СИРИЈСКИ државни медији пренели су да је у, вероватно израелском нападу, погођена зграда у Дамаску, пренео је Ројтерс.
Нису преносили више детаља, а други локални медији наводе да су се експлозије чуле широм Дамаска.
Ројтерс преноси да је у нападу убијен припадник Иранске револуционарне гарде, а да су други чланови рањени, као и да су они користили погођену зграду.
ИЗРАЕЛСКА војска оскрнавила је најмање 16 гробаља у својој копненој офанзиви на Газу, уништавајући надгробне споменике, а у неким случајевима, откопавани су и посмртни остаци, открива ЦНН.
У Кан Јунису, на југу Појаса Газе, израелске снаге уништиле су једно гробље, уклањајући посмртне остатке у оквиру, како су за ЦНН рекли предсгтавници израелске војске (ИДФ), потраге за остацима талаца које је Хамас заробио током напада 7. октобра.
ИДФ није дала објашњење за уништавање 16 гробаља, али је истакла да њени припадници понекад “немају другог избора” осим да гађају гробља која, како тврде, Хамас користи у војне сврхе. Додатно, како је саопштено из ИДФ, спасавање талаца и проналажење и враћање њихових тела представља једну од њених кључних мисија у Гази, због чега су, како кажу, тела уклоњена из неких гробница. – Процес идентификације талаца, који се спроводи на безбедној и алтернативној локацији, обезбеђује оптималне професионалне услове и поштовање покојника – рекао је портпарол ИДФ за ЦНН, додајући да се тела за која је утврђено да нису таоци “враћају са достојанством и поштовањем”. Са друге стране, намерно уништавање верских објеката, као што су гробља, крши међународно право, осим под ограниченим околностима које се односе на то да то место постане војни циљ, а правни стручњаци рекли су за ЦНН да би дела Израела могла да буду окарактерисана као ратни злочини. Међу оскрнављеним гробљима, налази се и оно у насељу Шаџаји у граду Газа, на коме се, према сателистким снимцима, види прусуство ИДФ од 10. децембра. Раније је ИДФ 18. децембра објавио недатирану фотографију, како су рекли, Хамасовог ракетног бацача на територији гробља Шаџаја. Слична сцена уништења била је видљива на гробљу Бани Сухеила, источно од Кан Јуниса, на чијим се сателитским снимцима виде трагови булдожера и изградње одбрамбених утврђења током најмање две недеље крајем децембра и почетком јануара ове године. Поред сателитских и снимака који круже друштвеним мрежама, новинари ЦНН су своје доказе прикупили и личним присуством, када је оклопни транспортер који их је превозио прошле недеље прошао кроз гробље Нев Буреиџ у Ал-Буреиџу, палестинском избегличком кампу у централној Гази. Остала гробља која је ЦНН анализирао на сателитским снимцима показала су мало или нимало знакова уништења или војних утврђења, међу којима су два гробља на којима су сахрањени војници из Првог и Другог светског рата, укључујући хришћане и неке Јевреје
ДРЖАВА Израел финансирала је палестинску милитантну групу Хамас у покушају да ослаби палестинске власти, изјавио је данас високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ.
– Да, израелска влада финансирала је Хамас у покушају да ослаби палестинске власти које је предводио Фатах – рекао је Борељ током свог обраћања на Универзитету у шпанском граду Ваљадолиду, али није изнео више детаља о томе, преноси Ројтерс.
Борељ је додао да једино мирно решење рата у Појасу Газе укључује успостављање државе Палестине.
Верујемо само да би решење о две државе наметнуто споља донело мир иако Израел инсистира супротно – рекао је он.
Хамас управља Појасом Газе од 2007. године након кратког грађанског рата са снагама лојалним покрету Фатах на челу са председником Махмудом Абасом, који се налази на Западној обали и такође је на челу Палестинске ослободилачке организације. Израелски премијер Бењамин Нетањаху негирао је оптужбе својих политичких противника у Израелу и неких светских медија да је његова влада годинама активно јачала Хамас у Појасу Газе.
ПЕТНАЕСТ америчких конгресмена – Јевреја из редова Демократске странке – осудило је израелског премијера Бењамина Нетанијахуа јер је одбацио идеју о стварању независне палестинске државе по завршетку рата између Израела и Хамаса.
– Изражавамо снажно неслагање са премијером. Дводржавно решење је пут напред – наводи се у кратком саопштењу које је објавила канцеларија конгресмена Џерија Надлера из Њујорка.
Ова изјава – до које долази усред све већих позива неких јеврејских чланова Конгреса САД на прекид ватре у Појасу Газе – показује растуће нестрпљење међу америчким демократама према Нетанијахуу, док се рату не види крај, преноси Јеврејска телеграфска агенција (ЈТА), са седиштем у Њујорку.
РАТИШТЕ ОД ГАЗЕ ДО ПАКИСТАНА: Страх да би сукоб на Блиском истоку могао да дестабилизује регион постао стварност
СЈЕДИЊЕНЕ Државе и Велика Британија извели су два напада на град Ходеида на обали Црвеног мора на западу Јемена, објавила је јеменска ТВ “Ал-Масира”.
