Хамас тражи потпуни прекид ватре: Од почетка сукоба убијено 25.500 Палестинаца
▪️Главни услов Хамаса за разговоре о размени заробљеника са Израелом остаје потпуни прекид ватре у Појасу Газе, изјавио је данас портпарол тог палестинског покрета Валид Килани и додао да та група још није примила предлог Израела за двомесечни прекид ватре у палестинској енклави.
“Главни услов није привремени, већ трајни прекид ватре. Тек након тога ће се разговарати о другим питањима, као што су размена заробљеника и наставак хуманитарне помоћи”, рекао је Килани за агенцију Анадолија.
▪️Он је додао да су лидери Хамаса видели нови израелски предлог у медијима, али да га званично нису добили.

Напад бригаде Сараја Ал Кудс у Кан Јунису на израелске тенкове
КАТАР је данас саопштио да је “запрепашћен” наводним примедбама израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа о посредничкој улози званичне Дохе у рату у Гази.

У снимку који је процурио у јавност израелски премијер Нетанјаху је Катар назвао “проблематичном земљом”, пренео је Ројтерс.
-Нисте ме видели да се захваљујем Катару, јесте ли приметили то? Зашто? Јер Катар, за мене, у суштини није различит од УН, од Црвеног крста, већ је на известан начин још проблематичнији. Међутим, спреман сам да користим било које посреднике који могу да ми помогну да таоце вратим кући, рекао је Нетанјаху.
На процурилом снимку са састанка са породицама талаца који је у уторак емитован на израелским вестима Канала 12, израелски премијер Нетанјаху нагласио је да је Катар “проблематичан”.
-Згрожени смо наводним примедбама које нам приписује израелски премијер у разним медијским извештајима о посредничкој улози Катара. Ако се утврди да су његове примедбе тачне, то значи да премијер Израела жели да омета и поткопава процес посредовања у интересу своје сопствене политичке каријере, уместо да му приоритет буде спасавању невиних живота, укључујући и израелске таоце, изјавио је портпарол катарског министарства спољних послова, Мајед Ал Ансари.
У међувремену, након оштре реакције званичне Дохе израелски министар финансија Безалел Смотрич називао је Катар “државом која подржава и финансира терор”.
Смотрич је на свом Икс налогу (Твитер) објавио да је Доха “покровитељ Хамаса и у великој мери одговорна за масакр израелских грађана који је Хамас починио 7. октобра”.
-Поступање Запада је лицемерно и засновано на неприкладним финансијским интересима. Запад може и требало би да употреби много јаче механизме и одмах спроведе ослобађање талаца. Једно је сигурно: Катар неће ни на који начин бити укључен у управљање Газом након рата, поручио Смотрич, преноси Тајмс оф Израел.
ПРОИРАНСКА милитантна група Хути, која влада у северном Јемену, навела је на друштвеној мрежи Икс да је амерички ратни брод погођен током сукоба поморских снага групе са америчким разарачима и бродовима у Аденском заливу и мореузу Баб ел Мандеб.

– Дошло је до судара са бројним америчким разарачима и ратним бродовима у Аденском заливу и мореузу Баб ел Мандеб, који су пружали заштиту два америчка комерцијална брода – написао је портпарол војске Хути Јахја Сарија.
Како је истакао Сарија, „као резултат операције извршен је директан погодак на амерички ратни брод, док су два америчка трговачка брода била принуђена да скрену са руте“.

Према његовим речима, сукоб је трајао више од два сата, јеменске оружане снаге су користиле противбродске ракете.
Централна команда Пентагона је у среду известила да су Хути напали контејнерски брод под америчком заставом у Аденском мореузу, испаливши три противбродске ракете које су пресретнуте.
ПОРТПАРОЛ Беле куће за националну безбедност Џон Кирби рекао је да су Хути испалили три пројектила на два брода у Црвеном мору.

