Дипломци медицине захвалили на уговорима о раду: Велика нам је част да каријеру почнемо у Србији
БЕОГРАД, 24. јуна (Тањуг) – Дипломац Медицинског факултета Универзитета у Приштини, са седиштем у Косовској Митровици, Марија Милановић и један од најуспешњих дипломаца средњих медицнских школа, медицински техничар Ђорђе Чојбашић, захвалили су данас у име најбољих дипломаца медицинских факултета и средњих медицинских школа у Србији који су добили уговоре о раду и истакли да им је велика част што су добили прилику да започну каријеру у Србији.
“Велика ми је част што данас стојим овде као најбољи дипломац и што добијам прилику да започнем своју професионалну каријеру. Желим да изразим искрену захвалност на указаном поверењу и прилици да се запослим и стручно усавршавам у својој земљии. Ово за мене не представља само лично остварење већ и обавезу да дам свој допринос здравственом систему Србије”, рекла је Милановић која ће да ради у Клиничком центру у Косовској Митровици.
Истакла је да јој посебно значи што има могућност да расте и напредује уз подршку институција које верују у младе стручњаке.
“Ова прилика није само корак ка мом професионалном развоју већ и потврда да млади стручњаци имају будућност овде у Србииј. Верујем да ће ова прилика бити темељ мог даљег развоја и посвећености раду за добробит грађана”, навела је Милановић.
Она је захвалила на томе што је њен труд и потенцијал препознат, али и што је добила прилику да се усавршава у области медицине.
“Хвала вам што сте препознали мој труд и потенцијал и што ми омогућавате да се усавршавам у области медицине коју волим и којој сам у потпуности посвећена. Свечано обећавам да ћу свој посао обаваљати савезно, стручно и одговорно у служби здравља и живота сваког пацијента, поштујући етичке принципе и поверење које ми је указано. Трудићу се да оправдам поверење своје земље, свог народа и свих оних који су веровали у мене”, рекла је Милановић.
Један од најуспешњих дипломаца средњих медицнских школа, медицински техничар Ђорђе Чојбашић, који ће бринути о пацијентима у Ургентном центру Клиничког центра Србије навео је да програм запошљавања младих дипломаца Министарства здравља пружа сигурност запошљавања и прилику за останак у Србији, вршећи негу и лечење људи кроз систем здравствене заштите.
“Велика ми је част што сам добио ову прилику. Чврсто верујем да сви ми заједно, радом и посвећеношћу, можемо допринети даљем унапређењу у развоју нашег здравства. Хтео бих зато искрено да захвалим председнику, министарству здравља и Републици Србији на указаном поверењу, као и породици и колегама на подршци”, рекао је Чојбашић.
Церемонија уручења уговора о раду најбољим дипломцима медицинских факултета одржана је у Палати Србија, а церемонији су присуствовали председник Србије Александар Вучић и министар здравља Златибор Лончар.
Уговоре је добило 100 најбољих дипломаца државних медицинских факултета, у Београду, Приштини, Нишу, Крагујевцу, Новом Саду, као и 513 најуспешнијих дипломаца средњих медицинских школа, будућих медицинских сестара и техничара.

Караван здравља данас у Инђији, превенција је кључна
– У Инђији је организован Караван здравља у организацији Министарства здравља Владе Републике Србије, а саветник министра здравља Небојша Тасић рекао је том приликом да је превенција кључ код лечења кардиоваскуларних болести.

“Министарство здравља на челу са доктором Златибором Лончаром спроводи једну суштински важну акцију, а то је да желимо да се сваки становник Републике Србије прегледа, односно обави превентивне прегледе са акцентом на израчунавање кардиоваскуларних ризика”, рекао је Тасић.
Према његовим речима битно је идентификовати факторе ризика попут повишеног притиска, повишених масноћа, шећера и гојазности.
“Ту имамо јасан циљ, јер сваки други становник ове земље умире од кардиоваскуларних болести, инфаркта или шлога и неопходно је да то наши грађани схвате”, казао је Тасић.