Ваздушни удари уследили су дан након што је покрет “Анасар Алах” (Хути) који има подршку Ирана, напао трећи амерички брод у Аденском заливу и Арабијском мору.
Подсетимо, америчка војска и њени савезници извели су 12. јануара ударе на више од 60 циљева на 16 локација које користе Хути у Јемену. То је био први удар на Хуте од како је та група почела да испаљује беспилотне летелице и ракете на теретне бродове у Црвеном мору.
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су извеле нови напад на противбродске ракете јеменских милитаната Хута, објавили су амерички медији, позивајући се на војне званичнике.
Америчка војска је извела “превентивне нападе” на три пројектила и лансера Хута, након што су надзорни авиони САД открили да се припрема напад на комерцијалне и ратне бродове у Црвеном мору, пише Њујорк тајмс.
(The NewYork Times)
Пакистан извео војне ударе на територију Ирана
Пакистан је извео низ врло координисаних војних удара у иранској провинцији Систан и Балуџистан, саопштило је данас пакистанско министарство спољних послова.
„Један број терориста је убијен током обавештајне операције”, наводи се у саопштењу министарства.
ПакиУ ракетном нападу на пограничну област Ирана, погинуло је седам особа, преноси агенција Фарс, позивајући се на заменика губернатора за безбедност провинције Систан и Белуџистан Алирезу Мархаматија.
Према његовој изјави, у нападу су убијене три жене и четворо десе.
Он је такође навео да се догодила још једна експлозија у близини града Серавану провиницији Систан и Белуџистан, нема жртава.
Иран је у уторак саопштио да је гађао базе милитаната у Пакистану повезане са Израелом.
Пакистан је саопштио да су у том нападу погођени цивили и да је двоје деце убијено, уз упозорење да ће бити последица за које ће Техеран бити одговоран, преноси Спутњик.
ПАКИСТАНСКА влада одлучила је да оконча сукоб са Ираном у којем су две земље међусобно испаљивале ракете и дронове ове седмице, наводећи да су мете напада били милитанти, јавила је данас телевизија “Гео”, позивајући се на изворе.
Телевизија је јавила да је кабинет на челу са привременим премијером Пакистана такође подржао корак ка поновном успостављању пуних дипломатских односа са Ираном, пренео је Ројтерс.
Дан након што је Иран испалио ракете на екстремистичку групу у западном Пакистану, Исламабад је узвратио истом мером.
У пакистанском ракетном нападу на Иран погинуло је најмање девет особа, међу којима је било и деце, јавила је иранска државна телевизија.
Пакистан је саопштио да су његови ракетни удари погодили “терористичка скровишта” у иранској провинцији Систан-Белуџистан и да је деловао на основу “веродостојних обавештајних података о предстојећим терористичким активностима великих размера”.
Иран је саопштио да је гађао локације екстремистичке групе Џаиш ел Адл или Војске спаса, како та група себе назива.
Пакистан је потом саопштио да је у нападу погинуло неколико деце и поручио да је ирански ваздушни напад био незаконит чин који би могао да доведе до “озбиљних последица”.
БОЈАЗАН да би сукоб на Блиском истоку могао да дестабилизује читав регион постао је стварност.
После напада Ирана на циљеве у Пакистану, Сирији и Ираку, Пакистан је јуче одговорио војним ударима на иранске провинције Систан и Балуџистан у којима је погинуло неколико људи. Истовремено, америчка војска извела је нове ракетне ударе на више локација у Јемену, које су под контролом Хута. Са међусобним нападима наставили су и Изралеске одбрамбене снаге и припадници палестинске групе Хамас.
Пакистанско министарство спољних послова је навело да је “један број терориста убијен током обавештајне операције”, док су ирански медији известили да је у нападу пакистанских снага на село у провинцији Систан-Белуџистан погинуло девет особа. Заменик гувернера те провинције Али Реза Мархамати раније је потврдио да су у ударима живот изгубиле три жене и четворо деце, који нису били Иранци
Ваздушни удари које су пакистанске снаге извеле на иранску територију били су оправдани због тога што су предузети у светлу веродостојних обавештајних података о предстојећим терористичким активностима великих размера. Пакистан у потпуности поштује суверенитет и територијални интегритет Исламске Републике Иран. Једини циљ тог чина био је трагање за сопственом безбедношћу и националним интересом Пакистана који је најважнији и не може бити компромитован – истакли су у МИП Пакистана, пренео је “Гардијан”.
Додаје се да је Пакистан иранским службама послао више досијеа са конкретним доказима о присуству и активностима терориста пакистанског порекла на територији Ирана. Због повећаних тензија са Ираном привремени премијер Пакистана Анвар ул Хак Какар прекинуо је посету Светском економском форуму у швајцарском Давосу, који се завршава данас.
Истовремено, војска САД је јуче у низу напада на положаје у Јемену ударе извела са бродова и подморница у Црвеном мору.
