Nakon izveštaja o značajnim uspesima na bojnom polju u Ukrajini, ruski glavni borbeni tenk T-90M ‘Proboj’ pohvaljen je od strane predsednika Vladimira Putina kao vodeće borbeno vozilo svog tipa na svetu. “Potrebni su nam moderni sistemi protivoklopnog ratovanja. Potrebni su nam i moderni tenkovi. Danas se može reći da je T-90M Proryv [Proboj] najbolji tenk na svetu. Kada se približi pozicijama, nema šanse za bilo koga ili bilo šta. Pogodi na veću udaljenost i preciznije. Takođe, ima bolju zaštitu”, izjavio je Putin. Kao primer, predsednik je naveo izveštaj o izdržljivosti T-90M tenka prilikom eksplozije bombe na putu, verovatno u Ukrajini, rekavši: “Očigledno je samo skočio i čovek unutra je povređen ne od šrapnela, već zato što je jako jako udario. Tenk je ostao netaknut.”
Putin nije bio prvi ruski lider koji je hvalio T-90M tenk. Bivši predsednik i zamenik predsednika Ruskog saveta za bezbednost, Dmitrij Medvedev, je u martu izjavio: “Po mom mišljenju, ovaj (T-90M) je sada najbolji tenk na svetu … Sigurno je bolji od Leoparda, Challenger-a, Abramsa (tenkova), uključujući i njegove taktičke i tehničke podatke, čak i u pogledu takvih komponenti kao što je masa.”
T-90M je ušao u službu u ruskoj armiji u aprilu 2020, dva meseca nakon završetka državnih testiranja. Iako je prvobitno planirano da ruska vojska kupi samo nekoliko desetina ovih tenkova, eskalacija rata u Ukrajini u februaru rezultirala je proširenjem planirane nabavke na hiljade vozila. Planirana proizvodnja se procenjuje na više od 1300 tenkova godišnje, uz manji broj modernijih T-14 tenkova, koji još nisu zvanično uvedeni u rusku vojsku. To je omogućilo da T-90M postane osnova ruske flote, a njegov dizajn za proizvodnju oklopa takođe je korišćen krajem 2022. za nadogradnju starijih T-72 tenkova, za koje se pretpostavlja da će biti nazvani modelom T-72B4.
Značajne karakteristike T-90M tenka uključuju snažni oklop, veoma široku pokrivenost koristeći Relikt eksplozivno reaktivni oklop, napredne kontrolne sisteme i termalne nišanske uređaje, kao i nezavisni termalni pregled za komandanta – što je primetna slabost prethodnih ruskih tenkova. Vatrena moć tenka takođe je značajno unapređena u odnosu na prethodnike, sa novim automatskim punjačem i glavnim topom koji omogućava integraciju dužih APFSDS metaka sa znatno većim probijajućim sposobnostima protiv neprijateljskog oklopa. Odvajanje municije i posade zahvaljujući novoj zaštiti za rotirajući punjač tenka takođe značajno povećava preživljavanje tenka, što je pokazano nedostatkom unutrašnjih eksplozija kod T-90M koji su pogođeni u Ukrajini.
Vatrena moć, senzori i oklopna zaštita T-90M tenka stavljaju ga u drugu ligu u poređenju s drugim tenkovima u ruskom arsenalu i s lakoćom prevazilaze sposobnosti konkurentnih tenkova proizvedenih u Zapadnom svetu. Značajna prednost T-90M tenka je što je samo oko dve trećine veličine zapadnih tenkova, koji mogu težiti od 70 do 80 tona kod američkih i nemačkih vozila s pojačanim oklopom, što predstavlja značajne prednosti u potrošnji goriva, održavanju i mnogo većem lakoći prevoza. Iako predstavlja manji cilj za neprijateljske nišandžije, veličina tenka takođe ga optimizuje za korišćenje puteva i mostova namenjenih civilnim vozilima, za šta se malo zapadnih tenkova može koristiti. Tenk takođe ima manje zahteve za posadom, sastavljenom od samo tri člana, u poređenju s nemačkim, američkim i britanskim tenkovima koji zahtevaju četiri člana posade zbog upotrebe automatskog punjača. Ovo omogućava i veći tempo paljbe. Iako T-90M ima značajne prednosti u odnosu na zapadna vozila, njegov položaj je manje snažan u poređenju s najnovijim kineskim i južnokorejskim tenkovima, poput njihovih respektivnih modela Type 99A i K2 Black Panther.