47 одсто гласова, а да је СПН, коју назива “прозападном коалицијом”, доживела “озбиљан пораз” са освојених 23 одсто гласова.
Оцењује да је за СПН “посебно разочаравајући” пораз на локалним изборима у Београду, али да пораз “прозападне алијансе” на парламентарним изборима није изненађење и да су анкете пре избора указивале на “идентичне резултате” СПН.
“После избора, њихови лидери сада причају о изборним малверзацијама и тврде да им је украдена победа. Међутим, њихови наводи нису убедљиви”, наводи ”Нахденк зајтен” и подсећа да је изборе пратило 400 међународних посматрача, од чега је 80 чланова Парламентарне скупштине ОЕБС-а, Савета Европе и Европског парламента, као и да су представници свих листа били присутни као анкетари на бирачким местима, а да оптужбе за изборну превару износи само СПН.
Када је реч о медијима, немачки сајт сматра да нема сумње да поједини медији “саосећају са владом”, али, с друге стране, наводи да постоје медији “широког домета који константно оштро нападају власт и одлучно подржавају прозападну опозицију”.
“Нема сумње да је председник Вучић одиграо важну улогу у овој изборној кампањи и одиграо велику улогу у победи своје странке. Ово је покренуто слоганом ‘Александар Вучић – Србија не сме да стане’. Али да ли је то озбиљан разлог да се доведе у питање валидност српских избора?”, пита аутор чланка.
Подсећа и да су представници скоро свих суседних држава са изузетком Хрватске, као и руски председник Владимир Путин и француски председник Емануел Макрон честитали Вучићу победи његове странке на изборима, али да је немачко Министарство спољних послова навело да су наводне нерегуларности на изборима “неприхватљиве” за земљу са статусом кандидата за чланство у ЕУ.
Појачан притисак на Србију
Напомиње и да су, од рата у Украјини, Вашингтон, Брисел и Берлин “енормно појачали” притисак на Србију да одустане од политичке неутралности и добрих односа са Русијом и Кином.
“Они виде савез ‘Србија против насиља’ као важну полугу за то”, навиди немачки сајт.
Оцењује да је јасно зашто је то тако ако се погледа програм Странке слободе и правде, једне од главних снага у СНП са политичарима као што су Драган Ђилас и Мариника Тепић.
“Ова странка у свом програму својим бирачима обећава чланство Србије у ЕУ до 2030. године. Чланство се остварује посебно кроз прилагођавање спољној и безбедносној политици ЕУ, укључујући заједничкој спољнополитичкој позицији према Русији”, наводи се у чланку и додаје да ССП критикује и кинеска улагања у индустрију и инфраструктуру Србије и пропагира вредности “зелених” и њихово приказивање историје на Балкану.
Са таквим ставовима, напомиње немачки сајт, прозападна опозиција нема шансе код огромне већине становништва.
Покушај обојене револуције
“Српско становништво веома добро зна да свој национални интегритет (Косово) може да брани само уз помоћ Русије и да би одрицање од руских снабдевања енергентима озбиљно нарушило њихову економију. Оно зна велики значај кинеских инвестиција у модернизацији инфраструктуре и индустрије. Оно види очигледан неуспех санкција ЕУ против Русије”, напомиње немачки медиј.
С друге стране, како наводи, прозападна опозиција зна да председника Вучића и Владу Србије могу да сруше само уз помоћ страних сила, тачније уз помоћ САД и ЕУ.
“При томе се посебно ослања на актуелну немачку владу”, наводи овај сајт и додаје да су 30. новембра 2023. представници СПН у Бундестагу учествовали у техничкој дискусији посланичке групе Зелене странке под називом “Србија пред изборе – између аутократије и демократског буђења” и да се том приликом разговарало о томе како Немачка и ЕУ “могу да подрже демократске снаге и поврате кредибилитет процеса приступања ЕУ”.
У том конкетсту, подсећа и да је Дојче веле у другој половини новембра у Београду организовао семинар за 150 учесника о томе како ефикасно ширити садржај и поруке на друштвеним мрежама.
“У претходним обојеним револуцијама, такви ‘новинари’ показали су се као важна помоћ у мобилизацији протеста и организовању демонстрација” наводи ”Нахденк зајтен”.
Ипак, оцењује сајт, протести које организује ”Србија против насиља” уз подршку невладиних организација и медија Драгана Шолака остали су изоловани у земљи.
“Прозападна опозиција није успела да мобилише грађане у значајној мери. Председник Вучић веома добро зна како се праве ‘обојене револуције'”, наводи овај сајт.
Како додаје, Влада Србије је обавештена да ће после избора прозападна опозиција искористити наводну “изборну превару” као изговор за нереде и позиве у помоћ својих западних спонзора, и “веома је пазила” да не створи прилике за напад.