Херцог: Изгубили поверење у преговоре
ИЗРАЕЛСКИ председник Исак Херцог на Светском економском форуму у Давосу изјавио је да Израелци тренутно не могу да размишљају о мировним преговорима са Палестинцима. – Сви желе да буду сигурни да неће бити нападнути на исти начин са севера или југа или истока. Израел је изгубио поверење у мировне процесе, јер види да наши суседи величају терор – изјавио је Херцог. Он је истакао и да је нормализовање односа Израела и Саудијске Арабије кључни елемент у окончању рата с Хамасом и представљало би промену за цео Блиски исток.
– Снаге су извеле ударе на 14 пројектила Хута, које подржава Иран. Били су спремни да буду испаљени из области под контролом Хута у Јемену. Пројектили су били на лансирним шинама и представљали су непосредну претњу трговачким бродовима и бродовима америчке морнарице у региону, и могли су бити испаљени у било ком тренутку, што је навело америчке снаге да искористе своје право и обавезу да се бране – нагласила је америчка војска.
Хути су раније преузели одговорност за напад на амерички теретни брод “Генко Пикарди”, који су, како тврде, директно погодили. Јеменска група упозорила је да неће оклевати да циља све мете које су “претња арапском свету и Црвеном мору са легитимним правом да бране Јемен и наставе подршку над угњетеним Палестинцима”.
– Јеменске оружане снаге потврђују да неизбежно долази одговор на америчке и британске нападе, и да сваки нови напад неће остати без одговора и казне. Напади на израелске бродове или теретњаке који иду ка лукама окупиране Палестине неће престати док не престане агресија и престане опсада Палестинаца у Појасу Газе – упозоравају Хути.
Хезболах одбацује предлог САД
ЛИБАНСКА милитантна група Хезболах одбацила је идеје Вашингтона за ублажавање сукоба са Израелом, што би укључивало премештање њених бораца даље од либанско-израелске границе, али остаје отворена за дипломатске напоре како би се избегао разорни рат, поручили су либански званичници. Хезболаху је пренет и предлог да се његови борци удаље седам километара од границе, што је мање од израелског захтева за повлачењем од 30 километара, све до реке Литани.
За то време, на југу Појаса Газе убијено је најмање 19 Палестинаца када су Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) напале Рафу, објавила је палестинска агенција ВАФА. ИДФ је објавила да је упала у главно упорише Хамаса у јажном делу Кан Јуниса где су запленили велике количине оружја, у коме се, како тврде, налазе и Хамасове канцеларије, као и места за обуку припадника палестинске групе.
– Израелске снаге су у протекла 24 сата убиле око 60 палестинских бораца у Појасу Газе. Око 40 бораца убијено је у области Кан Јуниса и више других у северном делу Газе – наводе ИДФ.
У међувремену, у палестинску енклаву ушли су камиони који поред хуманитарне помоћи носе и лекове за израелске таоце које Хамас и даље држи у Гази. Високи званичник Хамаса рекао је да би за сваку кутију лека који се даје таоцима требало дати 1.000 палестинским цивилима.
Број погинулих Палестинаца у израелским нападима на Појас Газе од 7. октобра порастао је на 24.620, док је више од 61.830 људи рањено, саопштило је министарство здравља у Гази. Према проценама палестинског министарства, у последња 24 часа у енклави убијена су 172 Палестинца, док је њих 326 повређено.
НЕ постоји никаква претња по бродове Русије и Кине у Црвеном мору, изјавио је члан Политбироа јеменског покрета „Ансар Алах“ (Хути) Мухамед ел Бахити.
– Јеменски покрет ‘Ансал Алах’ изводи нападе на бродове САД и Велике Британије у Црвеном мору. Што се тиче свих осталих земаља, међу којима су Русија и Кина, ништа не угрожава њихову пловидбу у региону – рекао је Ел Бахити у интервјуу за руски портал „Известија“.
Како је додао, Хути су спремни да осигурају безбедност руских и кинеских бродова који плове Црвеним морем.
Хамас објављује снимке како ударају у ционистичка возила у четвртима Ал-Туфа и Ал-Дарај у граду Газа.
Јеменски Хути испалили пројектиле на амерички танкер
Јеменски Хути (Фото EPA-EFE/YAHYA ARHAB)
ВАШИНГТОН – Јеменска милитантна група Хути повезана с Ираном лансирала је две противбродске балистичке ракете на танкер у власништву САД касно у четвртак, али су ракете пале у воду близу брода, не изазивајући штету, саопштила је америчка војска.
Служба за праћење пловидбе „ТанкерТрацкерс” саопштила је на друштвеним мрежама да је „прилично мали хемијски танкер напустио луку у Црвеном мору у Џеди, у Саудијској Арабији за Кувајт, али је њен аутоматски идентификациони систем у уторак био ођављен са мреже”, док је пролазио близу Јемена.
Колапс здравственог система у Гази, Палестинци умиру у болницама због необрађених рана
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ – Експерт УН за хитне здравствене ситуације Шон Кејси изјавио је да рањеници Палестинци умиру због необрађених рана у препуним болницама у Појасу Газе усред колапса здравственог система.