Саветник министра здравља додао је да грађани треба да схвате да то што се осећају здраво и немају симптоме, не значи да неки тихи убица не разара њихове крвне судове и органе.
“Младост није гаранција за здравље. Здравље сви мисле да се подразумева, нажалост није тако. Савремена струка зна да ако на време идентификујемо факторе за кардиоваскуларне болести, постићи ћемо превенцију инфаркта и шлога”, закључио је Тасић.
Лекар опште праксе у Дому здравља Инђија Милана Гвозденовић рекла је да је акција “Караван здравља” прави вид борбе против озбиљних болести као што су кардиоваскуларне.
“Ми у Дому здравља Инђија свакодневно у раду са пацијентима радимо превентивне прегледе, скрининге и у оквиру индивидуалног и здравствено-васпитног рада ширимо свест о превенцији”, рекла је Гвозденовић.
Она је објаснила и да они у Дому здравља на основу лабораторијских параметара могу да процене ризик за обољевање сваког појединачног пацијента.
“Када је у питању лабораторија, најзначајније су нам вредности холестерола, триглицерида, шећера у крви. Код клиничког прегледа, меримо телесну висину, тежину, БМИ и меримо притисак. Те вредности у табелама нам показују ризике”, објаснила је Гвозденовић и додала да се на основу тога одређује терапија за пацијента.
У оквиру “Каравана здравља” у Инђији је одржана трибина у Дому здравља са акцентом на интерактивности.
Министар Лончар са амбасадором Републике Турске о сарадњи у области здравства
12. јун 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар састао се са амбасадором Републике Турске у Србији Илханом Сајгилом.
Двојица саговорника су констатовали да је сарадња две државе у области здравства изузетно конструктивна, али да и даље постоји доста простора за њено унапредјење и проширење.
Разматране су и све отворене теме када су у питању лечење наших грађана у Турској, као и пословање турских здравствених система у Србији.
Министар Лончар је прихватио позив за скори састанак са својим турским колегом, како би се ниво сарадње у области здравства подигао на још виши ниво.

НАСТАВЉА СЕ ПОВРАТАК НАШИХ ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ИЗ ДИЈАСПОРЕ
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар уручио је уговоре о раду још једној групи здравствених радника који се преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља враћају у наше здравствене установе.
Докторке Валерија Шипчић, Исидора Костић, специјалиста ургентне медицине, и Мирјана Србиноска, спеецијалиста дерматовенерологије, након Русије, Катара и Републике Северне Македоније настављају свој професионални ангажман у КЦ Војводина, КБЦ Земун и Дому здравља Гроцка, док ће медицинске сестре Анђелија Мојсиловић и Јана Игњатовић, које долазе из Немачке и Норвешке, радити у ДЗ Варварин и ЗЦ Прокупље. Поред њих, посао је добила и Данка Самарџија, виши радиолошки техничар, која ће након рада у Чешкој Републици, у наредном периоду радити у КБЦ Звездара.
Министар Лончар пожелео је добродошлицу у наш здравствени систем свим здравственим радницима, нагласивши да од њих очекује да знање и искуство стечено у иностранству ставе у службу збрињавања пацијената у нашим болницама.
„Ваш и повратак ваших колега је вишеструко важан, али пре свега јер најбоље описује правац у којем иде наше здравство. Пре десет година нисмо имали нити један нов клинички центар, није било Х ни Гама ножа, као ни других модерних медицинских апарата, специјализације су биле укинуте. Данас имамо нове најсавременије болнице, најбољу медицинску опрему, сваке године подижемо плате здравственим радницима, континуирано унапређујемо наш здравствени систем, и резултат тога јесте, између осталог, и повратак наших лекара и медицинских сестара. Много смо материјалних средстава, труда и знања уложили да бисмо подигли и развили наш здравствени систем, и нећемо дозволити да неодговорни појединци све то зауставе и врате наше здравство на дно“ истакао је Лончар.
Канцеларија за сарадњу са дијаспором је заинтересованим лекарима и медицинским сетрама који су у иностранству на услузи у вези са разменом мишљења, иницијатива, организацијом стручних усавршавања медицинског кадра, а пружа и све неопходне информације о могућностима и помоћ при запошљавању у некој од наших здравствених установа.
