ФОНДАЦИЈА АНГЕЛИНА

ПОВОДОМ обележавања рођендана Ангелине Аћимовић, трагично настрадале 3. маја 2023. године у ОШ “Владислав Рибникар”, Фондација “Ангелина” и породица Аћимовић вечерас су организовали хуманитарно, поетско-музичко вече “Ангелина, живиш међу нама” у Београдском драмском позоришту.

НАША ЈЕ ДУША И НЕБЕСКА ВИЛА: Хуманитарно поестско-музичко вече поводом обележавања рођендана девојчице Ангелине страдале у Рибникару

Програм вечери је отворила својом песмом “Ангелина” чланица групе „Фрајле“ Јелена Буча, која је исту посветила настрадалој девојчици. Нумера је настала на идеју и текст оца Ангелине Аћимовић, а на музику популарне чланице групе „Фрајле“, која је песму и отпевала. Снимана је у студију Александра Аце Софронијевића „AS STUDIOTON“ и сви заједно су целим срцем ушли у овај хуманитарни пројекат, јер сва средства од ауторских права иду за Фондацију Ангелина. Јелена је додатно донирала свој тираж књиге „Како сам постала Фрајла”, чијом куповином помажете рад Фондације.

Учесници програма носили су моделе Ангелининих хаљина, који су били изложени на самој сцени. Поетско музичко вече обухватиле су рецитације стихова Анђелка Аћимовића и наставника Зорана Нишевића, које су изводили глумци – Весна Чипчић, Мики Дамјановић Стефан Радоњић, а наступио је и хор “Мари Мари” и оперска певачица Марија Јелић.

Са сетом у гласу, Јелена Буча истакла је да је поносна, али са друге стране емотивна, као и да осећа велику одговорност, због тога што ће овом нумером подићи свест код свих људи.

Фото: Новости

Добила сам позив од Ангелининог оца да напишем музику на његов текст. Као уметник извођач и аутор радила сам много за групу „Фрајле“, као и за друге извођаче Терезу Кесовију, Алку Вуицу, Николу Роквића, „Звезде Гранда“, музику за позориште и филм, али никада нисам радила овакву тематику. Испирација ми је дошла буквално са неба и песма је била готова за 15 минута. Родитељи су се сложили да је ја и отпевам. Када смо дошли до реализације, одмах сам знала ко би стао иза свега овога, мој велики пријатељ и колега, велики уметник и хуманитарац, Александар Аца Софронијевић и његова продукцијска кућа „АС СТУДИОТОН“. Ово је нешто најтеже и највеће што сам урадила у свом целокупном раду и поносна сам да на овај начин Ангелина живи вечно – истакла је Јелена присутним представницима медија, затим открила како је текао њен процес стварања мелодије за ову песму.

– Могу да кажем да је то стварно било са неба и заиста чудно. Те вечери сам била код куће, Отворила сам пошту и доста је мејлова било са тектовима. Ја сам отворила само тај један, Анђелков, остале нисам. Села сам за клавир и за 15 минута ми је некако само дошла та мелодија. Снимила сам одмах демо снимак, и добро је што је тако испало јер да сам кренула дубље да размишљам, верујем да то не би тако испало. Јер, то су огромне емоције оца који је изгубио ћерку. Иако сам много радила, никад нисам имала већи задатак. Одмах сам позвала Ацу Софронијевића који је то у свом стилу снимао, као и спот. Пресрећни смо – закључила нам је Јелена.

Текст за песму написао је Ангелинин отац Анђелко, а сва средства од песме отишла су фондацији “Ангелина”.

Написао сам те стихове непланирано, то је једноставно излазило из мене као неко каналисање туге. Мислим да ми је то “одозго” дошло као задатак – тата, мораш да урадиш нешто, не можеш само да тугујеш. Када сам написао десетак песама, родила ми се идеја да нека песма буде и отпевана. Познајем Сергеја Ћетковића па сам њему предложио, али он није смогао снаге за то. Бог и Ангелина онда су ме спојили са Јеленом која то урадила и данас имамо једну предивну мелодију – емотивно је изустио Анђелко и додао:

– Ово је Ангелинин други небески рођендан, она би данас 30. јануара напунила 16 година. Али као што је она рекла у једној својој рецитацији – шта је на крају, на крају свих крајева, увек један нови почетак. Тако сада и ми сматрамо за сву ту децу и нашу Ангелину.