Кејси, званичник Светске здравствене организације (СЗО), се недавно вратио из Газе где је био пет недеља покушавајући да обезбеди више особља и залиха за 16 болница које функционишу само делимично.
Он је синоћ, на конференцији за новинаре у седишту Уједињених нација, рекао да је био сведок погоршања ситуације и да је у болници Ал-Ахли у Газа Ситију видео људе који леже на „црквеним клупама, у суштини чекајући да умру у болници која нема горива, ни струје, ни воде” и врло мало је медицинских залиха и само шачица преосталог особља које о њима брине.
Ал-Ахли је једина хришћанска болница у Гази и једина је лечила оболеле од канцера, јавља Бета.
Болница Шифа на северу Газе Ситија, некад водећа на то територији са 700 кревета, лечи сада жртве траума и пуна је људи који су побегли из својих домова и живе у операционим салама, пролазима, на степеницама, рекао је званичник СЗО.
Како је навео пет – шест лекара или медицинских сестара примају на дан стотине, углавном жртава траума, те да је пацијената тако много на поду да се тешко може пролазити, а да се неком од њих не стане на руку или ногу.
Кејси је прошле недеље посетио медицински комплекс Насер на југу у граду Кан Јунису и којем је попуњеност кревета 200 одсто, а има само 30 одсто својих запослених и тамо пацијенти леже свуда, по поду и у пролазима.
Он је оценио да је пре свега потребан прекид ватре да се помогне рањеним Палестинцима, којих има око 60.000, а сваки дан долази неколико стотина нових, по подацима министарства здравља у Гази.
Како би се одговорило на кризу потребан је безбедан прилаз болницама и достава лекова, те адекватно особље и струја да се помогне хиљадама људи, оценио је званичник СЗО.
Постигнут договор о хитној испоруци лекова у Газу
Катар и Француска су постигли договор са Израелом и Хамасом о хитној испоруци лекова за око 45 израелских талаца које Хамас држи у Гази у замену за испоруку хуманитарне и медицинске помоћ за најугроженије палестинске цивиле.
Помоћ ће данас бити пребачена из Катара у Египат, одакле ће бити достављена у Газу преко граничног прелаза Рафа, преноси Ројтерс.
„Лекови ће заједно са другом хуманитарном помоћи, бити испоручени цивилима у Појасу Газе, у најугроженијим областима, у замену за испоруку лекова потребних за Израелце заробљене у Гази”, поручио је портпарол катарског Министарства спољних послова Мајед Ал Ансари али није навео колика и каква помоћ ће бити испоручена цивилима.
Раније је шеф кризног центра француског Министарства спољних послова Филип Лалио рекао да су ови преговори трајали недељама и да је првобитна идеја потекла од породица неких од израелских талаца, преноси РТ Балкан.
Међународни комитет Црвеног крста ће координирати испоруку на терену.
Међу таоцима у Гази је и двоје француских држављана, али никоме од њих нису хитно потребни лекови, наводи Ројтерс.
Херцог: Израел се „моли” да лекови донети у Газу стигну до талаца
ДАВОС – Израел се моли да хитна пошиљка, која је преко Египта стигла до границе Газе, у оквиру договора у којем су посредовали Катар и Француска, стигне до таоца које Хамас држи у тој палестинској енклави, изјавио је данас израелски председник Исак Херцог.
„Молимо се да сви лекови дођу до њих, али то је само почетак”, рекао је Херцог на Светском економском форуму у Давосу, преноси Ројтерс и додаје да је Херцог седео поред слике најмлађег од 132 таоца, једногодишњег Кфира Бибаса.
Подсетимо, помоћ намењена палестинским цивилима и израелским таоцима у Појасу Газе испоручена је јуче Египту како би преко граничног прелаза Рафа била превезена у Појас Газе, јавља Танјуг.
Катар и Француска постигли су ове недеље договор са Израелом и палестинском исламистичком групом Хамас о хитној испоруци лекова за око 45 израелских талаца које Хамас држи у Гази у замену за испоруку хуманитарне и медицинске помоћ за најугроженије палестинске цивиле.
Да ли Запад сме Русији да „одузмe” пут кроз Суец
Могу ли Русији да забране пролаз кроз Суец и Дански канал иако су то међународни пловни путеви, отварање „Пута кедрова” тада реална алтернатива
Од када је изграђен тај „аутопут британске империје” како другачије зову Суецки канал, сама Велика Британија заправо није ништа учинила да се он мукотрпно изгради и свечано отвори 17 . новембра 1869. године. Тадашња трговачка сила је тиме добила скраћени пут између Лондона и највеће колоније Индије са 20 хиљада километра на скоро половину– 11.593 километра.
Када је Фердинад Лесепс творац канала, тада најславнији човек Европе посетио Лондон, то је лондонски Тајмс и написао: „ Лесепс је посетио земљу која је све учинила да се канал не изгради, али је од његовог отварања прошло више британских бродова кроз Суец, него свих осталих заједно”.
Наравно да су ту чињеницу необоривих цифара знали па су 1882. године, само 13 године после отварања ушли са војском у Египат и заузели Суец.