Заинтересовани медицинари који раде у иностранству све информације могу добити путем телефона +381648811379, као и маил адресе [email protected]
Учесница кампање “Најважнији позив у животу” и потпредседница Удружења пацијената “Заједно за нови живот” Жељка Бојић три године чека донора и трансплантацију јетре.
– Данас када обележавамо Национални дан донора и када овим симболичним актом са 1.800 столица поново указујемо да време за 1.800 пацијената истиче, желим да својим личним примером укажем свима да треба да слушају лекаре, да не губе наду и да верују да ће до њих стићи тај најважнији позив у животу – рекла је Бојић.

Истакла је да је у петом месецу трудноће, а да је живот који у њој расте обавезује да буде стрпљива и да верује у чуда.
– Кажем чуда из разлога што је наша земља и даље на самом зачељу Европе по броју донора, а сагласност породица за добијање органа преминулих чланова породице се јако тешко добија и још увек је на јако ниском нивоу- указала је Бојићева.
Национални дан донора установљен је у оквиру кампање “Најважнији позив у животу”, који су 2016. године заједно покренули Министарство здравља Србије, Хемофарм група и Хемофарм фондација заједно са удружењима пацијената са циљем повећања броја донора, усвајања закона који регулише ову област и чланства Србије у организацији Еуротрансплант.
Министар здравља Златибор Лончар је захвалио свим пацијентима који су дошли на Трг републике како би својим присуством указали на значај покретања тих тема у јавности.
– Свака од ових 1.800 столица има особу која би седела ту и то је особа коју чека неки орган да би наставила да живи. Као што видите, ове мале столице су за децу, која чекају да трансплантација буде спас за њих – рекао је Лончар.

Министар је рекао да у друштву у Србији има много заблуда и страха када је реч о донацији органа и трансплантацијама и да је од 2016. године, када је покренута кампања, било много успона и падова, али да се ситуација с годинама побољшава.
– Ове године смо имали девет добијених сагласности, 24 кадаверичне трансплантације и 16 трансплантација рожњаче. Пресађено је седам срца, пет јетри, 12 бубрега – навео је Лончар.
Министар је указао да, када је реч о овој теми, постоји много заблуда и страха, те да су честе ситуације да, када је неко потенцијални донор, породица – која доноси одлуку – уопште не зна какав је био став те особе, што је, како оцењује, последица недостатка разговора по том питању.
– Од те приче зависи живот ових 1.800 људи. Људи морају да имају то у виду. Сагласност је ове године дало девет, али је 10 породица одбило да да пристанак да се узму органи пацијената у стању мождане смрти.
На питање колико је значајна измена законског оквира имајући у виду то да у Србији не постоји могућност да се грађани изјасне о томе да ли желе да буду потенцијални донори, министар је казао да најеминентнији људи из области правосуђа и медицине раде на томе, али да, без обзира на закон, на крају се увек породица пита и даје сагласност.

– Немојте да нам буду изговори закони, нити било шта. Немојте да тражимо изговоре, да улазимо у неке друге приче, ово је ствар која зависи од нас. Једноставно, ако ми одлучимо да то тако буде, никакви додатни закони не требају – поручио је Лончар.
Златибор Лончар: Реконструкцијом ОБ Пожаревац обезбеђени најбољи услови за труднице
Министар здравља Златибор Лончар приликом обиласка реконструисане болнице у Пожаревцу (Фото/ Танјуг/ Министарство здравља/ Александар Ангеловски)
ПОЖАРЕВАЦ – Министар здравља Златибор Лончар изјавио је данас, приликом обиласка реконструисане болнице у Пожаревцу да се очекује да пацијенти Опште болнице Пожаревац буду премештени у нови блок до понедељка и да ће се труднице у њој порађати у најбољим могућим условима. “Мислим да је ово, после дуго, дуго чекања, један велики дан, пре свега за око 150.000 грађана из Пожаревца и околине који гравитирају ка овој болници.