Одржавањем сећања на Ангелину, као и на целу трагедију која се десила, од великог је значаја. Сам рад Фондације пружа прилику младима за додатне едукције и наставак снова које је Ангелина сањала, као што је мода, образовање, хуманитарни рад, едукације младих о насиљу, континуирана помоћ деци без родитељског старања и сиромашним породицама.

Сав приход од карата, дониран је у хуманитарне сврхе, за помоћ деци без родитељског старања, унапређењу услова за развој и учење у Дечијем селу “Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици и Центру за заштиту одојчади, деце и омладине “Звечанска” у Заклопачи, иницијативама које је покренула Фондација “Ангелина”.

– Овај догађај је наша тиха, али снажна посвета нашој Ангелини која је живела за уметност. Кроз песму, стихове и мелодије, њена душа живи са нама у сваком стиху. У име њене љубави према уметности и доброчинству, желимо да сећање на њу не буде само туга, већ и светлост која нас оплемењује и инспирише да чинимо добро и помажемо другима – закључио Анђелко присутним медијима.

МИНИСТАР РИСТИЋ ПРИСУСТВОВАО ПОЕТСКО-МУЗИЧКОМ ПРОГРАМУ ПОД НАЗИВОМ ,,АНГЕЛИНА, ЖИВИШ МЕЂУ НАМА“

30. јануар 2025.

Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић присуствовао је вечерас, у Београдском драмском позоришту, поетско-музичком програму под називом ,,Ангелина, живиш међу нама“ којим је обележен небески рођендан Ангелине Аћимовић, једне од деце трагично настрадале у масакру у Основној школи ,,Владислав Рибникар“ до кога је дошло 3. маја 2023. године.

МИНИСТАР РИСТИЋ ПРИСУСТВОВАЋЕ ПОЕТСКО-МУЗИЧКОМ ПРОГРАМУ ПОД НАЗИВОМ ,,АНГЕЛИНА, ЖИВИШ МЕЂУ НАМА“

30. јануар 2025.

Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић присуствоваће вечерас, са почетком у 19.30 часова, у Београдском драмском позоришту, поетско-музичком програму под називом ,,Ангелина, живиш међу нама“ којим ће бити обележен небески рођендан Ангелине Аћимовић, једне од деце трагично настрадале у масакру у Основној школи ,,Владислав Рибникар“ до кога је дошло 3. маја 2023. године.

Овом приликом указујемо на то да је, у оквиру кампање добротворних активности, Министарство информисања и телекомуникација претходних месеци обезбедило неопходну ИТ опрему и средства потребна за несметано функционисање Фондације ,,Ангелина“ коју су основали родитељи трагично настрадале девојчице.

Фондација Ангелина: Едукативна игрица „Добри анђео“ биће доступна до краја године

Едукативна видео-игрица „Добри анђео“, у којој ће главни лик бити Ангелина Аћимовић, девојчица која је погинула у трагедији у ОШ „Владислав Рибникар“, биће доступна до краја ове године, најавила је данас Фондација „Ангелина“ и Покрет за децу „Три плус“.

Оснивач фондације и Ангелинин отац Анђелко Аћимовић изјавио је, на конференцији за новинаре у просторијама фондације, да је циљ да деца кроз ту едукативну игрицу науче ствари које ће утицати на њихово свакодневно понашање, попут културе у градском превозу, помагања старијима и животињама у проблему.

Извор: Танјуг (Раде Прелић)

Аћимовић је истакао да та фондација не пропагира игрице, већ да се технологија користи на здрав начин уз пратњу родитеља.

„Не бих волео да јавност схвати да наша фондација пропагира игрице – ми смо против тога, ми пропагирамо да мајка буде што дуже уз своје дете“, навео је Аћимовић.

Према његовим речима, фондација не може да заустави играње игрица, али да игрицу „Добри анђео“ пласирају с циљем да буде добра и корисна за децу.

