Оперативна способност снага за одбрану од нуклеарних, хемијских и биолошких претњи
Јединице атомско-биолошко-хемијске одбране Војске Србије опремљене су и оспособљене за организовање и спровођење противнуклеарног, хемијског и биолошког обезбеђења снага Војске Србије у извођењу операција и пружање помоћи цивилним властима у санирању последица природних непогода, техничко-технолошких и других несрећа.

Најзначајнија таква јединица је 246. батаљон АБХО, намењен за обезбеђење састава Војске Србије у случају употребе оружја за масовно уништење.
Како би очували и унапредили способности и готовост за реализацију наменских задатака у све три мисије Војске Србије, припадници јединице се стално обучавају и усавршавају и до аутоматизма увежбавају технике, радње и поступке у складу са усвојеним процедурама и највишим стандардима у овој области.
Тежиште у овом циклусу обучавања, које се реализује на полигону „Равњак“ у Крушевцу, је на индивидуалној обуци за реализацију задатака у обезбеђењу Војске Србије од нуклеарних и хемијских удеса, односно за радиолошко-хемијско-биолошку деконтаминацију људи, наоружања, техничких средстава, земљишта и објеката над земљиштем.

У процесу обучавања користи се изолујућа опрема за потпуну заштиту људства при раду са контаминантима, средства детекције, дозиметрије и деконтаминације, од којих је најзначајнија савремена мобилна платформа за деконтаминацију МПД-09, домаће производње, као и извори радиоактивне контаминације који симулирају јонизујуће зрачење.
Успешном реализацијом обуке у 246. батаљону АБХО даље се унапређује обученост професионалног састава јединице за извршавање задатака у операцијама Војске Србије, али и готовост за ефикасну подршку цивилним властима у санирању последица техничко-технолошких и других несрећа.
Изашао је нови број „Одбране“
У априлском броју магазина „Одбрана” подсећамо на два значајна датума – Дан сећања на одбрану отаџбине од агресије НАТО на СРЈ и на предстојећи Дан Војске Србије.
У рубрици Систем доносимо више текстова. Наши новинари и фото-репортери посетили су Први понтонирски батаљон Речне флотиле и 714. противоклопну хеликоптерску ескадрилу и сазнали како се у тим јединицама реализује обука.
Пригодним текстом обележили смо петнаест година Центра за обуку путем симулација Војске Србије. Наша тема било је и кадетско гласило „Академац”, које се појављује после вишедеценијске паузе. Сазнали смо и ко су спортске перјанице у нашем војном школству.
Поводом 4. априла – Међународног дана борбе против мина посетили смо Центар за разминирање Републике Србије, који обавља стручне послове у области хуманитарног разминирања, извиђања локација загађених касетном муницијом, минама и другим неексплодираним средствима.
У рубрици Глобално доносимо текст о учешћу Србије на сајму наоружања и војне опреме IDEX 2025 у Абу Дабију.
У овом броју више пажње посветили смо традицији. У сусрет 9. априлу, дану у коме је 1999. отпочела битка за Кошаре, доносимо текст који својом садржином подсећа на херојство оних који су се тада борили за одбрану отаџбине и посебну димензију те битке коју је положај карауле судбински предодредио. Сазнајте и ко су били писци у униформи, официри који су у Великом рату војевали сабљом и пером.
Два текста доносимо и у рубрици Историја. Најпре, сазнајте више о нацистичким злочинима у Банату. У другом тексту прочитајте о поставци Историјског музеја Србије о краљу Милану Обреновићу. Сазнајте на који начин је тај суверен трасирао пут развоја српске војске.
Култура је у овом броју посвећена учешћу Медија центра „Одбрана” на Међународном сајму књига у Новом Саду.