Морам да кажем да је у претходној години овде уређено нешто мање од 200.000 специјалистичких прегледа и 4.000 операција. Око 14.000 пацијената је морало да остане на болничком лечењу, а ви сад замислите колико ће бити бољи услови за све њих”, рекао је Лончар.
Он је истакао да су урађене нове оперативне сале, интензивна нега са комплетним монотрингом, нове собе за порођаје, неонатолошко одељење и потпуно нова опрема и додао да болница сада изгледа као свака боља болница у Европи.
“Оно што је најбитније, ми смо дошли у моменту када постоје све дозволе, јер знам да ће прво питати да ли сте добили дозволе за ово, постоје све дозволе за рад овога овде што сте видели и што је урађено, што је најбитнија ствар.
Оно што предстоји је још једно чишћење, још једно узимање брисева, долази инспекција Министарства здравља да све то преконтролише, да прегледа и ако све буде у реду, договор са људима који раде овде је да до следећег понедељка они сукцесивно, део по део пацијената, преселе овде”, навео је Лончар.
Додао је да је реконструкција урађена у сарадњи са болницама из Румуније и да је сигуран да ће се у новим условима у болници грађани брже опорављати.
“Ту је нова зграда, нови услови, мања могућност за инфекцију или за било шта, кревети који са даљинским управљачем где намештате положај како вама одговара, сви пацијенти ће бити 24 часа на комплетном мониторингу. Што се тиче операционих сала, урађене су по најновијим стандардима.
То је само један део бенефита који ће се имати прелазком у ову зграду, да не кажем да већ сада имају 4Д ултразвук, и то не један, него два. Пацијенти неће морати да иду код приватника”, објаснио је Лончар.
Нагласио је да је болница опремљена најновијим апаратима за анестезију и да следи хитно пројектовање реконструкције интерног одељења интерне клинике која је у лошем стању. “Идемо у куповину једног стола за ортопедију где скидамо листе чекања, он једино има листе чекања за кук и за колено. За ову зграду купујемо рендген са Ц-луком који је неопходан и купујемо скенер за њих са ангиографијом да могу да раде те процедуре, да не шаљу пацијенте одавде у неке веће центре”, казао је Лончар.
Он је поручио да је циљ министарства да у сваком крају Србије пацијенти могу да се лече у градској болници, а не да путују у друге градове.
Говорећи о магнетној резонанци рекао је да ће она у болницу у Пожаревцу бити уведена најкасније следеће године и да је за то потребна припрема простора и едукација целокупног кадра, преноси Танјуг.
ОБРАЋАЊЕ МИНИСТРА ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НА 157. СЕДНИЦИ ИЗВРШНОГ ОДБОРА СВЕТСКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
28. мај 2025.
Поштовани председавајући,
Генерални директоре др Тедрос,
уважене колегинице и колеге,
На самом почетку, желео бих да изразим најдубљу захвалност државама чланицама СЗО на указаном поверењу приликом избора Србије у Извршни одбор. Такође, честитам новоизабраном председавајућем из Аустралије, Његовој екселенцији господину Блеиру Комлију, на преузимању председавања овим одбором и захваљујем се досадашњем председавајућем на његовом вођству. Желим, такође, да изразим искрену захвалност члановима који напуштају Извршни одбор за њихов предан рад и посвећеност нашој организацији, и да честитам новоизабраним члановима.
Поштовани председавајући, Србија честита Секретаријату СЗО на успешном организовању 78. седнице Светске здравствене скупштине и поздравља историјско усвајање Пандемијског споразума СЗО, као једног од најзначајнијих достигнућа у историји СЗО и глобалног здравља. Иако нас је пандемија КОВИД-19 све изненадила и оставила дубоке последице, успели смо да из ње изађемо снажнији и мудрији. Усвојени споразум сведочи о томе да мултилатерализам не само да функционише, већ да је једини пут ка заједничким решењима за заједничке претње.