Суецки канал –пројекат фараона
Дакле увек су га својатали иако то није била њихово већ, пре свега достигнуће египатских жртава у хиљадама радника који су погинули у његовој градњи.
Познато је да Фердинанд Лесепс није био први који се прихватио посла и прокопао канал између Медитерана и Црвеног мора. Јер то је започео још фараон Нечо из 16. династије пре две хиљаде година пре нове ере, где је изгубило живот чак 120 хиљада робова а да спојница са Нилом још увек тада није била прокопана. Тек персијски краљ Дарије и владари из династије Птоломеја довршили су посао па је Херодот још 460. године пре нове ере писао: „Канал је толико широк да могу да се мимоиђу две тријере а потребна су четири дана да се прође њиме”.
Пролаз „свих народа”
Углавном, читав канал, који је далеко касније председник Гамал Абдел Насер, у октобру 1956, као пројекат који доноси Египту велику симболику и обезбеђује међународни престиж једноставно подржавио, али то му велике силе нису дозволиле.
Чим је обзнанио одлуку која је у Египту изазвала славље, а у Европи запрепашћеност а како се канал налазио у већинском власништву британско-француског Суецког друштва, Насер је обећао примерено обештећење које су две европске земље одбиле и уз подршку Израела, крајем октобра напале Египат. Јер, јавно је речено: „То је пролаз „свих народа” (у ком могу да имају утицаја и власништво само велике силе –прим. аут.) и сви би требало да га користе на добробит човечанства” речено је тада у седишту УН.
Одузимање међународних пловних путева није могуће
Међутим, то више изгледа не важи, јер се у појединим британским али и америчким политичко– војним круговима (тврде независни портали и канали) говори да би Русију, као следећи корак међународних санкција, требало казнити одузимањем права на међународне пловне путеве.
Иако много тога не изгледа могуће, све што се дешава последњих 20 месеци где је на делу „одузимање” тј. пљачка руске имовине по свету, неће бити чудно да се посегне и за оваквом мером.
Све досадашње акције Америке и Велике Британије, пре свих, остали су лоши покушаји, као „пуцњи у сопствену ногу”, који су имали реперкусије првенствено на друге земље. Попут европских економија али и афричких земаље па је непопуларност Запада (читај Америке и Британије) достигла чини се врхунац у свету, што се види по многим аспектима међународних односа…
Да читава прича по подкастима и слободним каналима о заустављању промета на међународним путевима има своју потку упозоравају и руски бизнисмени који су се сусрели са неправдама и потпуним дезавуисањем закона у западној заједници народа.
Москва треба да развија своје трговинске путеве
Тако Олег Дерипаска, руски бизнисмен, изјављује да Суецки канал може бити затворен за руске бродове, па је потребно да Русија пронађе алтернативе:
„У сваком тренутку Суецки канал и Дански мореуз могу бити блокирани за руске бродове, потребно је да Москва развија своје трговинске путеве”.
„Русија има огроман потенцијал… Међу поморским пројектима имамо Северни морски пут, чији се потенцијал постепено открива због климе, као и коридор север-југ преко Каспијског мора. Испорука ће бити два пута брже него кроз Суецки канал, а да не говоримо о безбедности. Тим пре што за Русију у сваком тренутку могу бити затворени Суец и Дански мореуз за трговину”, написао је бизнисмен на свом Телеграм каналу.
Дерипаска је истакао да војне акције на Блиском истоку представљају претњу за повећање инфлације у Европи. „То показује зависност света од неколико трговачких рута, посебно од Суецког канала, кроз који пролази око 10 одсто глобалне трговине”, речи су познатог руског бизнисмена.
Зато Дерипаска сматра, а тврди да се слажу и други који зависе од међународне трговине морским путевима, да су у том смислу, алтернативе јако важне и да Русија мора да размишља о њима. Руски бизнисмен је напоменуо да Русија има једну од алтернатива Новом путу свиле и транспорту кроз Суецки канал – постоји идеја отварања „Кедровог пута” који би повезивао Европу и Азију преко Урала и Кавказа.
ПАКИСТАНСКА војска је у “екстремно високој” борбеној готовости, пише Ројтерс. Ова одлука је донета у контексту погоршања односа са Ираном.
– Оружане снаге Пакистана су у изузетно високој приправности – наводи се у саопштењу агенције.
Неименовани представник снага безбедности додао је да ће свака „авантура“ иранске стране против Пакистана добити снажан одговор.
Увече 16. јануара, Корпус иранске исламске револуционарне гарде саопштио је да је лансирао балистички пројектил и беспилотну летелицу на главну базу терористичке групе Џаиш ел Адл, која се налази у пакистанској провинцији Белуџистан која се граничи са Ираном.
Пакистан је најоштрије осудио ирански напад и у среду је опозвао свог амбасадора из Техерана, такође наговестивши да ирански амбасадор за сада неће моћи да настави своју дипломатску мисију у Исламабаду.
Министарство спољних послова је истакло да су мета операције били терористи пакистанског порекла који себе називају „сармачарима“ на територијама којима се не може управљати унутар Ирана.