Отворен конкурс за пријем кандидата из грађанства на Курс за подофицире



Министарство одбране и Војска Србије расписали су јавни конкурс за оспособљавање кандидата из грађанства на Курсу за подофицире, ради пријема у професионалну војну службу у својству подофицира на неодређено време.
Заинтересовани младићи и девојке могу да конкуришу за 200 подофицирских радних места у Министарству одбране и Војсци Србије, у оквиру следећих родова и служби: пешадије, артиљерије, артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, затим оклопних јединица, службе телекомуникација, интендантске службе, службе ваздушног осматрања и јављања и више специјалности техничке службе (мототехника, ваздухопловно-техничка, наоружање, убојна средства и телекомуникације).
Могу се пријавити пунолетни држављани Републике Србије који имају четворогодишње средње образовање или похађају четврти разред средње школе, који су рођени 1989. године или касније и који су здравствено и психофизички способни, без обзира на то да ли су одслужили војни рок са оружјем или не.
Током оспособљавања, које траје шест месеци, полазници имају обезбеђена новчана примања.
Изборни поступак спроводи се по принципу елиминације и обухвата психолошку процену, проверу физичке способности, медицинско-здравствену процену, комисијски разговор и безбедносну проверу.
Изабрани кандидати ће бити упућени на шестомесечни курс у Центру за обуку и усавршавање подофицира „Наредник Милунка Савић“ у Панчеву, као и у центрима за специјалистичку обуку Команде за обуку и јединицама Војске Србије. Успешним завршетком оспособљавања кандидати стичу услов за пријем у професионалну војну службу и промоцију у чин водника.
Рок за подношење пријаве је до 30. априла 2025. године.
Више о конкурсу можете прочитати на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/22145/javni-konkurs-za-osposobljavanje-na-kursu-za-podoficire-kandidata-iz-gradjanstva22145
Стационарно логоровање најмлађе генерације војника
Војници на служењу војног рока генерације „март 2025“, који су распоређени у центре за основну обуку у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу, у овом периоду пролазе стационарно логоровање у теренским условима на полигонима Војске Србије.
Стационарно логоровање представља важан део прве фазе обуке, током којег војници свих специјалности стичу практична искуства у извршавању основних борбених задатака у одбрани и нападу и навикавају се на живот и рад у теренским условима.
Током боравка на полигонима војници увежбавају тактичке радње и поступке, укључујући оријентацију, осматрање, маскирање и кретање на бојишту, као и избор и израду заклона за заштиту и дејство и реализују програмом предвиђена гађања из пешадијског наоружања.
Иако су тек неколико недеља у војсци, млади војници показују изузетно залагање и високу мотивацију да савладају све садржаје предвиђене програмом обучавања, а многи од њих су већ изразили жељу да постану професионални војници Војске Србије.
По завршетку ове обуке војници ће бити подвргнути провери обучености, након чега следи премештај у центре за специјалистичку обуку. Тамо ће наставити усавршавање и оспособљавање за руковање борбеним средствима и војном опремом свог рода, односно службе.
За оне који су заинтересовани за пријем у професионалну војну службу отворена је могућност да се за то пријаве већ сада, како би благовремено прошли прописану процедуру и стекли услове да одмах по завршетку војног рока стану у строј професионалних припадника Војске Србије.



Обука за заштиту цивила у мировним операцијама
У организацији Центра за мировне операције Војске Србије, у бази „Југ“ је ове недеље одржан међународни курс о заштити цивила у мировним операцијама.
Курс су похађали припадници Војске Србије и оружаних снага Азербејџана, Бангладеша, Белорусије, Египта, Јордана, Марока, Нигерије, Пакистана, Сједињених Америчких Држава и Турске.
Они су у нашем центру стекли основна знања о начину примене мандата заштите цивила у мировним операцијама Уједињених нација, о актуелним стандардима и процедурама у вези са ефикаснијом заштитом цивила и правилном поступању у ситуацијама када су животи цивила непосредно угрожени.
Наставу је реализовао инструкторски тим Центра за мировне операције, уз ангажовање гостујућег предавача из партнерског центра из Босне и Херцеговине.
Ово је десети пут да се међународни курс о заштити цивила изводи у Центру за мировне операције, који је за то сертификован од стране Интегрисане службе Уједињених нација за обуку.
Реализацијом оваквих усавршавања учвршћује се статус нашег центра као међународно признате институције за обуку појединаца и јединица за учешће у мировним операцијама и, уједно, потврђује опредељеност Војске Србије за предузимање свих неопходних мера за заштиту цивила.