Међу многим другим постигнућима, запажамо и усвајање Основног програмског буџета за период 2026–2027. године, као и повећање обавезних чланарина за 20%. Подржавамо напоре СЗО да унапреди одрживост и предвидивост финансирања, нарочито у овим тешким и изазовним временима. Такође, са одобравањем гледамо на изјаву регионалног директора за Европу током прошлонедељног брифинга за европски регион, у којој је јасно истакнуто да Секретаријат СЗО остаје посвећен спровођењу стратешког усклађивања у складу са исходима процеса постављања приоритета, имајући у виду важност транспарентности и редовног извештавања, у складу са недавним смерницама (ПБАЦ-а). Верујемо да је важно да Организација из ове кризе изађе снажнија, побољшана и независнија.
Ценимо драгоцен рад на реформи управљања који је до сада спроведен, укључујући и рад Флексибилне радне групе држава чланица, и остајемо посвећени активном доприносу овој агенди под вођством председавајућег Извршног одбора и у сарадњи са колегама из одбора, узимајући у обзир напредак партиципативног управљања у нашем региону.
Поштовани председавајући, у време геополитичких тензија и растућих неједнакости, заједничка је одговорност свих нас да очувамо и оснажимо централну улогу СЗО као платформе за сарадњу, солидарност и координацију у области глобалног здравља. Због тога изражавамо жаљење што смо прошле недеље на Скупштини били сведоци више гласања. Потребни су нам дијалог и консензус, а мање политизације и поларизације у области здравља.
Као нови члан Извршног одбора, Србија се радује сарадњи са Секретаријатом СЗО и државама чланицама, нарочито из европског региона, на остваривању циљева које смо заједно поставили током последње Светске здравствене скупштине.
Хвала на пажњи!

НАЈБОЉИ ДИПЛОМЦИ МЕДИЦИНЕ УСКОРО У СРПСКИМ БОЛНИЦАМА: НАСТАВЉА СЕ ПРОГРАМ ЗАПОШЉАВАЊА НАЈБОЉИХ МЛАДИХ ЛЕКАРА, ЈАВНИ ПОЗИВ ОБЈАВЉЕН НА САЈТУ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА
22. мај 2025.
Министарство здравља наставља са кадровским оснаживањем нашег здравственог система кроз запошљавање најбољих дипломаца медицине у нашим здравственим установама. На сајту Министарства здравља (ЛИНК) објављен је Јавни позив за пријаву кандидата за реализацију Програма запошљавања најуспешнијих дипломаца медицинских факултета у Републици Србији.
На јавни позив се могу пријавити сви заинтересовани дипломци медицинског факултета, држављани Републике Србије, који су медицински факултет завршили у Републици Србији у периоду од 1. јануара 2024. до 31. октобра 2024. године, са просечном оценом од најмање 9,00 и временом студирања не дужем од 6,5 година.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар истиче да је Програм запошљавања најуспешнијих дипломаца системски механизам државе Србије који унапређује здравствени систем и обезбеђује најквалитетнију здравствену услугу нашим грађанима.
„Србија је земља у којој се знање, труд, посвећеност учењу и раду вреднују и поштују. То је управо циљ Програма запошљавања најуспешнијих дипломаца медицинских факултета у Републици Србији, кроз који држава Србија већ 7 година омогућава најбољим дипломцима медицине да у својој земљи добију посао одмах након дипломирања, али и наставе свој професионални развој кроз бесплатне специјализације и докторске студије. Поносни смо на чињеницу да данас у здравственом систему Србије раде најбољи млади лекари, јер тиме обезбеђујемо најквалитетнију медицинску негу нашим грађанима у годинама и деценијама које су пред нама“ истакао је Лончар.
Сви заинтересовани кандидати пријављују се попуњавањем обрасца који је саставни део Јавног позива, и који је, као и детаљи у вези потребне документације и начина достављања исте, обљављен на сајту Министарства здравља. Рок за подношење пријава је 3. јун 2025. године до 23.59 часова. Кандидати ће бити изабрани према Универзитету на којем су дипломирали и то по следећој расподели:
Медицински факултет Универзитета у Београду- 50 кандидата
Медицински факултет Универзитета у Новом Саду- 20 кандидата
Медицински факултет Универзитета у Нишу- 15 кандидата
Медицински факултет Универзитета у Крагујевцу- 10 кандидата
Медицински факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици- 5 кандидата
У оквиру Програма запошљавања најуспешнијих дипломаца медицинских факултета и средњих медицинских школа који је Министарство здравља покренуло 2018. године, у нашим здравственим установама укупно је запослен 1.741 лекар (дипломци медицинског факултета), као и 2.320 најбољих медицинских сестара/техничара.