Истовремено, Министарство спољних послова је наговестило да Пакистан поштује суверенитет и територијални интегритет Исламске Републике Иран, а једина сврха напада је била да се осигура сопствена безбедност и национални интереси Пакистана.
Најмање девет особа страдало у ваздушном нападу на југу Сирије
Најмање девет особа, укључујући двоје деце и најамање три жене, убијено је данас у ваздушном нападу на село Орман у јужној сиријској провинцији Ал Суваида, саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права са седиштем у Великој Британији, наводећи да је напад вероватно извела јорданска авијација.
Шеф Опсерваторије Рами Абдурахман рекао је да убијени људи немају никакве везе са шверцом наркотика преко границе који постоји у том подручју.
Како преноси АП, он је сугерисао да је јорданско ваздухопловство можда добило нетачне обавештајне податке од локалног становништва.
Из Јордана нема потврде о удару о којем су известили опозициони сирисјки активисти.
Кријумчари су Јордан користили као коридор током протеклих година за кријумчарење амфетамина каптагон, који изазива велику зависност из Сирије у нафтом богате арапске државе Залива.
Јорданске власти успеле су да зауставе неколико покушаја кријумчарења, укључујуćи неке у којима су за преношење дроге преко границе шверцери користили беспилотне летелице.
Крајем августа, изведен је ваздушни напад на наводну фабрику дроге у јужној Сирији у близини јорданске границе, а верује се да су за напад биле одгворне јорданске ваздушне снаге.
Претходно су крајем маја у ваздушном нападу на село у сиријској провинцији Ал Суваида погинули познати сиријски нарко-бос и његова породица, а активисти такође сматрају да су и тада одгворни били Јорданци.
Међутим, Јордан до сада није преузео одговорност ни за један од напада.
ПОРТПАРОЛ ИДФ-а Данијел Хагари каже да војска још увек нема информације о томе где све таоце држи Хамас у Појасу Газе.
Хагари је рекао да ИДФ чини све да изгради обавештајну слику о таоцима.
– Прилагођавамо борбе у Гази у складу са обавештајним подацима које имамо. Морамо рећи јавности да немамо потпуну слику о таоцима – рекао је портпарол израелске војске.
Он каже да су напори за враћање талаца главни приоритет за ИДФ-а.
(Times of Israel)
Освета Хута, ракетирају америчку базу у Сирији
Америчка војна база у близини гасног поља Конико у Сирији налази се под ракетним нападом.
Нафтно поље Конико налази се у провинцији Деир ез-Зор у источној Сирији.
Портпарол покрета Јахја Сарија, подсетимо, наводи да су САД и Велика Британија током ноћног напада извеле 73 удара у Јемену и да је том приликом настрадало пет млитаната.
Транспорт пшенице преко Суецког канала опао за готово 40 одсто
У првој половини јануара преко Суецког канала превежено је свега пола тоне пшенице што је мање за 40 одсто него раније, саопштила је Светска трговинска организација.
Разлог за смањење транспорта количине жита овом рутом су учестали напади Хута на бродове у Црвеном мору и Аденском заливу.
Подаци су засновани на контролној табли коју су заједнички развили Међународни савет за жито (ИГЦ) и Светска трговинска организација, саопштено је из те глобалне трговинске организације, преноси Ројтерс.
Раније је шеф Управе Суецког канала Осама Раби изјавио да су египатски приходи од наплате пролаза кроз Суецки канал од почетка године пали за 40 одсто у односу на исти период прошле, 2023. године.
Напади јеменских Хута у Црвеном мору, због како тврде одмазде Израела, приморали су многе бродове да до Азије, уместо преко Суецког канала, путују око афричког Рта добре наде.
Да ли Запад сме Русији да „одузмe” пут кроз Суец
Могу ли Русији да забране пролаз кроз Суец и Дански канал иако су то међународни пловни путеви, отварање „Пута кедрова” тада реална алтернатива
Од када је изграђен тај „аутопут британске империје” како другачије зову Суецки канал, сама Велика Британија заправо није ништа учинила да се он мукотрпно изгради и свечано отвори 17 . новембра 1869. године. Тадашња трговачка сила је тиме добила скраћени пут између Лондона и највеће колоније Индије са 20 хиљада километра на скоро половину– 11.593 километра.
Када је Фердинад Лесепс творац канала, тада најславнији човек Европе посетио Лондон, то је лондонски Тајмс и написао: „ Лесепс је посетио земљу која је све учинила да се канал не изгради, али је од његовог отварања прошло више британских бродова кроз Суец, него свих осталих заједно”.
Наравно да су ту чињеницу необоривих цифара знали па су 1882. године, само 13 године после отварања ушли са војском у Египат и заузели Суец.
Суецки канал –пројекат фараона
Дакле увек су га својатали иако то није била њихово већ, пре свега достигнуће египатских жртава у хиљадама радника који су погинули у његовој градњи.