Припреме пешадијске чете Војске Србије за мировну операцију у Либану
У бази „Југ“ и на полигону „Боровац“ у току је реализација колективне обуке пешадијске чете из састава Прве бригаде копнене војске која ће на лето бити упућена у мировну операцију Уједињених нација у Либану.
Ова обука је најважнији део свеобухватних вишемесечних припрема, у оквиру којих се јединица и сви њених припадници оспособљавају за реализацију задатака у зони операције.
У првој фази припрема, професионални војници и старешине прошли су садржаје из тактичке, ватрене и физичке обуке, како би обновили знања и вештине и спремно дочекали садашњу колективну обуку.
Како објашњава командир пешадијске чете која ће бити упућена у Либан, капетан прве класе Марко Дражић, јединица је успешно прошла све фазе обуке, са циљем достизања потпуне спремности за извршавање задатака у међународном окружењу.
— Обука је започела индивидуалним усавршавањем у Бачкој Тополи, где је посебан акценат стављен на међусобно упознавање састава и унапређење појединачних вештина. Након тога, прешли смо у фазу колективне обуке у бази „Југ“ код Бујановца, где се фокусирамо на увежбавање тактичких процедура и решавање конкретних задатака према вероватним сценаријима у мисији. Циљ овог сегмента је оспособљавање сваког појединца за специјалност на коју се упућује и прилагођавање реалним изазовима са којима се могу сусрести на терену. Сигуран сам да ћемо, захваљујући темељној припреми и високој мотивацији, бити достојни повереног задатка и успешно допринети очувању мира у зони операције — истакао је капетан Дражић.
У завршној фази, како истиче, следи провера обучености и спремности чете за предстојеће ангажовање, коју ће извршити тим евалуатора из Генералштаба Војске Србије.
Јединицу ранга пешадијске чете Војска Србије ангажује у Либану од 2013. године, а тренутно се у зони ове мировне операције Уједињених нација налазе и наши штабни официри, вод за заштиту снага и елемент националне подршке.



Борбена обука пилота јуришних авиона „орао“
На аеродрому „Морава“ у Лађевцима и у широј околини реализује се борбена обука млађих пилота јуришних авиона „орао“ и обука техничког особља из састава 98. ваздухопловне бригаде.
С циљем одржавања и унапређења вештина за пружање ваздухопловне ватрене подршке копненим и специјалним снагама у извођењу борбених операција, пилоти 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле увежбавају тактичке маневре и извршење гађања, ракетирања и бомбардовања циљева на земљи.
Раме уз раме са њима на писти су и техничари свих специјалности, који проверавају исправност ваздухоплова и задужени су за њихову припрему за летење. Пред полетање и по слетању редовно проверавају битне делове авио-мотора, електро-склопове и инструменте на „орловима“.
Заступник заменика команданта 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле мајор Горан Цукавац истиче да је борбена обука у тој јединици најбитнија јер представља суштину свих задатака које њени припадници обављају. По његовим речима, у току је борбена обука млађих пилота, која се изводи у две фазе — почетној и напредној.
— У почетној фазе пилоти се упознају са нападним навигацијским системима на ваздухоплову, нишанским системом и начином употребе свих система. Напредна борбена обука је доста сложенија. Она подразумева летење у групи на малим висинама и у бришућем летењу. Позив пилота је најзанимљивији грађанима, међутим, ми без техничара не можемо да функционишемо, они нам обезбеђују исправност авиона, навигацијских ситема, система наоружања и да уопште обавимо лет — истакао је мајор Цукавац додајући да је веза између пилота и техничара нераскидива.
Пилот у 241. ловачко-бомбардерској авијацијској ескадрили, поручник Стефан Грбић каже да је још као дечак, гледајући емисије о пилотима, маштао да се бави тим занимањем. Напомиње да пут до звања пилота није лак, да изискује доста посвећености, истрајности и мотивисаности, али да је сваки пут када полети свестан да је сав тај труд вредео, јер осети љубав, задовољство, срећу, осећај успеха и поноса.
— Ово је позив који ми је пружио много задовољства. Млади треба да пронађу у себи ту жељу, не треба да се устручавају, нити да страхују од неизвесности коју овај позив носи. Када погледате из птичје перспективе нашу отаџбину, прелепо је, уживање је на такав начин доживети и видети Србију. Свесни сте која је то одговорност, али и привилегија бавити се овом професијом. Ми пилоти смо веома блиски, а старије колеге, наставници, према нама млађима се односе као ментори, настоје да нам пренесу своје вештине и целокупно знање. Ту се гради посебна веза, доста се зближимо и држимо блиско, не само у јединици већ и ван посла — објаснио је поручник Грбић, који лети већ шест година.
Интензивном обуком, која се у ескадрили спроводи у току целе године, унапређује се борбена готовост јединице и развија међусобно поверење и повезаност између пилота и техничара, који блиско сарађују у обављању најзахтевнијих задатака.
Младићи и девојке који желе да постану пилоти Војске Србије, а завршили су основне академске студије на цивилним факултетима и у овој години навршавају до 27 година живота, могу се пријавити на јавни оглас за слушаоце војностручног оспособљавања за резервне официре Војске Србије рода авијације, који је отворен је до 31. марта. После шестомесечног оспособљавања најуспешнији ће добити могућност да одмах ступе у професионалну војну службу, да наставе обуку као официри рода авијације и потом добију звање пилота авиона, пилота хеликоптера или пилота-оператера даљински пилотираног ваздухоплова.