Министар Лончар на 78. Скупштини Светске здравствене организације
20. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар присуствовао је отварању 78. Скупштине Светске здравствене организације, која је јуче почела у Женеви.

Поред бројних сусрета на маргинама овог најзначајнијег светског здравственог скупа, министар Лончар се састао и са др Хансом Клугеом, регионалним директором СЗО за Европу.
Том приликом двојица саговорника су потврдила изузетне односе Србије и СЗО и сарадњу која је успостављена последњих година. Разговарано је о изазовима са којима се суочава СЗО у новим околностима и на који начин да се повећа ефикасност у реализацији већ започетих пројеката. И поред свега др Клуге је најавио нове регионалне пројекте у којима би Србија заузела значајно место.
Посебно је било речи о унапређењу иновација у решавању изазова менталног здравља, али и о изменама Закона о пушењу у Србији.
Министар Лончар се захвалио на честиткама за именовање Србије у Извршни одбор СЗО истакавши да ће Србија бити посвећена јачању и ефикасности целокупне организације СЗО.
МИНИСТАР ЛОНЧАР СА НОВОМ ГРУПОМ ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ПОВРАТНИКА ИЗ ИНОСТРАНСТВА
16. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар уручио је уговоре о раду још једној групи здравствених радника који се са рада у иностранству, преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља, враћају у нашу земљу, и почињу да раде у нашим болницама.

Министар Лончар је уговоре о раду уручио медицинским сестрама Далиборки Антић, Милици Милосављевић, Милици Милошевић и Ани Ивић ,које се након рада у Немачкој И Аустрији враћају и наставиће свој рад у ОБ Лесковац, ЗЦ Прокупље, Дому здравља Крагујевац и Дому здравља Велико Градиште. Поред њих, након више од 15 година рада у Јужноафричкој Републици, у Србију се вратио др Милан Дедић који ће каријеру наставити у Градском заводу за хитну медицинску помоћ Београд, као и др Иван Ранковић, који ће након рада у Royal Cornwall Hospitals NHS trust – University of Exeter Medical School у Енглеској свој професионални развој наставити у УКЦС на Клиници за гастроентерохепатологију. Млада докторка Невена Манојловић ће, уместо на Клиници St. Gallen, свој професионални ангажман наставити у Институту за трансфузију крви Београд.
Том приликом, министар Лончар је истакао да је знање и искуство здравствених радника из дијаспоре који се враћају у земљу драгоцен ресурс који ће додатно допринети даљем развоју и напретку нашег здравственог система.
Министарство здравља отворило је крајем прошле године посебну Канцеларију за сарадњу са нашим лекарима који тренутно живе и раде у иностранству.
Канцеларија је заинтересованим лекарима на услузи у вези са разменом мишљења, иницијатива, организацијом стручних усавршавања медицинског кадра, а пружа и све неопходне информације о могућностима и помоћ при запошљавању у некој од наших здравствених установа.
Заинтересовани лекари који раде у иностранству све информације могу добити путем телефона Канцеларије+381648811379, као и маил адресе [email protected] .
МИНИСТРИ ЗДРАВЉА СРБИЈЕ И РУСИЈЕ ПОТПИСАЛИ СПОРАЗУМ О САРАДЊИ У ЗДРАВСТВУ
12. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар и руски министар здравља Михаил Мурашко састали су се у Москви уочи прославе 80. годишњице победе над фашизмом у Другом светском рату, и том приликом потписали су план рада за развој приоритетних области сарадње у здравственом сектору за период 2025-2026.
Током састанка је констатовано да Руска Федерација и Република Србија традиционално имају топле и пријатељске односе, што се огледа и у здравственом сектору.
