Снимак показао како израелска возила газе мртве Палестинце
РАМАЛА – Безбедносне камере у граду Тулкарм на Западној обали снимиле су како возила израелских снага више пута газе тело Палестинца погођеног из ватреног оружја током рације, пише Ројтерс. Агенција наводи да Израел није коментарисао снимак, који се појавио након што је израелска гранична полиција у понедељак саопштила да су њени командоси су упали у Тулкарм да ухапсе „траженог милитаната” и да су у сукобима убијена три Палестинца.
Снимак инцидента који се догодио у понедељак приказује како се припадници израелских безбедносних снага током ноћи приближавају кући и отварају ватру на групу младића који су истрчали на улицу, од којих је најмање један био наоружан. На снимку се види да су двојица мушкараца погођена и да мирно леже на улици, а да им возило израелских снага безбедности прилази и вози преко једног од њих, заустављајући се у једном тренутку на његовим ногама.
На видеу, очигледно снимљеном касније, види се да је једно тело померено поред пута, док друго возило прелази уназад преко другог тела, а затим маневрише преко њега још два пута. Палестинско министарство иностраних послова осудило је инцидент и оценило да он одражава „културу мржње и екстремизма”.
Бригаде Тулкарм, наоружана милитантна група повезана са Фатахом, покретом који води међународно признату палестинску управу на Западној обали, саопштиле су да је један од Палестинаца убијених у понедељак њихов члан. Код Тулкарма се налази један од главних прелаза између Западне обале и Израела, а тај град је на мети сталних рација израелске војске од почетка рата Хамаса и Израела 7. октобра
Погођна витална електрана у Гази – угрожено снабдевање струјом
ГАЗА – Електрана у области Буреиј у централној Гази, витална за снабдевање струјом, погођена је у израелским нападима и запалила се, јавља Ал Џазира.
У нападу су тешко оштећена сва четири генератора и физичка инфраструктуру око постројења.
Катарска телевизија наводи да ће то додатно отежати снабдевање елекртичном енергијом у Појасу Газе и погоршати већ неподношљиве услове живота.
СЗО отказала шесту мисију медицинске помоћи Гази из безбедносних разлога
ЛОНДОН, ЖЕНЕВА – Светска здравствена организација (СЗО) отказала је данас још једну планирану мисију медицинске помоћи Гази из безбедносних разлога.
Генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус рекао је да је Агенција УН је отказала шесту мисију на северу Газе јер захтеви за посету нису били одобрени или уверавања за осигуравањем безбедности нису била испуњена од последње посете, 26. децембра, пренео је Ројтерс.
„Интензивно бомбардовање, ограничења кретања, недостатак горива и прекинута комуникација онемогућавају СЗО и наше партнере да дођу до оних којима је потребна”, рекао је он на виртуелној конференцији за новинаре из Женеве.
СЗО је позвао Израел да одобри њихове захтеве и захтеве других партнера за испоруку хуманитарне помоћи.
Израелска офанзива покренута је након напада милитантне групе Хамас на јужни део Израела 7. октобра од када је расељена већина од око 2,3 милиона становника Газе.
Многи су напустили своје домове, цивилна инфраструктура је у рушевинама, а постоји и акутна несташица хране, воде и лекова.
СЗО је саопштила да је остало само 15 болница у Гази, које су функционалане или делимично функционалне.
Породице израелских талаца траже прихватање било каквог договора о ослобађању
ТЕЛ АВИВ – Форум талаца и породица отетих захтевао је данас да израелска влада на вечерашњој седници одобри било какав договор који ће довести до ослобађања талаца.
„Извештаји о новом споразуму који ће вечерас бити представљени влади дају мало наде породицама које су забринуте за судбину својих најмилијих”, наводи се у саопштењу Форума.
Истиче се да ратни кабинет „не сме да се бави ничим другим осим повратком отетих”.
„Захтевамо да одобре било какав договор који ће довести до њиховог тренутног пуштања”, поручили су из Форума, преноси Тајмс оф Израел.