У међувремену, пише немачки сат, медији као што је швајцарски ”Ноје цирхер цајтунг” признали су да пораз прозападне опозиције није последица “превара режима”, већ њених сопствених слабости и у том конетксту навео да се опозиционим политичарима попут Драгана Ђиласа и Бориса Тадића више не може веровати.
С друге стране, наводи да су Макронова честитка Вучићу и осуда насилних нереда америчког амбасадора у Београду Кристофера Хила “јасно ставили до знања” да победу СНС, бар за сада, мора да прихвати Запад.
”Нахденк зајтен” закључује да “треба да будемо срећни ако је спречен још један пожар на Балкану”.
“Треба да будемо срећни због неутралне Србије која може да послужи као мост између Истока и Запада за нову, хитно потребну политику релаксације”, закључује ”Нахденк зајтен”.

Убедљива победа напредњака и у Власотинцу
Српска напредна странка однела је убедљиву победу осим на републичким, покрајинским изборима и на изборима у Власотинцу. Напредњаци ће моћи самостално да формирају власт, а највероватније ће направити коалицију са Социјалистичком партијом Србије.
Према коначном извештају Општинске изборне комисије у Власотинцу, после поновљеног гласања на три бирачка места, у будућем сазиву локалног парламента највише одборника имаће листа „Александар Вучић – Власотинце не сме да стане”, пошто су напредњаци освојили 24 од 45 мандата. ИСпод цензуса су три листе, међу њима Народни покрет Србије, као и Странка слободе и правде и Демократска странка, које су изашле у коалицији.
СПС је освојио пет мандата, група грађана „Др Спасић” четири, Јединствена Србија три, листа “Власотинце у срцу – др Саша Савић” такође три, а Двери – Заветници, Дејан Мајорац и листа “Заједно за Власотинце – Милан Бан – др Митов – Жарко Паша” по два мандата.
Испод цензуса су три од 11 листа: ”Мирослав Љубеновић – Једини прави избор”, „Народни покрет Србије – Мирослав Мики Алексић – за Власотинце” и „Не се знаје Заре игра – за Власотинце – Владимир Митровић Заре” (Странка слободе и правде, Демократска странка).
Кандидат на листи „Србија не сме да стане” Угљеша Гргур ступио у штрајк глађу
Кандидат за посланика на листи „Србија не сме да стане” Угљеша Гргур објавио је на свом налогу на друштвеној мрежи Фејсбук да је данас ступио у штрајк глађу и жеђу да би, како је навео, одбранио изборну вољу грађана.
„Данас, на мој рођендан и дан када је по старом календару рођен велики Владика Николај Велимировић, штрајком глађу и жеђу почињем одбрану изборне воље мог народа и одбрану мог председника од српских душмана који би да нам забране да будемо то што јесмо – Срби. Радим ово за десетине и десетине хиљада оних који су мене подржали на овим изборима и милиона оних који су подржали председника. Србија не сме да стане, за Србију се живот даје и Србија нема цену. Нека то буде јасно свима који мисле да је Србија шака пиринча па да је позоба свака врана”, навео је Гргур у објави.
Он је нагласио да његов народ у Србији и Републици Српској и широм света зна да је он од гена оних који су умирали за истину и правду, и који се са неправдом нису мирили ни по цену живота.
„Такав сам и ја. Живела Србија”, навео је Гргур.
Почело гласање на осам бирачких места на којима се понављају избори за посланике Скупштине Србије

Јутрос у 7 сати почело је гласање на осам бирачких места на којима се понављају избори за посланике Скупштине Србије.
Избори се понављају на бирачким местима на којима није било могуће утврдити резултате гласања на изборима одржаним 17. децембра, као и на оним местима на којима су поништени резултати гласања због уочених изборних неправилности.
Како је раније саопштила Републичка изборна комисија, због тога ће бити штампано 5.352. гласачка листића, а гласаће се на два бирачка места у Бачком Петровцу, три у Белој Паланци и на по једном месту у општинама Беочин, Мионица и Петровац на Млави.
Рок за формирање Народне скупштине је 30 дана од објављивања коначних резултата, док је рок за формирање нове владе 90 дана од формирања Народне скупштине.
Према подацима РИК-а, на основу обрађених 8.265 бирачких места од укупно 8.273, највише гласова освојила је листа “Александар Вучић- Србија не сме да стане” 1.781.695 гласова или 46,74 одсто.
Изборна листа “Србија против насиља” освојила је 902.108 гласова или 23, 66 одсто, изборна листа “Ивица Дачић- премијер Србије” 249.709 гласова или 6,55 одсто, изборна листа “Др Милош Јовановић- Нада за Србију” 191.397 гласова или 5,02 одсто, листа “Ми – глас из народа, проф. Бранимир Несторовић” 178.669 гласова или 4,69 одсто.