Министар здравља Републике Србије др Златибор Лончар изразио је захвалност руском министру здравља на позиву и срдачном пријему, истакавши значај сарадње двеју земаља у здравственом сектору, нарочито у области едукације здравствених стручњака.
Министар здравља Руске Федерације Михаил Мурашко захвалио се том приликом представницима српске делегације на томе што су, упркос вршеном притиску, одлучили да посете Москву током ових празника.
„Међу кључним областима сарадње је медицинско образовање. Данас активно сарађујемо у области едукације лекара за помоћ мајкама и деци. Имамо посебне програме, а око 40 лекара из Србије је већ прошло обуку у овој области“ – рекао је министар здравља РФ Михаил Мурашко.
Реч је о међународном пројекту „Начини за смањење смртности мајки и одојчади“, који спроводи руско Министарство здравља. У оквиру пројекта, српски стручњаци су имали практичну обуку и усвајали искуство својих руских колега у области превенције и смањења смртности мајки и одојчади.
Руски министар здравља Михаил Мурашко је нагласио спремност Русије да прошири сарадњу са Србијом у области обуке и усавршавања медицинских стручњака.
Важна тема разговора било је питање проширења доступности висококвалитетних и модерних лекова руске производње. Стране су такође констатовале могућност проширења доступности руских лекова за српске пацијенте, укључујући лекове за лечење кардиоваскуларних болести, антикоагулансе, антибиотике и биотехнолошке лекове за лечење онколошких и аутоимуних болести.
Поред тога, руски министар здравља говорио је о достигнућима у области развоја медицинских средстава, поменувши отварање јединственог погона за производњу импланта у оквиру Самарског државног медицинског универзитета Министарства здравља РФ. Између осталог, дискусија се тицала производње „растућих“ имплантата за децу са малигним туморима костију, чијом уградњом дете не треба поново оперисати с циљем усклађивања његове дужине због чињенице да дете расте. Министар здравља Србије је истакао да је ово веома обећавајуће достигнуће.
Поред тога, разговарано је и о сарадњи у области медицинског туризма.Од 2021. до 2024. године скоро 26 хиљада грађана Србије је потражило медицинску помоћ у Русији. Најпопуларније области биле су: офталмологија, акушерство и гинекологија, стоматологија, трауматологија, ортопедија и онкологија. Стране су изразиле спремност да размотре могућност развоја сарадње и у овој области.

Министар Лончар разговарао са делегацијом Светске банке
5. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар разговарао је данас са вишим специјалистом за здравство Шуо Жанг, која је предводила делегацију Светске банке, о резултатима “COVID-19” пројекта, као и о елементима пуне имплементације новог Пројекта „Превенција и контрола незаразних болести у Србији“, који се финансира кредитом ове међународне институције.
Том приликом, представници Светске банке истакли су задовољство реализацијом “COVID-19” пројекта, који се завршава у јуну. Министар Лончар и Шуо Жанг истакли су значај новог Пројекта, који у фокусу има хроничне незаразне болести, које су тренутно водећи узрок смртности у свету. Представници Светске банке истакли су уверење да ће овај пројекат, који је иначе први у региону Западног Балкана који се бави овом тематиком, по успешности и имплемантацији бити пример и другим државама, попут свих претходних који су реализовани у Србији.

Повратница из Њујорка Татјана Обрадовић: Министарство здравља функционише ефикасно и брзо, подсећа на рад у Њујорку
24. април 2025.
БЕОГРАД, 24. априла (Тањуг) – Министар здравља Златибор Лончар данас је примио још једног лекара повратника у Србију Татјану Обрадовић, магистра психологије која је факултет и постдипломске студије завршила у Њујорку, где је и након студија преко 20 година радила са децом и одраслима који имају различите развојне поремећаје.
Обрадовић, која је дуже од 27 година ван Србије сада се у своју земљу и враћа како би, како је истакла, донела искуство и знање у области развојних поремећаја, са ужом специјалношћу у аутизму.