Обилазак јединица Војске Србије у гарнизону Крушевац
Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић обишао је данас јединице Копнене војске и Команде за обуку у гарнизону Крушевац.
Том приликом је сагледао организацију живота и рада, стање, оперативне и функционалне способности и степен реализације тежишних задатака у Расинској бригади, Центру за обуку логистике, Центру атомско-биолошко-хемијске одбране и 246. батаљону АБХО.
Команданти јединица су током обиласка известили о најважнијим активностима у саставима којима командују и плановима за наступајући период.
Генерал Јанковић је сагледао и стање смештајних и капацитета за обуку, кабинета, лабораторија, техничких и наставних радионица, и присуствовао извођењу обуке у извиђању рејона по коме је дејствовано муницијом са осиромашеним уранијумом, уверивши се притом да су војници и старешине мотивисани, обучени и оспособљени за своје дужности.
Обиласку су присуствовали заменик команданта Команде за обуку бригадни генерал Небојша Цветковић и начелник штаба Команде Копнене војске пуковник Грујица Вуковић.


Саопштење

У вези са наводима појединих опозиционих политичара о активностима Војске Србије у периоду пре и за време протеста у Београду одржаног 15. марта 2025. године, истичемо да је реч о злонамерним тврдњама које немају упориште у стварности.
Реч је о лажним вестима и покушајима узнемиравања јавности ради постизања ситних политичких поена. Војска Србије најоштрије осуђује ширење таквих лажних вести у којима се, како кад и како коме одговара, тврди да се припремала за разбијање демонстрација или да је употребила било какво средство принуде, а посебно не забрањене уређаје, које притом и не поседује.
Војска Србије је војска свих грађана, идеолошки је, интересно и страначки неутрална и извршава своје мисије и задатке, у складу са Уставом, законом и принципима међународног права.
Ради истинитог обавештавања јавности, истичемо да Војска Србије, нити њени делови нису били у повишеној борбеној готовости, нити у повишеном степену приправности.
У складу са Законом о Војсци Србије, по захтеву Министарства унутрашњих послова, део снага војне полиције је пружао помоћ Министарству унутрашњих послова у обезбеђењу државних органа, као и објеката Министарства одбране и Војске Србије.
У складу са додељеним мисијама и задацима, Војска Србије редовно и свакодневно реализује широк спектар задатака, на целој територији Републике Србије, укључујући и покрете јединица, делова јединица и борбених средстава у складу с потребама Војске Србије, проценама надлежних старешина, као и ради реализације обуке и редовног одржавања.
Редовна замена јединице Војске Србије у мисији на Кипру
Припадници одељења војне полиције који су били ангажовани у мировној операцији Уједињених нација на Кипру вратили су се у Републику Србију након предаје дужности новом контингенту.
Они су у претходних годину дана успешно извршили све постављене задатке, демонстрирајући притом висок ниво оспособљености и професионализма, који красе припаднике Војске Србије.

Наша јединица у мировној операцији на Кипру je у саставу британског контингента и извршава широк спектар задатака, као што су спровођење мера заштите ангажованих снага, истражних радњи и ескорта важних личности. У обављању послова наша јединица сарађује и са локалним полицијским снагама.
Осим одељења војне полиције Војска Србије у мировној операцији на Кипру ангажује и штабне официре у команди мисије у Никозији.
Припадници Војске Србије су овој мировној операцији ангажовани на задацима надгледања линије раздвајања, спречавања обнове непријатељстава између сукобљених страна, координације активности између војног и цивилног дела мисије, спровођења војнополицијских задатака и пружања подршке у спровођењу хуманитарних активности.
Успех припадника војске на 32. Новосадском полумаратону
Припадници Министарства одбране и Војске Србије постигли су сјајне резултате на данашњем 32. Међународном новосадском полумаратону.
У штафетној трци на 21,097 километара победила је екипа 72. бригаде за специјалне операције, екипа 63. падобранске бригаде била је друга, док је екипа Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ заузела треће место.