Аћимовић је навео да је циљ, како је рекао, дигиталне детоксикације да допре до сваког ума, а највише оног који доноси одлуке.

„Ово је апел да се сви људи добре воље укључе у овакве програме и зато данас хоћу да позовем све да се одазову оваквим акцијама“, рекао је Аћимовић.

Владица Гавриловић из покрета „Три плус“ рекао је да је главни лик игрице девојчица анђео, која је рађена по лику Ангелине Аћимовић, девојчице која је преминула у трагедији у Основној школи „Владислав Рибникар“ 3. маја 2023.

Гавриловић је рекао да покрет „Три плус“, у сарадњи са Фондацијом „Ангелина“, има за циљ да реализују игрицу која је одговорна, за разлику од осталих игрица које су тренутно у етеру.

У игрици ће за децу бити доступни и едукативни спотови, кроз које деца могу да науче шта је дигитално насиље, као и да сигнализирају родитељима, васпитачима и старатељима у случају да кроз њега пролазе.

„Деца данас прво науче да играју игрице, па да причају. ’Добри анђео’ ће бити контра насилним игрицама“, навео је он.

Гавриловић је истакао да је тај пројекат велики, као и да ће у њему учествовати много учитеља, васпитача, психолога, као и да сви који желе да активно учествују у развоју игрице, могу своје предлоге да пошаљу на мејл те фондације.

Преводилац књиге „Дигитална хигијена“ Слободан Стојичевић истакао је значај те књиге, али да због свог великог обима није прикладна за децу, те да ће због тога, у сарадњи са фондацијом „Ангелина“, направити приручник прикладан за децу, који ће бити доступан током овог месеца.

„Наши мозгови су тако направљени – ми смо у реалном свету, па се пребацујемо у дигитални, док наша деца расту на други начин. Они расту у дигиталној сфери, а гостују у реалном животу“, навео је Стојичевић.

Он је оценио и да данашња деца због технологије имају толико могућности и да су веома удаљена од реалности.

„Дешава се да неко на крају света има више утицаја на појединца, него најближи члан породице“, закључио је Стојичевић.

Далиборка Несторовић из Покрета „Три плус“ истакла је да је циљ да се направи одговорна и корисна игрица, с обзиром на то да су видео игрице постале елементарна потреба деце, као и да су саставни део њиховог одрастања.

„Та игрица ће имати за циљ да се дете учи емпатији, као и да се постави у друштву…“

Драги пријатељи и сарадници Фондације,

Захваљујемо се на поверењу које нам указујете и на подршци коју нам пружате!

Многи су изазови пред нама, ваља нам изградити многе различите заштите од негативних утицаја на децу и младе, у модерном дигиталном свету који, поред свих олакшица и погодности у свакодневном животу, често доноси и скривене злоупотребе од стране недобронамерних сила. Сваку потенцијалну опасност треба предвидети и осмислити адекватну и сигурну програмску одбрану, путем развијања заштитних софтвера, правилно осмишљеним радом са децом и младима, као и доношењем нових законских решења.

Придруживање овим активностима добронамерних људи, организација и компанија свесних овог савременог изазова, и њихова подршка нашој Фондацији – много доприноси остваривању централног циља – заштити деце и младих од злоупотребе у дигиталном свету. Ваша подршка је неизмерно важна, отвара шире могућности деловања и даје нам додатну снагу за успех.

Радоваће нас да и у наступајућој години наставимо да заједно радимо на остваривању важног циља нашег деловања који сте и ви препознали.

Желимо вам свако добро, личну испуњеност и професионални успех у Новој 2025. години.

Срећна Нова година и благословени празнични Божић!

Фондација „Ангелина“

БЕЗБЕДНОСТ ДЕЦЕ У ДИГИТАЛНОЈ СФЕРИ
Соноћ су у гимназији „Светозар Марковић“ у Јагодини наше колеге из партнерске Фондације Ангелина и колеге из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету имали успешну трибину намењену родитељима ученика. Обраћање Анђелка Аћимовића из Фондације Ангелина било је посебно емотивно. Присутним родитељима обратио се и као представник фондације, али и као отац ћерке Ангелине страдале у школи Рибникар.
Тема трибине била је „Брига и безбедност деце у дигиталној сфери“. Трибине ће се наставити и у следећем периоду док се не обухвате све школе у Србији.