Она ће, како је договорено на састанку са министром, радити у новом Центру за рани развој у коме ће заједно са домаћим стручњацима применити најбоље светске моделе рада. На питање колико је трајао процес повратка у Србију преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља, Обрадовић наглашава да је све ишло јако брзо.
“Јако волим Србију и Београд иако преко 27 година живим и радим у Њујорку. Уназад неколико година размишљам о повратку и када сам чула за овај програм, заиста сам се обрадовала и све је ишло јако брзо, што ме је подсетило на ефикасност и брзину у Њујорку. За неколико дана смо се чули, договорили, имали интервју и данас разговор у кабинету”, навела је она.
Обрадовић се захвалила целом кабинету и тиму министра, који су је, како је рекла примили срдачно, укључујући и министра Лончара.
“Данас је био први разговор, читав разговор је био ефикасан и разговарали смо о следећим корацима, планирали обилазак Центра за рани развој, који је замишљен по светским стандардима. Радујем се упознавању и раду са колегама у центру”, поручила је она.
Обрадовић је свим својим колегама у дијаспори препоручила да се врате у Србију, јер је, како каже, “лепо упознати друге народе, језике и начин рада али је у срцу свих да нешто оставе искуство и знање у својој земљи”. добре клиничке праксе

САОПШТЕЊЕ
11. април 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар састао се данас са министром здравља Словачке Републике, господином Камилом Шашком, који борави у дводневној посети Србији.
Двојица министара су у отвореном и пријатељском разговору констатовали да сарадња две државе у области здравства може додатно да се развије и унапреди.
Поља сарадње која је могуће унапредити јесу инвестиције, односно модел пословања словачких фирми у здравственом сектору у Републици Србији, али и пословања српских фирми у области здравства у Словачкој Републици.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар изразио је заинтересованост за искуство које Министарство здравља Словачке Републике има са трансформацијом здравственог система, пре свега система здравственог осигурања.
Поред тога, министар Лончар је изразио захвалност Словачкој Републици на подршци приликом избора у Извршни одбор Светске здравствене организације и нагласио да ће наставак сарадње бити реализован и приликом будућих састанака министара у Београду и Братислави.

МИНИСТАР ЛОНЧАР УРУЧИО УГОВОРЕ О РАДУ НОВОЈ ГРУПИ ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ПОВРАТНИКА ИЗ ДИЈАСПОРЕ
11. април 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар уручио је уговоре о раду новој групи здравствених радника који се преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља враћају у Србију, и почињу да раде у нашим болницама.
Министар Лончар је уговоре о раду уручио Далибору Димитријевићу, Наташи Димитријевић, Милици Марковић, Милици Томашевић и Душану Младеновићу, медицинским сестрама и техничарима, који ће након боравка у Немачкој, Аустрији, Уједињеним Арапским Емиратима и Малти, наставити свој живот и рад у Лесковцу, Прокупљу, Великом Градишту и Београду.
Том приликом министар је посредством видео позива разговарао и са породицом Солунац, здравственим радницима Јованом и Марком, који су недавно добили бебу, а изразили жељу да се врате из Француске у Крагујевац и тамошњи клинички центар.
Министар Лончар је здравственим радницима повратницима из иностранства пожелео успешан повратак у земљу и срећан почетак рада, нагласивши да њихов повратак представља најбољу потврду у ком правцу иде наша земља и наш здравствени систем.
“Претходних десет година наш здравствени систем је значајно унапређен, услед великих улагања државе, набавке најсавременије опреме и медицинских апарата, али и промењене кадровске политике, у оквиру које запошљавамо све најбоље дипломце медицинских факултета, одобравамо специјализације и усавршање. Резултат свега тога је да данас имамо велико интересовање за повратак наших медицинара, из најразвијенијих држава Европе и света, који желе да се врате у земљу, да раде у новим болницама и новим клиничким центрима, новим домовима здравља И другим здравственим установама. Зато ћемо наставити да развијамо наше здравство, да градимо болнице, запошљавамо најбоље младе медицинаре, и враћамо наше људе из дијаспоре, јер је то у интересу свих грађана ове земље” истакао је Лончар.