У полумаратонској трци на 21,097 километара у појединачној конкуренцији прво место је заузела Тијана Кабић из Команде за обуку, док је капетан Милица Марковић из Војнообавештајне агенције била трећа. На истој трци у мушкој конкуренцији друго место освојио је Миливоје Јововић из Техничког опитног центра.
Кадет 149. класе Војне академије Стефан Новковић и водник Митар Андрић из 72. бригаде за специјалне операције освојили су, редом, друго и треће место у трци на 10,5 километара. Најбољи у трци на 5 километара био је Јанко Урошевић из Војнотехничког института.
Марија Панић из Војне академије победила је у трци на 10,5 километара у дисциплини нордијско ходање.


Данашњи Новосадски полумаратон окупио је више од 1800 такмичара из преко 20 земаља уз рекордан број учесника из Министарства одбране и Војске Србије. Скоро 300 такмичара достојно је представљало своје јединице и установе и оствареним резултатима су показали да се физичка спремност са посебном пажњом негује у систему одбране као једна од основа за стварање квалитетног кадра.
Министар Гашић на полагању заклетве војника генерације „март 2025“
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас полагању заклетве војника на добровољном служењу војног рока и слушалаца војностручног оспособљавања за резервне официре генерације „март 2025”, у касарни „Војвода Живојин Мишић“ у Ваљеву.
Министар Гашић најпре је поздравио присутне, у име Министарства одбране и Војске Србије, и честитао положену заклетву свима истакавши да су на тај начин дали обавезујућу реч да ће чувати и бранити сваку стопу наше земље и вредности које грађани Републике Србије негују.