Познато је да Фердинанд Лесепс није био први који се прихватио посла и прокопао канал између Медитерана и Црвеног мора. Јер то је започео још фараон Нечо из 16. династије пре две хиљаде година пре нове ере, где је изгубило живот чак 120 хиљада робова а да спојница са Нилом још увек тада није била прокопана. Тек персијски краљ Дарије и владари из династије Птоломеја довршили су посао па је Херодот још 460. године пре нове ере писао: „Канал је толико широк да могу да се мимоиђу две тријере а потребна су четири дана да се прође њиме”.
Пролаз „свих народа”
Углавном, читав канал, који је далеко касније председник Гамал Абдел Насер, у октобру 1956, као пројекат који доноси Египту велику симболику и обезбеђује међународни престиж једноставно подржавио, али то му велике силе нису дозволиле.
Чим је обзнанио одлуку која је у Египту изазвала славље, а у Европи запрепашћеност а како се канал налазио у већинском власништву британско-француског Суецког друштва, Насер је обећао примерено обештећење које су две европске земље одбиле и уз подршку Израела, крајем октобра напале Египат. Јер, јавно је речено: „То је пролаз „свих народа” (у ком могу да имају утицаја и власништво само велике силе –прим. аут.) и сви би требало да га користе на добробит човечанства” речено је тада у седишту УН.
Одузимање међународних пловних путева није могуће
Међутим, то више изгледа не важи, јер се у појединим британским али и америчким политичко– војним круговима (тврде независни портали и канали) говори да би Русију, као следећи корак међународних санкција, требало казнити одузимањем права на међународне пловне путеве.
Иако много тога не изгледа могуће, све што се дешава последњих 20 месеци где је на делу „одузимање” тј. пљачка руске имовине по свету, неће бити чудно да се посегне и за оваквом мером.
Све досадашње акције Америке и Велике Британије, пре свих, остали су лоши покушаји, као „пуцњи у сопствену ногу”, који су имали реперкусије првенствено на друге земље. Попут европских економија али и афричких земаље па је непопуларност Запада (читај Америке и Британије) достигла чини се врхунац у свету, што се види по многим аспектима међународних односа…
Да читава прича по подкастима и слободним каналима о заустављању промета на међународним путевима има своју потку упозоравају и руски бизнисмени који су се сусрели са неправдама и потпуним дезавуисањем закона у западној заједници народа.
Москва треба да развија своје трговинске путеве
Тако Олег Дерипаска, руски бизнисмен, изјављује да Суецки канал може бити затворен за руске бродове, па је потребно да Русија пронађе алтернативе:
„У сваком тренутку Суецки канал и Дански мореуз могу бити блокирани за руске бродове, потребно је да Москва развија своје трговинске путеве”.
„Русија има огроман потенцијал… Међу поморским пројектима имамо Северни морски пут, чији се потенцијал постепено открива због климе, као и коридор север-југ преко Каспијског мора. Испорука ће бити два пута брже него кроз Суецки канал, а да не говоримо о безбедности. Тим пре што за Русију у сваком тренутку могу бити затворени Суец и Дански мореуз за трговину”, написао је бизнисмен на свом Телеграм каналу.
Дерипаска је истакао да војне акције на Блиском истоку представљају претњу за повећање инфлације у Европи. „То показује зависност света од неколико трговачких рута, посебно од Суецког канала, кроз који пролази око 10 одсто глобалне трговине”, речи су познатог руског бизнисмена.
Зато Дерипаска сматра, а тврди да се слажу и други који зависе од међународне трговине морским путевима, да су у том смислу, алтернативе јако важне и да Русија мора да размишља о њима. Руски бизнисмен је напоменуо да Русија има једну од алтернатива Новом путу свиле и транспорту кроз Суецки канал – постоји идеја отварања „Кедровог пута” који би повезивао Европу и Азију преко Урала и Кавказа.
Да ли Запад сме Русији да „одузмe” пут кроз Суец
Могу ли Русији да забране пролаз кроз Суец и Дански канал иако су то међународни пловни путеви, отварање „Пута кедрова” тада реална алтернатива
Принтскрин
Од када је изграђен тај „аутопут британске империје” како другачије зову Суецки канал, сама Велика Британија заправо није ништа учинила да се он мукотрпно изгради и свечано отвори 17 . новембра 1869. године. Тадашња трговачка сила је тиме добила скраћени пут између Лондона и највеће колоније Индије са 20 хиљада километра на скоро половину– 11.593 километра.
Када је Фердинад Лесепс творац канала, тада најславнији човек Европе посетио Лондон, то је лондонски Тајмс и написао: „ Лесепс је посетио земљу која је све учинила да се канал не изгради, али је од његовог отварања прошло више британских бродова кроз Суец, него свих осталих заједно”.
Украјина интезивно ради на обнови ваздушног саобраћаја
Наравно да су ту чињеницу необоривих цифара знали па су 1882. године, само 13 године после отварања ушли са војском у Египат и заузели Суец.
Суецки канал –пројекат фараона
Дакле увек су га својатали иако то није била њихово већ, пре свега достигнуће египатских жртава у хиљадама радника који су погинули у његовој градњи.
