Мигранти редовно нападају полицијска возила и службенике дрвеним палицама и каменицама, током ове године је повређено седам мађарских полицајаца
Групе илегалних миграната које броје између 140 до 180 људи све учесталије покушавају да уђу у Мађарску из правца Србије, прескачући заштитну ограду уз помоћ мердевина, док их недалеко од таквих пунктова чекају кријумчари људи, задужени за превоз у Западну Европу. Према речима саветника за унутрашњу безбедност мађарског премијера Ђерђа Бакондија, акције илегалних миграната на мађарско-српској граници врло су интензивне.
Он је у емисији државног Кошутовог радија Добро јутро, Мађарска рекао да мигранти редовно нападају полицијска возила и службенике дрвеним палицама и каменицама и да је током ове године повређено седам мађарских полицајаца.
Баконди је скренуо пажњу да се у Србији, у близини границе, „појавило оружје” и да је „ситуација јавне безбедности постала критична”. У почетку су се криминалне банде међусобно бориле ножевима, пиштољима и митраљезима само на периферији, а сада су се појавиле и у насељеним местима и почеле да пуцају.
Он је споменуо недавни напад ручном бомбом на кућу човека који је често осуђивао илегалну миграцију на друштвеним мрежама. Ово је, како каже, вредно пажње, јер је то први пут од 2015. да су криминалне банде намерно гађале становништво, означавајући почетак новог и опасног периода.
„Почетком августа дошло је до напада ручном бомбом у Хајдујарашу (Хајдуково, Србија), у близини мађарске границе. Напад је био усмерен на кућу младе породице, а власник, који је тражио да остане неименован, рекао је да је напад био усмерен на њега, јер се он у селу најжешће залаже против илегалних миграција, објављујући своје мишљење и на друштвеним мрежама. Насиље међу илегалним мигрантима није без преседана дуж мађарско-српске границе, а оружје, муниција и експлозив су пронађени у рукама оних који прелазе границу. У Војводини, у Србији, у последње време се чују експлозије и пуцњава, тамо где су се, како се верује, сукобиле мигрантске банде. Последњих недеља дошло је до низа инцидената у којима су мештани чули звук ручних бомби или митраљеза”, рекао је Баконди.
Он сматра да би избори за Европски парламент следеће године могли донети промену ситуације. Десница би могла да има парламентарну већину и Европску комисију, која би илегалним миграцијама дала тежину коју заслужују, у смислу њихове опасности и безбедносног ризика, нагласио је.
И Словачка је забринута због све већег броја илегалних миграната на њеној територији, због чега је одлучено да патролне јединице словачке и мађарске полиције убудуће делују и на територији Мађарске. То је омогућено изменом споразума о формирању заједничких патрола.
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто сматра да можда има или је било људи у Европи који су живели у илузији да напори за социјалну интеграцију у Западној Европи могу бити успешни. „Па, ако су укључили телевизор и гледали, на пример, недавне вести из Француске, мислим да се та узалудна нада претворила у разочарање”, рекао је он на заседању националног парламента.
Истакао је да су се у многим европским земљама појавила „паралелна друштва” и да у више држава „тиха већина живи у терору”, додајући како „изгледа да ниједна трагедија није довољна да се Брисел опамети”. По њему, очигледно да несреће на Медитерану у којима су погинули људи, нереди у француским градовима и хиљаде запаљених аутомобила нису довољни. Сијарто је подвукао да је јасно очекивање грађана од Брисела да „добро плаћене европске бирократе” треба да заштите становништво и границе континента, зауставе миграције и коначно разбију уносне послове кријумчара људи. Насупрот томе, европска бирократија ради на томе да поново прогура миграциону квоту, на начин попут државног удара, каже он.
Позивајући се на међународно право, шеф мађарске дипломатије је објаснио да, уколико неко мора да побегне из матичне земље, може привремено да остане на територији прве безбедне државе, а не друге, треће или десете земље.
„Људи који се појаве на јужној граници Мађарске не могу бити избеглице, јер у Србији нема рата и тамо нико није у опасности”, подсетио је Сијарто и упозорио да свако ко илегално и насилно пређе српско-мађарску границу крши мађарски суверенитет и законе ове земље, „тако да за њега нема места у Мађарској”.