Ђилас: Рекао сам страним посматрачима да нећемо признати резултате избора
– Није проблем ако једна невладина организација носи флуоресцентне прслуке и ранце, нити шаторска крила. Све то пише у приручницима обојених револуција. Није проблем шта ћете да кажете полицији ако вас ухвате у спровођењу насиља. Тога има у приручницима. Нешто сте заборавили. Да би се револуција проводила, то није довољно, то није техника или математика, политика је суштина и живот, легитмитет. Не можете са тако малим процентом подршке да освајате власт на силу. Резултати су отпор обичног народа рушењу државе! Народ хоће да чува своју државу – казао је Александар Вучић.
Истакао је да под један неће бити револуција и насилног отимања власти.
– Два, народ је јасно рекао коме даје подршку, и под три, да покушамо да до краја фебруара почетка марта формирамо владу, да гледамо како ћемо да идемо напред. Под четири, да наставимо да имплементирамо препоруке ОДИХР-а, и под пет, постављам питање господину Јонсону зашто није обавестио јавност у Србији да му је Ђилас рекао да неће признати изборне резултате. Људи би тада знали да је ово фарса и спасавање редова Рајана – рекао је Вучић.
Данима је председник Вучић питао шефа Посматрачке мисије ОДИХР-а, Алберта Јонсона, да јасно каже зашто није обавестио јавност у Србији да му је Ђилас рекао пре избора да неће признати резултате избора. Уместо одговора Јонсона, Драган Ђилас је потврдио речи председника Вучића:
“Вучић ме стално прозива да овај шеф мисије ОДИХР-а каже шта сам му ја рекао. Рекао сам оно што сам рекао у многобројним интервјуима: ако се буде наставило са овим, ако се та пљачка настави, ми сасвим сигурно нећемо признати резултате таквих избора и ми ћемо кренути са протестима!”
А што Батајница да не одлучује
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су појединци из опозиције убедили себе и своје присталице да ће победити на изборима, а убедљиво су поражени чак и у Београду. Како је навео умишљена елита не жели да прихвати изборну вољу већине народа.
– Прошло је много година и сада је време да ми дођемо на власт, они себе лажу. Убеђивали су себе “наш је ред, јер смо модерни а ви сте сељаци”… Ти бре Вучићу се не дрогираш, а хоћеш да будеш модеран, то сам питање чуо 10 пута на различите начине. Наша је обавеза да чувамо институције. Политичка криза је заустављена на бирачким местима. Народ и грађани су рекли своје, они су то знали. Можете да имате све технике, све из приручника, али неће вам проћи јер немате политику, немате народ иза себе. Народ проблеме решава на изборима, иза паравана, убацујући листиће у кутију. То је оно што је кризу решило. Можете све да урадите као из приручника, али неће вам проћи ако немате народ иза себе. Ово све је само њихов покушај да избегну сопствену одговорност за лош резултат. Сад се ујединило и кусо и репато – рекао је Вучић на ТВ Прва.
Он је додао да су ове године опозиционе партије оствариле заједнички резулат колико су на претходним изборима имали посебно свака од странака.
Како је навео Вучић, умишљена елита не може да прихвати пораз од народа који живи широм Београда и Србије.
– Они би да лепо живе на рачун свих нас, да узимају паре и праве се да брину за неке друге. Онда кад дођемо до тих других кажу “Немојте, па неће ваљда Батајница да одлучује за нас?”, а што Батајница да не одлучује? То је једно прелепо место са 30.000 људи који имају изборно право. Дакле, једно огромно место и важно место које има право да одлучује. Шта неко може да има против Батајнице, Овче, Борче, Котежа, Ресника и других места – упитао је Вучић.
Он се осврнуо на изјаву потписника иницијативе Проглас Драгана Бјелогрлића који је за црногорске медија са омаловажавњем говорио о мештанима приградских насеља.
Како је Драган Бјелогрлић навео, постоји градско језгро које чини Београд и људи из приградских насеља који се не могу сматрати мештанима главног града, а који су тумачи он, надгласали изборну вољу њему блиских присталица опозиције из централних градских општина.
Вучић је иронично предложио да се направи општина Градско језгро у којој ће опозиција увек да побеђује.
– Да направимо општину Градско језгро, да ту опозиција увек побеђује и да управљају Градским језгром. Да кажу да имају власт над 300 кафића и овим сплавовима – ироничан је био Вучић.
Он је поручио да део опозиције после сваких избора прави протесте и на тај начин покушава да одговорност за пораз пребаци са себе на власт.
– Све записнике су потписали. Све је било чисто и није било приговора на регуларност избора, а онда су изашли на улице – подсетио је Вучић.
Председник је навео да иза навода о изборној крађи нема ниједног доказа и истакао да се оваква пропаганда пласира у договору са појединим страним факторима како би се кроз покушаје насилног преузимања власти дестабилизовала Србија.
Вучић је поручио да је народ тај који је донео јасну одлуку и да нема дилеме за какву се политику одлучила већинска Србија.