Ristić i Stamenkovski: Bezbednost dece na internetu objedinjujuća tema za društvo tanjug

Objavljeno: 12.06.2024. 12:11 Izmenjeno: 12.06.2024. 12:11

Bezbednost dece na internetu tema je koja za celo društvo treba da bude objedinjujuća i da svi u društvu preuzimaju odgovornost u digitalnom svetu, saglasili su se ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić i ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski. Na otvaranju konferencije „Bezbednost dece u digitalnoj epohi“, Ristić se okupljenima […]

Bezbednost dece na internetu tema je koja za celo društvo treba da bude objedinjujuća i da svi u društvu preuzimaju odgovornost u digitalnom svetu, saglasili su se ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić i ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski. Na otvaranju konferencije „Bezbednost dece u digitalnoj epohi“, Ristić se okupljenima obratio, kako je rekao, pre svega kao roditelj i naveo je da u društvu postoji potreba da se bavimo bezbednosti dece na internetu. „Ta tema je objedinjujuća, kojom moramo da se bavimo sistematski, u kontinuitetu i svi zajedno“, navodi Ristić. Kako je podsetio, ministarstvo na čijem je čelu godinama unazad angažuje se po pitanju bezbednosti dece na internetu kroz Nacionalni kontakt centar za zaštitu dece na internetu. „Ono što će Ministarstvo učiniti u naredneom periodu i ono što već postepeno počinje da čini, jeste da ćemo taj tim pojačati i učiniti ga još prisutnijim“, rekao je Ristić. On je pozvao da se o ovoj temi razgovara odgovorno, složno i da se uloži trud da se unapređuje znanje u toj oblasti. Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski kazala je da se u 21. veku više komunicira u virtuelnom nego u realnom svetu i da je zbog toga neophodno da se preuzima odgovornost za ono što je izrečeno na internetu. „Olako se koriste reči na društvenim mrežama i javljaju se različiti ljudi bez ikakve odgovornosti, jer smatraju da ono što je rečeno u virtuelnoj komunikaciji nije stvar za koju treba da preuzmu odgovornost“, navodi Đurđević Stamenkovski. Kako je kazala, u društvu se izgubila reč, a „kada se reč izgubi praktično ništa ne ostaje“. Ministarka se osvrnula na masovno ubistvo u beogradskoj osnovnoj školi prošlog proleća, te je istakla da velike procese započinju tragedije. „Uvek velike procese započnu velike tragedije. Zato što nas one upozore da se život ne podrazumeva i da ne možemo neke stvari da shvatamo olako i da ih uzimamo zdravo za gotovo“, rekla je Đurđević Stamenkovski. Dodala je da ne treba da se za odgajanje i vaspitavanje dece okreće samo vaspitačima i učiteljima, već pre svega porodici. „Porodica je polazna tačka od koje sve kreće, to je bazna stanica koja je važna i koja nas određuje kao ljude“, navela je ministarka za brigu o porodici i demografiju. Anđelko Aćimović ispred fondacije Angelina izneo je nekoliko smernica za poboljšanje bezbednosti dece u školama u Srbiji, među kojima su analiza o nasilju u školama u protekloj školskoj godini i promene u obezbeđenju škola. „Uraditi detaljnu analizu za prethodnu školsku godinu o broju vršnjačkog nasilja, nasilja kad nastavnim osobljen i obrnuto – i kako su rešavani ti slučajevi“, naveo je Aćimović. Dodao je da je neophodno i organizovati savetovanje, uz obavezno donošenje zaključaka i predloga, između nastavnog osoblja, rukovodilaca škole, predstavnika Ministarstva prosvete, skupštinskih odbora za školstvo, školskih odbora i MUP-a. Savetovanja bi se ticala nastavnog procesa i položaja nastavnika i učitelja, kao i obavezama roditelja u nastavnom procesu. On je pod trećom i poslednjom tačkom naveo da treba promeniti pristup fizičkom obezbeđenju u školama, ocenjujući da sistem kakav je trenutno nije efikasan i da od njega ima „više štete nego koristi“. „Privatno obezbeđenje ne može da radi u državnim školama. Policajci koji su sklonjeni sa svog primarnog poziva na ovaj način ne treba da rade u školama. Treba formirati posebnu policijsku jedinicu školski policajac, poput komunalnih policajaca, koji bi radili na osnovu posebno donetih pravila i zakona u školskoj policiji, gde bi imali ovlašćenja i bili obučeni da rade sa decom“, naveo je on.

