Military Watch Magazine: O Ukrajinskoj kontaofanzivi

Najinteresantnije je što je primećeno prisustvo mnogo vojnog osoblja koje govori engleski u ukrajinskim oružanim snagama u ovom području, uključujući savetnike, instruktore i čak ‘Specijalnu vazdušnu službu’ britanske vojske.” Stoga je ovu novu ofanzivu nazvao “plodom kreativnosti zajedničkog štaba SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva.”

Ukrajinske vojne snage i podržane paravojne formacije su eskalirale ofanzive protiv ruskih pozicija na istoku Ukrajine, prema izveštajima kako iz ruskih tako i iz zapadnih izvora. Institut za proučavanje rata sa sedištem u Vašingtonu je izvestio 26. jula o početku “značajne mehanizovane kontraofanzivne operacije” na zapadu regije Zaporizhzhia, a New York Times je izvestio da je to “glavni udar” ofanzive i da uključuje “hiljade trupa koje su držane u rezervi, mnoge od njih obučene i opremljene na zapadu.” Sam ruski predsednik Vladimir Putin je istakao da su “borbe se znatno intenzivirale.” “Svi pokušaji protivofanzive su odbijeni, a neprijatelj je pretrpeo velike gubitke i bio odbijen,” izjavio je predsednik, navodeći da je Ukrajina pretrpela gubitke od 26 tenkova i 13 drugih oklopnih vozila, kao i preko 200 žrtava. “Neprijatelj nije imao uspeha ni u jednom pravcu vatrenog okršaja”, dodao je. Postojale su neke spekulacije da su obnovljene ofanzive delom imale za cilj bacanje senke na Ruski samit o Afriki u St. Petersburgu, čiji su rezultati izazvali mnogo strepnje u zapadnom svetu, s obzirom na to da su države širom kontinenta, s izuzetkom Maroka, uglavnom podržavale Moskvu u njenom sukobu s NATO.

Borbe su posebno bile usredsređene duž granice u 1000km dugoj regiji Zaporizhzhia na istoku Ukrajine, gde svaki veći prodor može omogućiti ukrajinskim snagama da guraju prema Krimskom poluostrvu. Krim je bio meta intenziviranih ukrajinskih napada u poslednjim nedeljama i dugo je bio cilj od velike simboličke vrednosti kako za Kijev, tako i za njegove zapadne saveznike. Međutim, nedostatak vazduhoplovne moći Ukrajine i ozbiljna ograničenja njenih sada veoma oslabljenih protivvazdušnih odbrana široko su istaknuti od strane analitičara s obe strane kao glavni faktor koji podriva potencijalne napore da se stekne teren na frontovima. Govoreći ruskoj državnoj mediji, penzionisani pukovnik Anatolij Matviychuk je izvestio ove efekte u vezi s novom ofanzivom, navodeći da je ozbiljna smetnja “potpuno odsustvo prisustva Ukrajinskog vazduhoplovstva u vazduhu, s ruskim vazduhoplovstvom koje kontroliše neprijatelja na celoj dubini njegovog operativnog područja. Mislim da bi ova ‘ofanziva’ mogla imati neke privremene taktičke uspehe… ali ne predviđam nikakve promene na prvoj liniji. I sve će se verovatno završiti kao što se završio prvi napredak Ukrajine.” “Najvažnije je da je naša avijacija praktično prešla na sistematske borbeno-akcione operacije u celoj zoni ruske specijalne vojne operacije… To jest, trenutno sprovodimo tzv. aktivnu odbranu da oslabimo neprijatelja izvršavanjem napada,” dodao je.

Što se tiče prisustva savetnika i boraca iz zapadnih zemalja, posebno iz Ujedinjenog Kraljevstva, pukovnik Matviychuk je detaljnije opisao novu ofanzivu: “Najinteresantnije je što je primećeno prisustvo mnogo vojnog osoblja koje govori engleski u ukrajinskim oružanim snagama u ovom području, uključujući savetnike, instruktore i čak ‘Specijalnu vazdušnu službu’ britanske vojske.” Stoga je ovu novu ofanzivu nazvao “plodom kreativnosti zajedničkog štaba SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva.” Ruski izvori tvrde da su britanske borbenne trupe raspoređene blizu frontova, što je počelo neposredno nakon eskalacije neprijateljstava u Ukrajini u februaru 2022, što je prvobitno širom sveta bilo ismejano od strane zapadnih izvora pre nego što je potvrđeno od strane šefa britanske kraljevske mornarice u decembru. Mornari su bili raspoređeni za visokorizične operacije blizu frontova od aprila 2022.

Borci iz zapadnog sveta su igrali značajne uloge u ukrajinskom ratnom naporu, uključujući ideološki motivisane dobrovoljce poput Gruzijske legije i Poljskog dobrovoljnog korpusa, privatne vojne izvođače iz sigurnosnih firmi, posebno iz Poljske, i aktivne članove zapadnih vojski poput Kraljevske mornarice i Specijalne vazdušne službe.

Leave a Reply