Познато је да Фердинанд Лесепс није био први који се прихватио посла и прокопао канал између Медитерана и Црвеног мора. Јер то је започео још фараон Нечо из 16. династије пре две хиљаде година пре нове ере, где је изгубило живот чак 120 хиљада робова а да спојница са Нилом још увек тада није била прокопана. Тек персијски краљ Дарије и владари из династије Птоломеја довршили су посао па је Херодот још 460. године пре нове ере писао: „Канал је толико широк да могу да се мимоиђу две тријере а потребна су четири дана да се прође њиме”.
Немачка ће развити ПВО систем кратког домета као замену за Гепард…
Пролаз „свих народа”
Углавном, читав канал, који је далеко касније председник Гамал Абдел Насер, у октобру 1956, као пројекат који доноси Египту велику симболику и обезбеђује међународни престиж једноставно подржавио, али то му велике силе нису дозволиле.
Чим је обзнанио одлуку која је у Египту изазвала славље, а у Европи запрепашћеност а како се канал налазио у већинском власништву британско-француског Суецког друштва, Насер је обећао примерено обештећење које су две европске земље одбиле и уз подршку Израела, крајем октобра напале Египат. Јер, јавно је речено: „То је пролаз „свих народа” (у ком могу да имају утицаја и власништво само велике силе –прим. аут.) и сви би требало да га користе на добробит човечанства” речено је тада у седишту УН.
Одузимање међународних пловних путева није могуће
Међутим, то више изгледа не важи, јер се у појединим британским али и америчким политичко– војним круговима (тврде независни портали и канали) говори да би Русију, као следећи корак међународних санкција, требало казнити одузимањем права на међународне пловне путеве.
Иако много тога не изгледа могуће, све што се дешава последњих 20 месеци где је на делу „одузимање” тј. пљачка руске имовине по свету, неће бити чудно да се посегне и за оваквом мером.
Све досадашње акције Америке и Велике Британије, пре свих, остали су лоши покушаји, као „пуцњи у сопствену ногу”, који су имали реперкусије првенствено на друге земље. Попут европских економија али и афричких земаље па је непопуларност Запада (читај Америке и Британије) достигла чини се врхунац у свету, што се види по многим аспектима међународних односа…
„Гугл” најавио нова отпуштања у 2024. години, жели да преусмери…
Да читава прича по подкастима и слободним каналима о заустављању промета на међународним путевима има своју потку упозоравају и руски бизнисмени који су се сусрели са неправдама и потпуним дезавуисањем закона у западној заједници народа.
Москва треба да развија своје трговинске путеве
Тако Олег Дерипаска, руски бизнисмен, изјављује да Суецки канал може бити затворен за руске бродове, па је потребно да Русија пронађе алтернативе:
„У сваком тренутку Суецки канал и Дански мореуз могу бити блокирани за руске бродове, потребно је да Москва развија своје трговинске путеве”.
„Русија има огроман потенцијал… Међу поморским пројектима имамо Северни морски пут, чији се потенцијал постепено открива због климе, као и коридор север-југ преко Каспијског мора. Испорука ће бити два пута брже него кроз Суецки канал, а да не говоримо о безбедности. Тим пре што за Русију у сваком тренутку могу бити затворени Суец и Дански мореуз за трговину”, написао је бизнисмен на свом Телеграм каналу.
Дерипаска је истакао да војне акције на Блиском истоку представљају претњу за повећање инфлације у Европи. „То показује зависност света од неколико трговачких рута, посебно од Суецког канала, кроз који пролази око 10 одсто глобалне трговине”, речи су познатог руског бизнисмена.
Зато Дерипаска сматра, а тврди да се слажу и други који зависе од међународне трговине морским путевима, да су у том смислу, алтернативе јако важне и да Русија мора да размишља о њима. Руски бизнисмен је напоменуо да Русија има једну од алтернатива Новом путу свиле и транспорту кроз Суецки канал – постоји идеја отварања „Кедровог пута” који би повезивао Европу и Азију преко Урала и Кавказа.
БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Камерон састао се са иранским колегом Хосеином Амиром-Абдолахијаном на Светском економском форуму (WЕФ), саопштило је вечерас британско министарство за спољне послове, Комонвелт и развој (ФДЦО).
Камерон је осудио нападе у Ербилу у Ираку, када је убијен британско-ирачки држављанин Карам Михаел, наводи се у саопштењу министарства Британије.
Камерон је, такође, нагласио да су напади Хута на бродове у Црвеном мору “илегални и неприхватљиви”, додали су из ФДЦО.
Британско министарство додаје да Иран мора да искористи свој утицај на јеменске Хуте како би се спречиле даље претње.
Ирански министар спољних послова Амир Абдолахијан изјавио је раније у току дана да ће напади “осовине отпора” на Израел и његове интересе престати ако се рат у Гази заврши.
Иран је саопштио да је њихова исламска Револуционарна гарда у понедељак напала, како тврди, израелски “шпијунски штаб” у Ираку, у граду Ербилу.
Ирак је негирао да постоји било какав такав шпијунски центар у земљи.