Ристић и Стаменковски: Безбедност деце на интернету обједињујућа тема за друштво

БЕОГРАД – РТВ ВОЈВОДИНА

Безбедност деце на интернету тема је која за цело друштво треба да буде обједињујућа и да сви у друштву преузимају одговорност у дигиталном свету, сагласили су се министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски.

На отварању конференције “Безбедност деце у дигиталној епохи”, Ристић се окупљенима обратио, како је рекао, пре свега као родитељ и навео је да у друштву постоји потреба да се бавимо безбедношћу деце на интернету.

Извор: Pexels

“Та тема је обједињујућа, њом морамо да се бавимо систематски, у континуитету и сви заједно”, наводи Ристић.

Како је подсетио, министарство на чијем је челу годинама уназад ангажује се по питању безбедности деце на интернету кроз Национални контакт центар за заштиту деце на интернету.

“Оно што ће Министарство учинити у наредном периоду и оно што већ постепено почиње да чини, јесте да ћемо тај тим појачати и учинити га још присутнијим”, рекао је Ристић.

Он је позвао да се о овој теми разговара одговорно, сложно и да се уложи труд да се унапређује знање у тој области.
Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски казала је да се у 21. веку више комуницира у виртуелном него у реалном свету и да је због тога неопходно да се преузима одговорност за оно што је изречено на интернету.

“Олако се користе речи на друштвеним мрежама и јављају се различити људи без икакве одговорности, јер сматрају да оно што је речено у виртуелној комуникацији није ствар за коју треба да преузму одговорност”, наводи Милица Ђурђевић Стаменковски.

Како је казала, у друштву се изгубила реч, а “када се реч изгуби, практично ништа не остаје”.

Министарка се осврнула на масовно убиство у београдској основној школи прошлог пролећа, те је истакла да велике процесе започињу трагедије.

“Увек велике процесе започну велике трагедије. Зато што нас оне упозоре да се живот не подразумева и да не можемо неке ствари да схватамо олако и да их узимамо здраво за готово”, рекла је Ђурђевићева.
Додала је да не треба да се за одгајање и васпитавање деце окреће само васпитачима и учитељима, већ пре свега породици.

“Породица је полазна тачка, од које све креће, то је базна станица која је важна и која нас одређује као људе”, навела је министарка за бригу о породици и демографију.

Анђелко Аћимовић испред фондације Ангелина изнео је неколико смерница за побољшање безбедности деце у школама у Србији, међу којима су анализа о насиљу у школама у протеклој школској години и промене у обезбеђењу школа.

“Урадити детаљну анализу за претходну школску годину о броју вршњачког насиља, насиља над наставним особљем и обрнуто – и како су решавани ти случајеви”, навео је Аћимовић.

Додао је да је неопходно и организовати саветовање, уз обавезно доношење закључака и предлога између наставног особља, руководилаца школе, представника Министарства просвете, скупштинских одбора за школство, школских одбора и МУП-а. Саветовања би се тицала наставног процеса и положаја наставника и учитеља, као и обавезама родитеља у наставном процесу.

Он је под трећом и последњом тачком навео да треба променити приступ физичком обезбеђењу у школама, оцењујући да систем какав је тренутно није ефикасан и да од њега има “више штете него користи”.

“Приватно обезбеђење не може да ради у државним школама. Полицајци који су склоњени са свог примарног позива на овај начин не треба да раде у школама. Треба формирати посебну полицијску јединицу школски полицајац, попут комуналних полицајаца, који би радили на основу посебно донетих правила и закона у школској полицији, где би имали овлашћења и били обучени да раде са децом”, навео је он.

Leave a Reply