– Од ваше одлучности да ту реч одржите зависи слобода коју морамо сачувати. Од ваше спремности да ту реч одржите зависи како ће нас памтити будуће генерације. Од ваше упорности да ту реч одржите зависи историја коју надаље исписујемо. Вашу заклетву чули су сви грађани Србије. Зато су и уверени да ћете увек бити уз свој народ. Ваши родитељи, пријатељи и родбина поносни су на вас и ваш патриотски чин – рекао је министар Гашић.
Он је, том приликом, нагласио да смо се за слободу одувек борили и да је зато историја српског народа заправо историја борбе за слободу.
– Униформа српског војника била је и остала део његове прошлости, садашњости и будућности, синоним за сигурност. Чистоту те униформе не смемо упрљати, морамо је неокаљану предати следећим нараштајима. Војничку заклетву полагали су српски војници од памтивека, заклињући се на верност и оданост отаџбини. Одбрана земље за наш народ увек је представљала израз части и била је више од обавезе. Онај ко постане војник тај завређује посебно поштовање, јер то значи бити спреман на напоре и одрицања ради одбране и остваривања најплеменитијих вредности нашег друштва. Ваш строј управо сведочи о том завету који сте данас дали и којим сте постали део нашег система одбране – рекао је министар одбране нагласивши да добро упамте речи заклетве и да се поносе њоме, као што се Србија поноси њима.
Обраћајући се војницима, министар Гашић рекао је да су се старешине Војске Србије, официри и подофицири, потрудили да створе оптималне услове за обуку, како би „на ефикасан и безбедан начин пренели своја војничка знања“.
– Осим војних вештина, у војсци ћете стећи и трајна пријатељства, као и искуства која ће вам бити од користи читавог живота. Током боравка у јединицама бићете део јединственог колектива, у коме се развија морал, војнички дух, радна дисциплина и чува част професије. Данашњи дан је многима можда и почетак војничке професионалне каријере. Чињеница да све већи број младих људи своју будућност везује за Војску Србије још један је доказ угледа који та институција има међу нашим грађанима. Србија се увек спрема за одбрану од сваке претње. Зато српски војници морају бити обучени за највеће изазове. То ће од вас захтевати много дисциплине и одрицања, али будите храбри и истрајни – нагласио је министар Гашић.
Он је захвалио родитељима што су момке и девојке одгајили, лепо васпитали и поверили војсци.
– Делим вашу радост и понос због њихове одлуке да буду војници на добровољном служењу војног рока и будуће старешине Војске Србије. Уверен сам да ћете од њих чути лепе и добре приче о нашој војсци – рекао је министар одбране и војницима, након положене заклетве, поручио да буду поносни припадници Војске Србије, као и да не забораве да је Србија њихова једина отаџбина.
Полагању заклетве присуствовали су вршилац дужности секретара Министарства одбране Небојша Николић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, командант Команде за обуку генерал-мајор Зоран Насковић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, начелник Управе за људске ресурсе Генералштаба бригадни генерал Слађан Христов, представници Ваљевског округа и локалне самоуправе, Српске православне цркве, као и бројна родбина и пријатељи. Командант данашње свечаности био је командант Другог центра за обуку у Ваљеву пуковник Саша Стојиљковић.
Вук Пејовић из Београда на добровољно служење војног рока пријавио се због жеље да проба нешто ново.
– Жеља ми је да будем припадник Гарде Војске Србије или Војне полиције. Као и сваки почетак и овај је био тежак, требало нам је времена да се привикнемо на нове људе. Сад је већ лакше, али очекујем већи изазов када дође време за логоровање – поручио је Пејовић.
Пјер Касино из Француске решио је да служи војску у Србији.
– Мој отац је из Француске, а мајка из Србије. Волим Србију и хоћу да браним свој народ. Велики сам патриота. Овде је добро, први дани су тешки, после уз добро друштво све буде лакше. Реакције мојих пријатеља биле су позитивне и сви су моју одлуку поздравили – рекао је Касино.
Полазница војностручног оспособљавања за резервне официре Тамара Косијер из Београда одлучила се на овај корак пре свега из патриотских разлога, односно љубави према отаџбини.
– Свима бих препоручила да дођу и да се опробају у овом изазову. За сада све протиче у најбољем реду, прошао је период прилагођавања и тек нас очекују нови изазови, терени, полагање испита. Уз добру организацију и добро друштво све може да се постигне – рекла је Тамара Косијер и нагласила да би волела да ради у систему одбране.
Лука Радић дошао је на војностручно оспособљавање за резервне официре из Швајцарске.
– Одувек сам желео да обучем униформу и служим војни рок. Међутим, никада нисам имао прилику, док нисам завршио факултет. Моје досадашње искуство овде је прелепо, уз колектив и одличне старешине период прилагођавања прође пребрзо. Тај период није тежак, војска је сада модернизована и искрено бих препоручио свима да постану део Војске Србије – истакао је Радић.
Ускоро војни савез Србије и Мађарске
ВИКТОР Орбан и Александар Вучић већ су ушли у озбиљну реализацију војног савеза две земље. Ово је одговор Србије на споразум који су у Тирани потписале Хрватска, Албанија и тз. Косово, а будући да су Хрватска и Албанија чланице НАТО, и Мађарска као чланица Алијансе може потписати сличан споразум са државом која није у Северноатлантскиом савезу, а то је Србија.

Подсећамо, министарства одбране Албаније, Косова и Хрватске су у уторак потписале у Тирани трилатерални меморандум у области одбране који је, како су навели, порука свима који се усуде да угрозе безбедност, мир и стабилност на Западном Балкану, односно порука свима да су те три земље које деле заједничке вредности и интересе уједињене да се суоче са сваком опасношћу која има за циљ дестабилизацију региона.
Наиме, удруживање Албаније, Косова и Хрватске у одбрамбени савез директна је претња по Србију, изричити су саговорници Курира који оцењују да наша држава тим поводом треба да обавести Савет безбедности Уједињених нација, те да настави са јачањем безбедносно одбрамбених капацитета.
“Кршење субрегионалног споразума о контроли наоружања из 1996. године”
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да потписивање меморандума између Албаније, тзв. Косова и Хрватске о сарадњи у области одбране представља кршење субрегионалног споразума и додао да је готово уверен да НАТО о томе није ни био обавештен.
Вучић је, одговарајући на питање новинара након састанка са генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом, да ли је са њим разговарао о томе и да ли ће Србија добити објашњење које је тражила, казао да је то била једна од тема разговора коју је он покренуо.
– Реч је о кршењу такозваног субрегионалног споразума о контроли наоружања из 1996. године, али видели смо по реакцијама из Хрватске и неких других делова региона да то њих много не интересује. Готово сам уверен да НАТО није био ни обавештен и да им нису чак ни рекли који су споразуми прекршени – казао је Вучић.
Анестезиолог ВМА: Озбиљно здравствено стање повређених у Кочанима
У војним и цивилним здравственим установама у Републици Србији тренутно је збринуто 30 пацијената који су тешко повређени у пожару у Кочанима, у Републици Северној Македонији.
Анестезиолог потпуковник доцент др Горан Рондовић из Клинике за анестезију и интензивну терапију Војномедицинске академије рекао је да се у систему лечења војног здравства на Војномедицинској академији и у Војној болници Ниш налази 12 пацијената истакавши да је њихово здравствено стање тешко и озбиљно.

