Тужилаштво за високотехнолошки криминал терети 21 од укупно 30 особа које су ухапшене у полицијској акцији „Инфинити”
Један од кол-центара одакле су грађани увучени у преваре (Фото МУП)
Посебно тужилаштво за високо технолошки криминал подигло је оптужницу против 21 особе због оправдане сумње да су учинили кривично дело превара у саизвршилаштву, радом у кол-центрима у Београду којима су велики број страних држављана оштетили за огромне суме новца.
„Током две акције у јануару и фебруару 2023. године ухапшено је укупно 30 особа из четири кол-центра. Током истраге, по одлуци судије за претходни поступак, у притвору се налазило 25 осумњичених, а тужилаштво је 7. јула 2023. године подигло оптужницу против 21 окривљеног”, речено је у Тужилаштву за високо-технолошки криминал, које је наставило истрагу против осталих особа које за сада нису оптужене, односно – поступак није обустављен, нити прекинут.
У две међународне полицијске акције „Инфинити” приведено је 30 особа које се терете да су извршиле кривична дела рачунарске преваре. У фебруару је ухапшено 16 осумњичених да су навођењем на лажне финансијске трансакције на интернету преварили најмање 200 страних држављана у износу који прелази 20 милиона америчких долара. Претресом на 16 локација у Београду и другим местима у Србији, полиција је од њих одузела више од 130.000 евра у готовини, 70.000 евра у криптовалутама, више рачуна са криптовалутама као и неколико аутомобила и један стан.
У истој акцији претходно је приведено 14 особа у Србији и једна у Немачкој. Испитана је 261 особа и против неких су покренути поступци, саопштено је из Европола. Полиција је тада претражила 22 локације (пет у Бугарској, две на Кипру, 15 у Србији) укључујући четири кол-центра и 11 канцеларија у нашој земљи, две канцеларије на Кипру, две компаније и три канцеларије у Бугарској.
Како сазнајемо, спроводи се више од 20 финансијских истрага, заплењено је 100 терабајта информација, аутомобили, међу којима је један јагуар, као и стан у насељу Београд на води.
У Србији су претресене просторије предузећа „Олимпус прајм” и „Асгард” из Београда. Истражитељи су у овим фирмама нашли важне податке и доказе, чијом анализом је утврђена основана сумња да су запослени у тим предузећима у протеклих неколико година оштетили више од 127.000 грађана других држава. Коначни износ штете се још процењује. Полиција је тада запленила и три хардвера са око милион долара у криптовалутама и око 50.000 евра у готовини, три возила, електронску опрему и резервне копије података, као и разну документацију.
Током дана када се изводила прва акција „Инфинити” Европол је распоредио два стручњака у Бугарску и Србију како би у реалном времену проверавали оперативне информације са базама података и како би пружили трагове истражитељима на терену.
Министарство унутрашњих послова упозорило је грађане Србије као и стране држављане који живе и раде у нашој земљи да буду посебно опрезни приликом запошљавања у кол-центрима који се наводно баве едукацијом и саветовањем клијената на финансијским тржиштима било ког типа, укључујући и трговину криптовалутама. Из МУП-а су нагласили да су такве делатности строго регулисане Законом о тржишту капитала и радњама и дозволама које предузима и издаје Комисија за хартије од вредности Републике Србије.
Преваре преко интернета су растући проблем у свету, а према доступним подацима само у САД је током прошле године лаковернима украдено више од три милијарде долара. На удару превараната све чешће је и Немачка, чији грађани на овај начин годишње изгубе милијарду евра. Хапшење сајбер криминалаца није једноставан посао јер они могу да буду било где на планети и често мењају начин рада како би заварали трагове.
У самом центру ове преваре су кол-центри у којима запослени намаме грађане да прво кликну на примамљиве онлајн рекламе, којима позната личност често даје кредибилитет. Последња у низу таквих превара у Немачкој била је употреба лажне вести о Илону Маску који наводно напушта „Теслу” да би преузео АИ инвестициону компанију.