Према његовим речима, два од три пројектила је оборио разарач америчке морнарице, док је један промашен.
– Хути и даље намеравају да изведу ове нападе, што значи да ћемо очигледно и даље морати да урадимо оно што морамо да заштитимо тај брод – рекао је он.
Централна команда САД саопштила је да су ракете испљен на један брод са америчком заставом, али није навела да је гађан и други брод.
Скот Ритер, пензионисани обавештајни официр америчког маринског корпуса: Постоји велики раскол између Бајденове администрације и Израелаца, између света и Израелаца. Израел је сада заиста изолован као никада раније.
Хамас добија до 12 милиона долара месечно од добротворних организација
Палестинска милитантна група Хамас добија 8-12 милиона долара месечно од организација које наводно прикупљају хуманитарну помоћ за Газу, преноси Блумберг, позивајући се на неколико неименованих званичника у израелском Националном бироу за борбу против тероризма, као и на неименованог високог америчког званичника.
Израел и САД верују да организације које наводно прикупљају средства за цивиле у Гази заправо усмеравају милионе долара Хамасу.
Званичници процењују да Хамас добија 8-12 милиона долара месечно, првенствено преко таквих група за помоћ, што му омогућава да избегне међународне санкције, у чему има вишегодишње искуство.
Вашингтон је одлучан да стави тачку на овај феномен, наводи амерички званичник.
Ердан: Хамас претворио Газу у ратну машину
ЊУЈОРК – Израелски амбасадор при Уједињеним нацијама Гилад Ердан изјавио је данас да је Хамас претворио Појас Газе у „ратну машину”, откако су се израелске снаге повукле из Газе пре 18 година.
„Неки се залажу за трајни прекид ватре, чиме би Хамас остао на власти. То би Израел ставило у егзистенцијални ризик јер Хамас настоји да уништи Израел”, рекао је Ердан на седници Савета безбедности УН о ситуацији у Гази. Он је, међутим, додао да би се ”рат би се одмах завршио” када би Хамас ослободио таоце које држи у Гази.
Ердан је додао да је преливање сукоба било планирано, алудирајући на нападе Хута из Јемана на комерцијалне бродове у Црвеном мору. Према његовим речима, Хути не би имали оружје за гађање бродова без подршке Ирана. „Свака земља у региону је погођена деловањем Ирана који неће зауставити ширење своје хегемоније”, рекао је Ердан.
Он је поручио да ће уследити „веома мрачна будућност” уколико Савет безбедности буде наставио да пружа помоћ Појасу Газе без разматрања претње коју, како тврди, представља режим у Ирану,
Највећи рат у свету води се у Етиопији, а не у Украјини или Гази
Јосип Броз Тито и принц Сахле Селасије (отац принца Ермијеса) (Фото приватна архива)
Мелбурн – Грађански рат тренутно узима милионе живота у Етиопији, а заокупља и сваки тренутак мог живота. На срећу, круна је поново позвана да буде инструмент посредовања и симбол заједничких вредности међу многим етиопским народима. Ту смо за сав народ Етиопије, у земљи и иностранству, за Етиопску православну Тевахедо цркву, као и за наше драге муслиманске и друге етиопске заједнице, каже у разговору за „Политику” принц Ермијас Сахле-Селасије Хајле Селасије, председник Крунског савета Етиопије и унук цара Етиопије Хајле Селасија Првог.
Можете ли да нам кажете нешто више о свом раду и задацима Крунског савета?
Као председник Крунског савета Етиопије, ја одржавам у животу институцију Соломонске круне Етиопије, која сеже уназад 3.000 година, од времена заједнице краља Соломона и краљице Македе од Сабе. Сам Крунски савет је древна институција, али је формализован у Уставу Етиопије 1955. године и делује као круна током периода интерегнума (међувладе), као што је овај садашњи период који је почео свргавањем мог деде, цара Хајле Селасија Првог 1974. године.
Мој задатак данас, с Крунским саветом, јесте да вратимо мир и хармонију у Етиопију и испунимо цареву жељу за потпуно демократском, Уставом вођеном нацијом, која може да омогући изабраној влади да донесе просперитет уједињеном етиопском народу.
Крунско веће, како је тренутно конфигурисано, јесте тело предвиђено Уставом из 1955. године и међународно је признато као правно оличење етиопске круне. Крунски савет смо одржали у животу током периода међувладе и од смрти претходног цара, који ме је именовао за председника савета.
Ми нисмо „влада у егзилу”. Дужност круне је да буде изнад политике и да помогне да се владе у Етиопији слободно бирају како би изражавале вољу народа. Политика често изазива поделе, понекад нужно, уз размену различитих идеја, али улога круне је да одржава националне вредности и идеале у животу и да обезбеди да људи остану заштићени и охрабрени. Круна мора да буде чувар уставних права за етиопски народ.
Данас је концепт уставне монархије ту да обезбеди тај уједињујући фактор за националну културу и вредности, препуштајући политичку дебату партијама и покретима. Круна је ту да представља трајне вредности и идентитет. Монархије су данас најстабилнија и најпросперитетнија друштва на свету. Имају углед који повећава достојанство и част њихових друштава и привлаче инвестиције, трговину, туризам и поверење. Углед Етиопије је порастао током владавине цара Хајле Селасија Првог и цара Менелика Другог, на пример.
Ја сам сигуран да ћемо поново подићи углед Етиопије, али и достојанство и продуктивност Етиопљана и дати им наду у бољи живот. И то можемо да урадимо у хармонији с националном Етиопском православном Тевахедо црквом, као и с нашом изразито етиопском муслиманском браћом и етиопском муслиманском заједницом под султаном Афара.
Вашег деду, цара Хајле Селасија, многи сматрају једном од најзначајнијих личности 20. века. Каква су ваша сећања на њега?
Сећања на њега су ми жива и јака. Имао је велику улогу у мом одгајању у палати након што је мој отац преминуо у младости. Невероватно је да је његова визија и даље веома битна за Етиопију: тражио је свет сарадње и отворених преговора. Настојао је да својом предложеном ревизијом Устава из 1973/74. у потпуности спроведе уставну монархију и парламентарну демократију која би по транспарентности и достојанству одговарала британској и европским крунама, с којима је блиско сарађивао.
Био је велики поштовалац Србије, и Југославије, због њеног снажног православног хришћанског наслеђа, био је срећан што се зближио са српским народом и помогао у подизању свести о тамошњој цркви током деценија комунизма.