– Сви пацијенти на ВМА налазе се у тешком стању, њих је укупно десет од чега шест пацијената се налазе у јединици интензивног лечења са тешким повредама које су настале као опекотине и тешким инхалационим повредама, а четири пацијента се налазе у Клиници за пластичну и реконструктивну хирургију и настављају своје даље лечење на пластичној хирургији. Укључени су сви од анестезиолога, пластичних хирурга и свих осталих специјалности, који потпомажу да се ови пацијенти стабилизују, да се настави њихово лечење. За сада су сви стабилно – рекао је потпуковник Рондовић.
Он је истакао да су два пацијента који су смештени у Војној болници Ниш, такође, у тешком стању, али да су стабилно и да се код њих спроводи мултидисциплинарно лечење као и на Војномедицинској академији.
Потпуковник Рондовић посебно је нагласио да су у евакуацији учествовали тимови стручних људи који су увежбани за овакве задатке.
– Сви лекари и техничари који су полетели са мном на извршења задатака су спремни да у било ком тренутку по наређењу изврше задатак транспорта пацијената. Добровољно су се сви јавили и спремни смо да летимо сваког дана уколико је потребно да доведемо што више пацијената на лечење у Републику Србију. Ово је један од најзахтевнијих видова евакуација, односно транспорта пацијената који су у тешком стању. Транспорт велике групе пацијената ваздушним путем је јако тешко организовати. Имали смо одличну сарадњу са свим структурама Војске Србије – рекао је потпуковник Рондовић истичући сарадњу са Ратним ваздухопловством и ПВО и службама војне и цивилне хитне помоћи који су учествовали у реализацији овог задатка.
Војномедицинску академију данас су посетили министар спољних послова и трговине Северне Македоније Тимчо Муцунски, заменик министра здравља Северне Македоније Јовица Андовски и амбасадор у Србији Никола Тупанчески како би се информисали о стању збринутих пацијената.
Летачка обука у 101. ловачкој авијацијској ескадрили
Припадници 101. ловачке авијацијске ескадриле, која базира на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, непрекидно се усавршавају како би очували висок ниво борбене оспособљености за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије.
Уз ангажовање у стално задејствованим снагама, обука је најважнији задатак у овој ескадрили опремљеној најмоћнијим ваздухопловима у наоружању Војске Србије — вишенаменским борбеним авионима „миг 29“.




Обука се реализује ради одржавања тренажа и високог нивоа оспособљености летачког и техничког састава, као и додатног оспособљавања нових пилота за извршавање задатака контроле и заштите ваздушног простора.
Капетан Жарко Жарковић, пилот авиона „миг-29“, истиче да је основни циљ летачке обуке да се нови припадници јединице оспособе на потребан ниво борбене готовости како би могли да приступе дежурству у саставу стално задејствованих снага.
— Свакако да летови доносе много узбуђења и сваки је посебан на свој начин, адреналин је увек присутан. Да бисмо уопште могли да обављамо ову професију иста мора много да се воли и једноставно та љубав према летењу мора да постоји — нагласио је капетан Жарковић.
Кроз интензиван тренинг и усавршавање вештина, пилоти стичу неопходно искуство које им омогућава да одговоре на све задатке, што на директан начин утиче на повећање њихове борбене оспособљености, али и способности јединице да заштити ваздушни простор Републике Србије и безбедност свих њених грађана.
Младићи и девојке који желе да постану пилоти Војске Србије, а завршили су основне академске студије на цивилним факултетима и у овој години навршавају до 27 година живота, могу се пријавити на јавни оглас за слушаоце војностручног оспособљавања за резервне официре Војске Србије рода авијације, који је отворен је до 31. марта. После шестомесечног оспособљавања најуспешнији ће добити могућност да одмах ступе у професионалну војну службу, да наставе обуку као официри рода авијације и потом добију звање пилота авиона, пилота хеликоптера или пилота-оператера даљински пилотираног ваздухоплова.