Неименовани египатски званичник рекао је раније данас да је израелска делегација слетела у Каиро на нову рунду преговора са Египтом о могућој размени талаца које држи Хамас за палестинске заробљенике у Израелу.
Египат, Катар и САД били су посредници између Израела и Хамаса.
Верује се да се у Гази налазе 132 таоца које је Хамас отео 7. октобра након што је 105 цивила ослобођено из Хамасовог заточеништва током једнонедељног примирја крајем новембра, али није познато да ли су сви живи.
Блинкен у мисији спречавања регионалног сукоба
Израелски председник у разговору с америчким државним секретаром критиковао тужбу против своје земље за геноцид
„Нема ништа грозније и бесмисленије” од тужбе поднете Међународном суду правде (МСП) којом се Израел оптужује за геноцид над Палестинцима у рату против милитаната Хамаса, оценио је јуче председник Израела Исак Херцог. Он је у разговору с америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, који борави у Тел Авиву, критиковао Јужноафричку Републику због подношења тужбе, поводом које саслушање треба да почне у четвртак, и захвалио Вашингтону на подршци Израелу, преноси Ројтерс.
У поднеску Јужноафричке Републике наведено је да је Израел прекршио Конвенцију о геноциду из 1948. године, која је састављена након Холокауста и односи се на покушај уништења народа у целини или делимично. Јужноафричка Република тражи од суда да изда привремене мере којима би Израелу било наложено да прекине своје војне операције у Гази и сматра да су те мере неопходне, како се наводи, зарад спречавања тешке и непоправљиве штете по права палестинског народа.
Блинкен је допутовао у Израел у понедељак увече, након разговора са саудијским престолонаследником Мухамедом бин Салманом у граду Ули. У оквиру своје турнеје Блинкен је посетио и Грчку, Турску, Јордан и Катар.
Главна Блинкенова мисија током ове његове четврте посете Блиском истоку за три месеца је да осигура да се рат Израела и Хамаса не претвори у регионални сукоб. А котао на Блиском истоку озбиљно је узаврео. Побуњени Хути наставили су нападе на цивилне бродове у Црвеном мору, чиме је саобраћај тим кључним међународним пловним путем готово заустављен. САД су упозориле да ће бранити своје интересе. Ако побуњеници истрају, а поремећај глобалне трговине се настави, амерички војни одговор може да буде неизбежан, а то је развој ситуације који би узнемирио неке кључне америчке савезнике међу Арапима. Блинкен је позвао регионалне силе с утицајем на Хезболах, односно Иран и, у мањој мери, Турску, да искористе свој утицај да „покушају да држе ствари под контролом”. Међутим, то може да буде тешко. Како је објавио „Вашингтон пост”, амерички званичници су забринути да Израел можда размишља о већој офанзиви против Хезболаха.
„Више волимо пут договореног дипломатског решења, али се приближавамо тачки где ће се пешчани сат преокренути”, рекао је у петак израелски министар одбране Јоав Галан.
Блинкен је у недељу у Катару рекао да САД имају план да се позабаве растућом нестабилношћу, а он зависи од обустављања израелске војне кампање у Гази и рада с арапским нацијама и Израелцима на успостављању „трајног” мира за Палестинце.
„Сједињене Државе имају визију како до тога доћи, регионални приступ који пружа трајну сигурност за Израел и државу за палестински народ”, рекао је он.
Немачка и Египат су сагласни да појас Газе и Западна обала припадају Палестинцима, изјавила је јуче немачка министарка спољних послова Аналена Бербок током посете Каиру. Бербокова је рекла да се патња Палестинаца не може наставити и поручила да су потребне конкретне мере како би се обезбедила помоћ људима у тој палестинској енклави, преноси Ројтерс. Додала је да међународна заједница има обавезу да организује безбедност у појасу Газе после рата, а да „реформисана палестинска управа” мора да има кључну улогу у будућности. Бербокова је оценила и да Хамас треба да положи оружје.
Израелска војска је јуче саопштила да проширује копнене операције у Кан Јунису, где наставља борбе против Хамаса дубоко унутар овог града на југу Газе. Наведено је да су израелске снаге лоцирале „широку палету” оружја и тунеле милитаната.