Од убиства вашег деде 1975. године, Етиопија је огромно пропатила и данас доживљава ужасан рат и хуманитарну кризу.
Било би потребно много више времена да се исприча потпуна позадина данашње патње у Етиопији, али морамо признати да је то тренутно највећи рат на свету, с више милиона убијених у протекле три године, укључујући више од милион људи само прошле године због геноцидних кампања против различитих етничких група и верских елемената који су на мети јер желе да Етиопија остане као федерација народа повезаних заједничким факторима. Етиопија тренутно има неколико десетина милиона интерно расељених људи који су у тешком положају.
Ово је рат који је већи од рата Русије и Украјине и од рата Израела и Хамаса, упркос њиховим тешким и несрећним околностима. Без обзира на то, Етиопија не добија никакву помоћ да оконча свој унутрашњи рат, због чега је моја велика преокупација да помогнем у решавању ситуације у нашој домовини и да заштитим светост Етиопске цркве, етиопске муслиманске заједнице и нашег јединственог и историјског начина живота.
Како видите будућност Етиопије имајући у виду њену јединствену историју, културу и стратешки геополитички положај?
Етиопија је једна од великих нација, способна да позитивно утиче на стабилност Црвеног мора. Хаос и нестабилност на Рогу Африке су непријатељи стабилности и просперитета за цео свет, а Етиопија – кад се њена криза буде смирила – може, и радиће са регионалним силама, као што су Египат и Израел, на стварању нове економске зоне која повезује Средоземно и Црвено море.
Етиопска цивилизација је најстарија цивилизација на свету која непрекидно траје. Обнављање њеног угледа и ауторитета послаће сигнал да се људске вредности могу одржати и да ће снага и правда превладати над земљама и воденим путевима региона.
Етиопија и Србија (и бивша Југославија) имале су у прошлости традиционално веома добре односе. Како видите будућност ових односа?
Србија је кључ стабилности и просперитета на Балкану и стога је кључна за стабилност источног Медитерана. То је братско православно хришћанско друштво. Наравно да ћемо обновити наше пријатељство, трговину и имамо шансу за заједнички просперитет.
Планирате ли да посетите Србију у будућности?
Надам се да ћу моћи да посетим Србију у скорије време. Не само из љубави према историјским везама Србије и Етиопије које је неговао мој деда, већ и због мог поштовања према српској круни и ономе што она може да учини како би још више повећала углед српског народа. Честитка за рођендан „Политике”
Како да посветимо довољно пажње 120. годишњици „Политике”? Непрестано је вијорила заставу српског достојанства кроз више од једног века великих страдања и тешкоћа. Бог благословио „Политику”. Желимо да видимо како напредује кроз још један век и дуже.
Деда и унук
Принц Ермијас данас живи у Вашингтону. Рођен је 14. јуна 1960. године. Остао је без оца кад је имао две године па га је одгајио деда, који је 2. новембра 1930. крунисан за цара, а исте године га је амерички магазин „Тајм” прогласио за личност године. Етиопија је у том тренутку била једина независна земља у Африци, поред Либерије. Био је један од највећих политичких пријатеља Јосипа Броза Тита. Опеван је у песмама као „цар Африке и Азије”.
Принц Ермијас је значајан део живота провео у Етиопији, тамо је завршио основну школу, а студије је наставио у Великој Британији. Има два сина – Кристијана и Руфала.
Русија, Иран и Турска дубоко забринуте због хуманитарне ситуације у Гази
Русија, Иран и Турска изразиле су дубоку забринутост због хуманитарне ситуације у Гази и позвале на хитан прекид ватре, у заједничкој декларацији усвојеној на 21. међународном састанку у Астани о Сирији.
“Изразили смо дубоку забринутост због хуманитарне катастрофе у Гази и истакли потребу да се окончају брутални напади Израела на Палестинце и пошаље хуманитарна помоć у Газу. Позвали смо на примену резолуције Генералне скупштине УН из 2023. којом се захтева хитан прекид ватре и затражили од свих страна да испуњавају своје обавезе према међународном праву”, наводи се у декларацији, пренео је ТАСС.
Стране су, такође, истакле да ескалација палестинско-израелског сукоба негативно утиче на ситуацију у Сирији.
“Истакли смо важност спречавања ширења оружане конфронтације и спречавања увлачења других земаља региона у њу”, саопштиле су три државе.